Popolno samozdravljenje!

19. 5. 2013
Popolno samozdravljenje! (foto: shutterstock)
shutterstock

"Kadar opravljaš zunanje vaje, moraš opravljati tudi notranje vaje. Kadar opravljaš notranje vaje, lahko pozabiš na zunanje vaje."

Dao poživljanja je sistem številnih mentalnih in fizičnih gibanj, ki jim pravimo tudi notranje vaje. Te vaje nas zdravijo in energijsko polnijo notranje organe - torej ključe do mladosti, odpornosti na bolezni in resničnega zdravja.

Daoistične notranje vaje pa so tudi diametralno nasprotne 'zunanjim vajam', na katere sicer prisegamo zahodnjaki, ki se v imenu zdravja in izklesanosti telesa potimo v najrazličnejših potilnicah body buildinga, aerobike, plesa in borilnih veščin. Ves tisti stres, naprezanje, bolečina in krčenje, ki so povezani s takšnimi športnimi (in zunanjimi) vajami, naše telo zgolj ropajo lastne energije in rušijo rahločutno biološko ravnovesje notranjih organov. To nato krni sposobnost našega telesa, da se učinkovito upre virusom in drugim povzročiteljem bolezni. Še več. Navkljub našemu trudu prav te vaje povzročajo le prezgodnje staranje in utrujenost.

Pa Dao?

Za srečno, zdravo in dolgo življenje!

Dao poživljanje ima za seboj že častitljivo, 6000-letno zgodovino.

Njegovo izvirno, neprevedno ime se glasi Jang Šeng Šu, kar pomeni 'doseganje srečnega, zdravega in dolgega življenja' z uporabo posebnih mentalnih in fizičnih gibanj.

Dao poživljanje tudi ni nikakršna športna panoga, saj ni zasnovano tako, da bi spodbujala tekmovalnost in gibe, za katere se je treba naprezati in s čimer bi zgolj povečevali stres ali napetost ter človeka tako energetsko še bolj izčrpala. Prav tako ni Dao nekakšna borilna veščina, saj za razliko od kung fuja in karateja ne vključuje napornih gibov in napetosti. Dao tudi ni kot hatha joga, ki bi od telesa pričakovalo zvijanje, upogibanje ali raztezanje. In pa: Dao tudi ni nekakšna meditacija, ki bi od nas zahtevala, da 'izpraznimo um'. Uma namreč ni mogoče izprazniti, saj ga aktiviramo že s tem, ko mu nekaj takšnega ukažemo.

Notranje vaje Dao poživljanja so od vsega naštetega drugačne.

Po naukih daoističnih teorij sta stres in napetost najhujša sovražnika zdravja, zato je namen izvajanja notranjih vaj prav sprostitev telesa in krepitev njegove vitalne življenjske energije.

Usklajenost telesa, uma in duha!

Starodavni daoisti so sistem notranjih vaj zasnovali s pomočjo proučevanja in uporabe fizikalnih zakonov narave in naravnih načel zdravljenja. Te vaje zato opravljamo z lahkoto, ne zahtevajo nikakršnega napora niti zanje ne potrebujemo ogromno časa. So pravo pravcato darilo starodavnih daoistov svetu.

A preden nekaj malega povemo o daoističnih vajah, naj na tem mestu poudarimo, da pri njihovem izvajanju veliko vlogo igra tudi naša domišljija. Ne gre namreč pozabiti, da je misel prav tako resnična, kakor je resničen snovni predmet. Še več. Modri ljudje že več stoletij verjamejo, da sta misel in snovni predmet pravzaprav eno in isto, zato domišljijo pri izvajanju daoistični vaj uporabljamo prav z namenom, da združimo um in telo, ki nato tudi delujeta kot ena sama enota.

Povedano lahko preizkusimo v sistemu petih vaj (za pet elementov), pri izvedbi katerih si poskušamo - kar se da živo - predstavljati, da dejansko smo žival, katere vajo izvajamo:

  • "Daoisti so pet vaj oblikovali po petih živalih, katerih gibanje se je izkazalo za učinkovito pri zdravljenju ljudi. Te živali so bile zmaj, tiger, medved, orel in opica. S posnemanjem njihovih značilnih gibov lahko ljudje ublažijo neuravnovešeno delovanje svojih organov, natančneje petih glavnih organov in z njimi povezanih podrejenih organov. To je izvedljivo, ker gibi posamične živali spodbujajo točno določeni organ petih elementov."

Poleg naštetih petih vaj za vzdrževanje zdravja in številnih drugih fizičnih vaj za zdravljenje posamičnih organov in telesa so starodavni daoisti odkrili tudi neprecenljive metode meditacije in dihanja, kot npr. meditacija o meridijanih, prečiščevanje možganov in dihalne vaje. Vse daoistične vaje, vključno s fizičnimi, meditativnimi, kontemplativnimi in dihalnimi tehnikami, pa so dejansko namenjene poenotenju duha, uma in telesa:

  • "Če je posameznik za večno enoten v umu, telesu in duhu, ne bo nikdar umrl, kajti smrt je ločenost duha in telesa."

Povzeto po knjigi Popolni sistem SAMOZDRAVLJENJA - Daoistične notranje vaje, avtorja Stephena T. Changa. Knjiga je v slovenščini izšla pri založbi Primus.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja