"Tašči čisto nič ni prav in zdaj od nas pričakuje, da bomo ..." (zapis jezne Slovenke)

21. 4. 2024
"Tašči čisto nič ni prav in zdaj od nas pričakuje, da bomo ..." (zapis jezne Slovenke) (foto: Profimedia)
Profimedia

"Čisto nič ji ni prav. Na moža se dere in mu govori, da ji je žal, da ga ni ob rojstvu pustila v porodnišnici …"

"Tašča (vdova) živi sama v svoji hiši. Postaja vedno bolj pozabljiva, posledično tudi pozabi vzeti tablete, ki jih potrebuje. Od nas pričakuje, da bomo 24 ur/dan na razpolago. To pač ne gre, saj smo vsi v službi (lastno podjetje) in delamo cele dneve, da se obdržimo.

Zjutraj ji mož da tablete, kosilo ji gremo iskat v gostilno in ji ga dostavimo – ona bi najraje videla, da jo nekdo cel dan 'drži za rokco' in jo zabava … Je pa zelo zahtevna, da ne rečem 'žleht'. Če omenimo, da bi ji uredili pomoč na domu, je proti. Če omenimo DSO, je proti …

Čisto nič ji ni prav. Na moža se dere in mu govori, da ji je žal, da ga ni ob rojstvu pustila v porodnišnici … Da po njej ne bo nič dedoval, da bo dala nekomu, ki ji bo pomagal (s tem, da nobenega tujega ne želi v hiši) – čisto nas spravi ob živce … Tako da smo ji že rekli, naj da komurkoli, samo naj nas pusti pri miru, vendar čez pet minut že ne ve oz. se dela, da ne ve, kaj je govorila … Verjetno jo daje že demenca. Kako naj to uredimo, jo odpeljemo v dom (saj se mora s tem strinjat)???" je zapisala obupana ženska.

Ali njena tašča res trpi za demenco?

"Eden od začetkov demence je tudi 'žlehtnoba'. Težko je to razumeti, ampak to je del bolezni. Če se bo slabšalo, bo potrebno nekaj, najprej pogovor z njeno zdravnico, ki jo bo dala naprej na preglede za demenco. S papirjem lažje kaj dosežete, tudi če ona ne bo želela. Slej ko prej bo kje kaka voda ostala odprta, prižgan štedilnik s kako posodo hrane … enim napreduje hitro, enim počasi," je na zapis avtorice odgovorila ena izmed članic foruma.

Ne spreglej:

Demenca je širok pojem, ki se uporablja za opis zmanjšanja duševnih sposobnosti, ki je tako hudo, da ovira vsakdanje življenje. Ne gre za posebno bolezen, temveč za skupino simptomov, povezanih s slabšanjem spomina ali drugih miselnih sposobnosti. Demenca lahko vpliva na spomin, sklepanje, jezik in presojo.  Simptomi demence se lahko zelo razlikujejo glede na vzrok in posameznika, vendar pogosto vključujejo izgubo spomina, zmedenost, težave pri sporazumevanju ter težave z razmišljanjem in presojo. Obvladovanje demence običajno vključuje kombinacijo zdravil, terapije in podpore skrbnikov.

Kateri so prvi alarmantni znaki?

Vsaka pozabljivost še ni demenca. Če nekdo išče ključe dvakrat na dan, ni to nič narobe. Če jih išče desetkrat in večkrat na dan, pa je to lahko že njen začetek. "O demenci govorimo takrat, ko kognitivne sposobnosti, to je pomnjenje, razumevanje, govor, orientacija in presoja pri starejši osebi upadejo do te mere, da moti pri vsakdanjem življenju," pravijo pri Slovenskemu združenjem za pomoč pri demenci – Spominčica.

Demenca se kaže z motnjami spomina, mišljenja, orientacije, razumevanja, računskih zmožnosti, učnih sposobnosti ter govornega izražanja in presoje. Običajno jih spremlja zmanjšanje sposobnosti za obvladovanje čustev, socialnega vedenja ali motivacije.

Prvi znaki demence so:

1.           postopna izguba spomina;
2.           težave pri govoru (iskanje pravih besed);
3.           osebnostne in vedenjske spremembe;
4.           upad intelektualnih funkcij, nezmožnost presoje in organizacije;
5.           težave pri vsakodnevnih opravilih;
6.           iskanje, izgubljanje in prestavljanje stvari;
7.           težave pri krajevni in časovni orientaciji;
8.           neskončno ponavljanje enih in istih vprašanj;
9.           spremembe čustvovanja in vedenja;
10.         zapiranje vase in izogibanje družbi.

Tako kot za druge bolezni je preventiva pomembna tudi pri demenci. Čeprav demence ne more preprečiti, pa lahko vsaj odloži začetek bolezni in upočasni njeno napredovanje. Med dokazano učinkovite dejavnosti sodijo: redna fizična in miselna aktivnost, zdrava in uravnotežena prehrana, kakovostno spanje, aktivno družabno življenje ter obvladovanje stresa.

Več o tem si lahko prebereš TUKAJ.

Preberi še: "Sem res jaz problem? Mož mi pravi, da sem bolana v glavo, ker po enem letu ne morem ..." (klic na pomoč Ljubljančanke)

Te morda zanima tudi: "Raka ima, njen mož pa že pol leta hodi po vasi z novo - zdaj mi je rekla, da ..." (izpoved zgrožene Prekmurke)

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba