Modrijan Blaž Švab še nikoli tako iskreno o čustvih (tole te zna presenetiti)

14. 6. 2023

Blaž Švab in Borut Pahor se v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha pogovarjata o tem, da imamo kot družba veliko težav z izražanjem čustev, o fenomenu Noč Modrijanov in ohranjaju skromnosti, saj je lahko oder zelo varljiv.

Voditelj in nekdanji predsednik Slovenije Borut Pahor je v tokratni epizodi Mastercard® podkasta navdiha gostil televizijskega in radijskega voditelja, enega najbolj prepoznavnih obrazov slovenske glasbene scene in najbolj prepoznavno ime narodno-zabavne glasbe ta hip ... Blaža Švaba, frontmana ansambla Modrijani.

"Je sijajen voditelj pa tudi najboljši prireditelj, organizator velikih koncertov - Noči Modrijanov. Poznam ga kot zelo odprtega, osredotočenega in zelo empatičnega človeka. Osebnost, ki se vedno skuša vživeti v občutke drugih ljudi, in menim, da si, Blaž, zato tako popularen," je Pahor napovedal svojega sogovornika.

Težave z izražanjem čustev

Blaž Švab je študiral socialno delo in njegovo poslanstvo, kot pravi, je bilo od nekdaj pomagati ljudem. In to mu gre odlično od rok prav z glasbo, ki v težkih trenutkih deluje čudežno. V vsej tej zavidljivi dolgoletni karieri je opazil, da imamo Slovenci še vedno veliko težav z izražanjem čustev.

"V Sloveniji se še zelo iščemo, kaj imamo zares radi in kaj nimamo, kdo smo, kaj čutimo, kaj se v nas pretaka, kaj nam je všeč. Zagotovo smo polni nekih kompleksov in frustracij. In te komplekse in frustracije ne znamo najbolje reševati. Se mi zdi, da imamo tudi kot družba velike težave s čustvovanjem, z izražanjem čustev."

Z njim se strinja tudi Pahor, ki je poudaril, da smo Slovenci zelo disciplinirani tudi pri čustvovanju politike: "V svetu imaš shode, zastave, glasno podpiranje, žvižganje, navdušenje. V Sloveniji tega ni. Celo, ko kdo zmaga na volitvah, ulice ostanejo prazne, ni nikogar, ki bi praznoval. Pa tudi sicer veljamo Slovenci sami zase za zelo zadržane ljudi, ki si redko sežemo v roke in se nasmejemo. Skozi svojo izkušnjo sem se dokopal do naslednjega. Če greš proti Slovencu, ki ga ne poznaš, on pa proti tebi in boš ti ostal mrkega obraza, bo on šel enako mrkega obraza mimo tebe. Toda, če se mu boš nasmejal in mu ponudil roko, se bo on takoj nasmejal in ti ponudil roko. Ne vem, ali gre za prirojeno ali privzgojeno zadržanost, ki nam veleleva, da počakajmo. Če bo on prijazen, bomo tudi mi. Če pa ne, bolje ne kaži čustev." 

Po Švabovem mnenju pa s čustvi nimajo težav hrvaški izvajalci, ki veliko nastopajo pri nas. In v čem je skrivnost, da je hrvaška glasba tako priljubljena?

"Veliko glasbenikov reče, da zato, ker je takšna slaba uredniška politika radijskih postaj. Jaz pa ne bi rekel. Hrvaški izvajalci, ko pridejo na oder, nimajo težav s čustvovanjem. Oni tvegajo, odprejo srce in izražajo čustva. V slovenskem prostoru, tudi med glasbeniki, imamo zelo velike težave z izražanjem čustev, predvsem z izražanjem jeze, ki jo je veliko in ki se jo ves čas čuti. Ko ti blokiraš eno čustvo, blokiraš tudi veselje, navdušenje, močno izrazito ljubezen. Vse, kar je eksplicitno, tudi jaz s svojim vedenjem, obnašanjem. Mene so 20 let klicali, da sem opica, ker se tako obnašam na terenu, ker norim in skačem. Vse je prej graja kot nagrajeno."

"Mislim, da bodo ljudje na terenu peli naše pesmi še bolj, ko bomo tudi mi, glasbeni izvajalci, razčistili sami s sabo, da izražanje čustev ni problem."

Fenomen Noč Modrijanov

Noč Modrijanov je znana po presežnikih in velja za največji ter najbolj gledan glasbeni dogodek v Sloveniji. Naj omenimo, da je bil dogodek enkrat razprodan v pičli eni minuti, enkrat pa celo v 50 sekundah. A tisti, ki so ostali brez vstopnice, se niso veselili njihovega neverjetnega dosežka.

"To je bila velika ljubezen od ljudi, ampak tisti, ki niso dobili vstopnice, so nas pa sovražili, bili so jezni, gnev so spuščali po nas. Veliko prijateljev sem izgubil. Pošiljali so na pol jezna ali grozilna sporočila, kakšni ste, zakaj nam to delate. Kako se je iz tega preskok iz občudovanja naredil v trenutku preskok, ko ti nekaj ni dano na klik, preskok v jezno in hudo frustracijo ..." pove in opozarja, da je to stvar zadnjih 10, 15 let, ko smo zelo razvajena družba in je vse na klik. "Vse mora biti v trenutku dosegljivo, če ni v trenutku dosegljivo, je huda frustracija."

V podkastu je med drugim spregovoril tudi o tem, kaj je po njegovem mnenju njegova dediščina, na katero je ponosen in čuti neko zadoščenje ter kaj obžaluje in kaj ga je naučil dedek, ki je preživel 2. svetovno vojno.

Vabljeni na Metroplay, kjer si lahko ogledate vse epizode Mastercard® podkasta navdiha z Borutom Pahorjem. Naš nekdanji predsednik republike se pogovarja z izjemnimi Slovenkami in Slovenci, ki so na svoji poti ustvarili neprecenljive zgodbe, vredne preučevanja. Je nefiltrirano potovanje skozi njihove izkušnje, o odkrivanju njihovega potenciala, preseganju ustaljenih okvirjev in ustvarjanju izpopolnjenega življenja.

Vsebino omogoča Mastercard®.

Prijavite se na naš novičnik, da ne zamudite naslednje epizode podkasta, ki prihaja kmalu.

Preberi več na Metropolitan.si

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu