Iz dosjeja žensk z velikim Ž: Virginia Woolf

8. 5. 2011
Iz dosjeja žensk z velikim Ž: Virginia Woolf

Virginia Woolf je bila prava pionirka književnega modernizma in feminizma.

Virginia se je rodila 25. januar 1882 v bogati londonski družini.

Oče je bil zgodovinar, knjižni kritik, izdajatelj in alpinist. Mati je bila prava lepotica, ki je otroštvo preživela v Indiji.

Starša sta bila že prej poročena in sta v novi zakon pripeljala otroke od prej. Skupaj pa sta imela še štiri otroke. Deklico sta veliko učila kar starša ter zasebni učitelji, nikoli ni diplomirala, čeprav je obiskovala predavanja iz grščine, nemščine, zgodovine in latinščine.

Po razmeroma srečnem zgodnjem otroštvu (sicer so mnenja različna, saj naj bi jo od šestega leta spolno nadlegovala polbrata) so Woolfovo zaznamovale smrti v najožjem družinskem krogu. Najprej je družino leta 1985 zapustila mati Julia, dve leti zatem pa je umrla še Virginijina polsestra Stella. Leta 1905 je umrl oče Leslie, ki je bil sicer tiranski, a ga je Virginia vseskozi občudovala, leto pozneje še brat Thoby. V tem času se je spopadla tudi s prvimi depresijami in poskusom samomora. Za Woolfovo so bila pogosto odrešujoča druženja z mladimi intelektualci, ki so se vsak četrtek zbirali v londonski četrti Bloomsbury. Poročila se je pri 30 letih z Leonardom Woolfom, pisateljem in družbenim aktivistom. Pri 33 letih je izdala svoj prvi roman. Napisala je vrsto romanov, kratkih zgodb in esejev.

Leta 1941 je zgubila bitko z duševno boleznijo in 28. marca tega leta naredila samomor.

Woolfova se je v literarno zgodovino vpisala z romani Gospa Dalloway, K svetilniku, Orlando in Valovi ter številnimi eseji. Za ključna veljata feministični tekst Lastna soba in protivojno razmišljanje Tri gvineje (kritika fašizma).

Zanimivosti

  • Čeprav je bila Virginia Woolf že znana pisateljica in intelektualka, je svojo podporo feminističnemu gibanju izkazovala tudi z administrativnimi deli. Tudi tako, da je ure in ure na ovojnice pisala naslove.
  • Nekaj časa se je želela poročiti s pisateljem, ki je bil tako kot ona del skupine Bloomsbury, Lyttonom Stracheyjem, delno tudi zato, ker je bil homoseksualec. V njem je bolj kot intimnega partnerja videla brata.
  • Virginia Woolf je morda bolj kot katerikoli drugi pisatelj (z izjemo Jamesa Joycea) udejanjila modernistični roman – drastičen odklon od tradicionalne forme in vsega, kar je značilno zanjo.
  • Čeprav je imela dostop do domače knjižnice in je že od mladih let kazala zanimanje za literaturo, je oče, ki ni prisegal na ravno liberalno vzgojo, univerzitetno izobrazbo omogočil samo sinovom.

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba