Odgovorno recikliranje

4. 4. 2008
Odgovorno recikliranje

Kolikokrat si v zadnjih nekaj letih zamenjala svoj telefon? Verjetno že nekajkrat, če si ena tistih, ki sledijo trendom mobilne telefonije … In kje je pristal tvoj stari mobilec? Upamo, da ne v običajnem košu za smeti!

Dandanes tehnološki napredek dohajamo le še s težavo – vsak mesec se na tržišču pojavi kaj novega, boljšega in še bolj inovativnega. Zmogljivost telefonov je vedno večja, mi pa jih menjamo kot spodnje hlačke … Povprečen uporabnik mobilnega telefona namreč svoj aparat zamenja na vsakih 18 mesecev, ta doba pa se bo v prihodnje še skrajšala!

Strup v rokah

Vsak uporabnik mobilnega telefona bi moral odgovorno ravnati s starim telefonom, ki je zaključil svojo 'kariero'. Zakaj? Verjetno nisi vedela, da mobilni telefoni poleg plastične mase, kovine in keramike vsebujejo tudi izjemno strupene snovi (svinec, arzen, berilij, kadmij – zadnje tri spadajo med deset najbolj nevarnih snovi na svetu), zato odslužen mobilni telefon ne sodi v običajne smeti.

Star je še uporaben

Če boš poskrbela, da bo tvoj telefon končal v reciklažnem postopku, boš ravnala odgovorno, ker boš s tem ne samo podaljšala življenjsko dobo planetu Zemlja, pač pa tudi omogočila izdelavo novih izdelkov brez dodatne porabe energije, ki je potrebna za izdelavo posameznih delov telefona.

Kaj je reciklaža, kakšen je njen pomen in kakšni so okoljevarstveni vidiki recikliranja si preberi na strani podjetja Bitea Ecologic, ki se pri nas ukvarja z zbiranjem odpadkov za namene recikliranja.

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba