Albert Einstein - utrinki iz življenja genija!

21. 3. 2013

Skorajda ni nikogar, ki bi še ne slišal za Alberta Einsteina. In čeprav nas le malo dobro pozna njegove teorije, praktično vsakdo od nas prepozna njegovo podobo po razmršenih laseh, povešenih potezah in svetlečih očeh.

Pa si vedela, da je bil Albert Einstein ne le sijajen fizik, temveč tudi borec za človekove pravice, politični aktivist in poosebljenje ekscentričnega, a tudi odličnega profesorja?

Iz knjige 3 minute za Einsteina, ki jo je podpisal Paul Parsons, povzemamo nekaj zanimivih iskric iz njegovega življenja, teorij in vpliva na sodobno znanost in življenje.

  • Einstein je bil v nasprotju z razširjenim mitom že kot otrok pravi mali nadobudni genij. Njegov oče je bil elektroinženir, Einstein pa je že zgodaj pokazal nadarjenost za matematiko in leta 1895 (v svojem 16. letu) napisal svoj prvi znanstveni članek.
  • Glasba je bila Einsteinova strast. V zgodnjem otroštvu je veljal za nadarjenega violinista. Vse življenje se je pogosto sproščal z igranjem violine in v glasbi iskal vir navdiha med obravnavo zahtevnih fizikalnih problemov.
  • Te bo presenetilo, če zapišemo, da gravitacija ni bila edina privlačna sila v Einsteinovem življenju? Poleg dveh zakonskih razmerij naj bi imel tudi več izvenzakonskih afer. Tudi sicer pa je bil Einstein pogosto obkrožen s trumami svojih oboževalk.
  • Tudi jadranje je bila ena od njegovih velikih strasti, čeprav ga je na enem od njegovih zadnjih jadranj reševala obalna straža.
  • Celo po objavi posebne teorije relativnosti so minila še tri leta, da je Einstein dobil službo na univerzi. Ko se je to zgodilo, se je njegova kariera povzpela strmo v nebo.
  • Ko je Albert Einstein leta 1921 končno prejel Nobelovo nagrado za fiziko - 16 let po objavi svoje teorije relativnosti -, ga je to tako razburilo, da je raje odpotoval na Japonsko, kot da bi jo sprejel osebno.
  • Albert je bil celo življenje oster kritik moči prisile - od spodbujanja izmikanju nabora v Evropi do boja proti rasizmu v petdesetih letih prejšnjega stoletja v Ameriki.
  • Einsteinove radikalne teorije so popolnoma spremenile razumevanje svetlobe in sevanja. Ironično je, da Einsteinovi prelomni članki temeljijo na kvantni teoriji, ki jo je Einstein pozneje celo ovrgel.
  • Z vidika 'zdravega razuma' je veliko primerov relativnosti protislovnih. Rešitev je preprosta: zdrav razum je treba pustiti pred vrati. Einsteina so pri njegovih odkritjih vodili najprej intuicija, nato pa miselni poskusi, logično sklepanje in moč trdnih dokazov.
  • Einsteinove teorije niso odprle vrat le za superhitra potovanja skozi prostor, temveč tudi skozi meglice časa ...

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord