Si se kdaj vprašala, zakaj sploh za noč čarovnic rezljamo buče? TO je odgovor (za-ni-mi-vo!)

30. 10. 2023
Si se kdaj vprašala, zakaj sploh za noč čarovnic rezljamo buče? TO je odgovor (za-ni-mi-vo!) (foto: Profimedia)
Profimedia

Na to zagotovo še nisi pomislila! 🤔

Izrezljana buča ali jack-o'-lantern po angleško, ima dolgo zgodovino z nočjo čarovnic, čeprav naši najljubši strašljivi obrazi niso bili vedno izrezljani iz buč.

Njihov izvor izhaja iz irskega mita o Škrtcu Jacku, ki je pretental hudiča za lastno denarno korist. Ko je Jack umrl, mu Bog ni dovolil v nebesa, Hudič pa ga ni spustil v pekel, zato je bil Jack obsojen na večno tavanje po zemlji.

Na Irskem so ljudje začeli rezljati demonske obraze iz repe, da bi prestrašili Jackovo tavajočo dušo. Ko so se irski priseljenci preselili v ZDA, so začeli izrezovati jack-o'-lanterns iz buč, saj so bile te avtohtone v regiji.

Toda kako so jack-o’-lanternji povezani z nočjo čarovnic?

Noč čarovnic temelji na keltskem festivalu Samhain, praznovanje v starodavni Britaniji in na Irskem, ki je označevalo konec poletja in začetek novega leta 1. novembra.

Verjeli so, da med Samhainom duše tistih, ki so tisto leto umrli, potujejo v onostranstvo in da se druge duše vrnejo obiskati njihove domove.

V 8. stoletju n. š. je rimskokatoliška cerkev premaknila dan vseh svetih, dan praznovanja cerkvenih svetnikov, na 1. november.

To je pomenilo, da je večer vseh svetih (ali noč čarovnic) padel na 31. oktober.

Tradicije iz Samhaina so ostale, kot npr. nošenje kostumov, da se skrijemo pred dušami, ki tavajo po našem domu. Folklora o Škrtem Jacku je bila hitro vključena v noč čarovnic in od takrat izrezujemo buče, ponekod pa tudi repo.

Preberi še: Ješ McDonald'sovo sladko-kislo OMAKO? Potem moraš vedeti, iz česa je v resnici narejena

Priporočamo tudi: Ne boš verjela, ampak toliko stane merica pečenega kostanja v Ljubljani

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja