Ojoj! Ljudje, ki pogosto čutijo TO čustvo, živijo manj (+ razlog, zakaj)

14. 8. 2023
Ojoj! Ljudje, ki pogosto čutijo TO čustvo, živijo manj (+ razlog, zakaj) (foto: Profimedia)
Profimedia

Kako pogosto pa se tako počutiš ti?

Ali je osamljenost smrtonosna? Glede na dve novi študiji, objavljeni na spletu v ponedeljek v Archives of Internal Medicine, lahko samsko življenje ali občutek osamljenosti poveča tvoje možnosti za invalidnost in zgodnjo smrt.

V eni študiji so raziskovalci na medicinski šoli Harvard spremljali skoraj 45.000 ljudi, ki so imeli srčno bolezen ali so bili izpostavljeni visokemu tveganju za njen razvoj.

V štirih letih so avtorji študije spremljali zdravje udeležencev in ugotovili, da so tisti, ki so živeli sami, bolj verjetno umrli zaradi srčnega infarkta, kapi ali drugih težav, povezanih s srcem, kot tisti, ki so živeli z drugimi.

Če živiš sam, je tvoje življenje lahko precej drugačno: za ljudi, ki nimajo partnerja ali družinskega člana, ki bi jih opominjal, naj se pravilno prehranjujejo ali jemljejo zdravila ali prepoznajo znake zdravstvenih težav, obstaja manjša verjetnost, da bodo ohranili dobro zdravje.

Veliko predhodnih raziskav je povezovalo socialno izolacijo s slabimi zdravstvenimi rezultati, vključno z depresijo, srčnimi boleznimi, težavami s spanjem in drugimi motnjami, vendar nikoli ni bilo jasno, kaj je lahko tako škodljivo pri osamljenosti.

V drugi študiji so raziskovalci pod vodstvom dr. Carle Perissinotto, docentke medicine na kalifornijski univerzi v San Franciscu, poročali, da ni pomembno le živeti sam, ampak imeti dejanske občutke osamljenosti in izolacije.

Osamljenost je lahko škodljiva na več načinov, nekateri so biološki, drugi pa bolj vedenjski.

Občutek izoliranosti lahko sproži spremembe v možganskih kemikalijah in hormonih, ki lahko na primer povečajo vnetje v telesu, kar lahko poslabša bolezni, kot so bolezni srca in artritis.

Osamljenost lahko povzroči tudi druge težave - slabo spanje, depresijo, nezanimanje za lastno zdravstveno varstvo - kar lahko posledično prispeva k invalidnosti in zgodnji smrti.

Raziskovalci pa so bili še posebej zaskrbljeni zaradi druge ugotovitve - mnogi starejši, ki so rekli, da se počutijo osamljene, dejansko niso živeli sami.

Namesto tega so bili poročeni ali živeli z družinskimi člani. To nakazuje, da velikost človekove socialne mreže ni edino merilo osamljenosti in da študije, ki obravnavajo samo število stikov ljudi, morda spregledajo povsem ločen dejavnik, ki lahko pomembno vpliva na zdravje, še pravijo raziskovalci.

Preberi še: Že več dni nisi šla na veliko potrebo? Razlog za skrb imaš lahko, v kolikor opaziš tudi ...

Priporočamo tudi: JA, gub okoli ustnic se dejansko lahko znebiš (samo TO naredi)

 

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži