So lepotila lahko tudi nevarna?

24. 11. 2008
So lepotila lahko tudi nevarna?

Pred meseci je 12-letni deček umrl zaradi pretirane uporabe precej znanega deodoranta. Bi morali deodorante po novem opremiti kar z oznakami ‘smrtno nevarno’?

12-letni Daniel Hurley se je januarja letos onesvetil v domači kopalnici, pet dni kasneje pa v bolnišnici tudi umrl. Dogodek je takoj povzela črna kronika. Njegov oče je povedal, da je bil deček naravnost obseden z uporabo deodoranta v spreju, uradna razlaga za njegovo smrt pa se je glasila:

“Šlo je za nesrečo. Deček je vdihoval kemikalije, ki so uhajale iz doze deodoranta pod pritiskom.”

Redki, a možni zapleti!

Sliši se grozljivo, vendar strokovnjaki pravijo, da so takšni zapleti izjemno redki:

“Če uporabljate izdelke le v namene, katerim so namenjeni - torej deodorante za osvežitev podpazduh, z lakom pa le utrjujete vaše lase - potem je uporaba teh izdelkov povsem varna.”

Proizvajalci aerosolov pa dodajajo, da so njihovi izdelki že opremljeni z opozorili, ki svarijo pred pretirano uporabo teh izdelkov, vsebujejo pa tudi priporočila, da se izdelke uporablja le v prostorih, ki so dovolj zračna.

Zdaj še strah pred lakom za lase?

Da gre takšna, prepogosto v zelo majhnih fontih izpisana opozorila jemati še kako resno, kaže tudi ena zadnjih britanskih raziskav, ki so jo na vzorcu nosečnic opravili znanstveniki iz londonskega Imperial Collega.

Ugotovili so namreč, da so se materam, ki so delale v frizerskih ali lepotilnih salonih in bile tako nadpovprečno pogosto izpostavljene kemikalijam iz laka za lase, dvakrat bolj pogosto rojevali dečki s prirojenim genitalnim defektom (hypospadias).

Strokovnjaki so krivca našli v snovi (Phthalate), ki se nahaja v nekaterih lakih za lase, celo lakih za nohte, pa tudi v nekaterih vrstah plastike (in z njo tako celo v nekaterih otroških igračah).

Po novem na listi prepovedanih

A odkar je znano, da te snovi moteče vplivajo na hormonalno sliko ljudi, so jih prepovedali za vse otroške igrače, določene vrste teh snovi pa so od leta 2005 prepovedane tudi za lake za lase in druge kozmetične produkte.

Zadnja študija se tako ne tiče bolj ali manj povprečnih potrošnikov, temveč predvsem tistih posamezikov, ki so tem snovem še vedno nadpovprečno izpostavljeni - torej tistih, ki delajo v frizerskih in lepotnih salonih.

Nosečnice naj vseeno pazijo

Profesor na univerzi v Edinburghu, Richard Sharp, je vendarle dodal:

“Ženskam, ki v kratkem načrtujejo nosečnost, bi osebno priporočal, da se vsaj v prvih treh mesecih nosečnosti odpovejo ali pa vsaj minimalizirajo uporabo vseh kozmetičnih pripravkov, tudi krem in losijonov. In tega jim ne priporočam zato, ker bi zanesljivo vedel, da kozmetični izdelki škodijo otroku, temveč zato, ker zagotovo vem, da bi bilo za še nerojenega otroka bolje, če ga ne bi po nepotrebnem izpostavljali najrazličnejšim kemičnim sestavinam.”

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja