Da bo košara zares polna gob!

2. 11. 2009

Najslajše so seveda, če jih v gozdu nabereš sama, a tudi tiste s tržnice bodo okusno pestrile tvoj jedilnik.

Jih poznaš?

Pa naj bo v gozdu, v trgovini ali na tržnici!

1. Bukov ostrigar

Pogosto ga najdemo v naravi, v zadnjem času pa je zelo priljubljen gojen. Mlade gobe so mehke, bele in prožne, sčasoma pa postanejo žilave. Pri starejših gobah beti niso uporabni, kožo na klobuku pa je dobro celo olupiti. Ostrigarji so uporabni v vseh jedeh, še posebej pa v juhah.

2. Šampinjoni

Šampinjoni so najbolj priljubljene gojene gobe. Ker so precej občutljivi, ob pritisku namreč hitro potemnijo, so naprodaj večinoma v plastičnih posodicah. Toda temne lise na klobučkih so samo površinske in ne vplivajo na okus. Popolnoma sveže šampinjone lahko pripraviš tudi surove, na primer v solati.

3. Lisičke

V kulinariki so jih uporabljali že v starem veku. Lisičke, ki so naprodaj v večjih trgovinah, so večinoma uvožene iz vzhodnoevropskih dežel. Pri nakupu bodi pozorna, da niso uvele. Pred uporabo jih oščetkaj ali nežno zdrgni s kuhinjsko krpo. Najboljše so v omakah in juhah.

4. Šitake

Rastejo v listnatem gozdu, naprodaj pa so v glavnem gojene. Njihov okus so znanstveniki opredelili kot peti okus poleg sladkega, slanega, grenkega in kislega. Odlične so kot dodatek k zelenjavi.

5. Zeliščni ostrigar

Kot gojena goba pri nas še ni tako razširjen. V hladilniku zdrži do dveh tednov, uporabna pa sta klobuk in bet. Najboljši je narezan na tanke rezine in popečen na maslu.

6. Jurčki

Najbolj priljubljene gobe in po mnenju številnih tudi najžlahtnejšega okusa lahko pečemo, pražimo in vlagamo v kis ali olje. Odlični so v rižotah in s testeninami. Posušeni imajo še močnejšo aromo in se uporabljajo predvsem za omake in juhe.

P.S.

In kakšna goba je ta, ki jo drži dekle na naši uvodni sliki?

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja