Zadnja kaplja čez rob

10. 9. 2007
Zadnja kaplja čez rob

10. september je Svetovni dan boja proti samomoru in Slovenija, v kateri vsako leto stori samomor okoli 600 ljudi, sodi po številu samomorov v sam vrh, samo v Evropi na kar šesto mesto.

Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije WHO je leta 2000 okoli milijon ljudi storilo samomor, kar pomeni, da si je vsakih 40 sekund življenje vzel en človek.

Število narašča

Število samomorov zadnja leta tudi narašča. V zadnjih 45 letih je število samomorov - globalno gledano - naraslo za kar 60%. Samomor je tako že postal eden od treh vodilnih vzrokov za smrtnost v starostni skupini od 15 do 45 let obeh spolov. Če bi tem številkam dodali tudi vse neuspele samomore in poskuse samomorov, bi se te še podvajseterile.

Vse več je mladih

Velja, da samomor lahko stori prav vsak med nami - ne glede na na starost, izobrazbo, poklic in položaj v družbi. In čeprav je samomor bil do nedavnega še najbolj pogost med starostniki, statistike kažejo, da se jim veliko prehitro po pogostosti samomorov približujejo tudi mladi.

Kaj jih požene čez rob

Najpogostejši vzrok za samomor so partnerski in družinski odnosi - še posebno izguba ljubljenega, pa tudi nekateri socioekonomski krizni trenutki, kot so izguba zaposlitve, ponosa, socialna osramočenost … A vse to je običajno le pika na i, ki človeka požene čez rob. Proces, ki vodi k temu ultimativnemu dejanju, se običajno začne že veliko pred tem. Po zadnjih podatkih naj bi bilo kar 90 odstotkov samomorov povezanih s takšnimi ali drugačnimi psihičnimi motnjami - med njimi prednjačijo depresija in bolezni odvisnosti.

Tudi ti kdaj razmišljaš o samomoru ali pa poznaš koga, ki ga mučijo takšne misli? Ne čakaj, da se zgodi najhujše! Za več informacij obišči spletno stran Slovenskega združenja za preprečevanje samomora.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja