Žalovanje: kako preboleti smrt ljubljene osebe

1. 11. 2016
Žalovanje: kako preboleti smrt ljubljene osebe (foto: Profimedia)
Profimedia

Čas, ko se konča neko življenje, je tudi čas, ko je bolečina pri tistih, ki ostanejo, pogosto neizmerna. Rane, ki nastanejo ob takšni izgubi, vedno potrebujejo svoj čas za celjenje.

In ta čas se razlikuje od posameznika do posameznika.

Na splošno pa velja, da žalovanje poteka v fazah, ki jih mora vsaka oseba prestati. Če bolečina in žalovanje vztrajata dlje kot pol leta, je treba poiskati zdravniško pomoč. Vendar pa človek zaradi teh težav še zdaleč ni bolan!

  • Prvi šok

Za ta čas sta značilni notranja otopelost in nesprejemanje smrti. Prizadetega morajo drugi pogosto prisiliti, da odpre oči. Vendar ne sme pustiti, da drugi pritiskajo nanj, saj je ta faza zelo pomembna za nadaljnje spopadanje z žalovanjem.

  • Zmedeni občutki

Nič ne bo več tako, kot je bilo. Ko se tega zavemo, nas preplavijo močna čustva: jeza, ker je umrli preprosto odšel. Občutki krivde, strah, izguba upanja, globoka žalost ... Zavedati se moraš, da je vse to normalno. Pomagajo pogovori z drugimi ljudmi.

  • Umik ali prekomerna aktivnost

Pri večini žalujočih nastopi faza, ko se bodisi umaknejo bodisi se zakopljejo v neko aktivnost. Fazi se pogosto tudi izmenjujeta. Drugi običajno rečejo, da to ni zdravo in da ni treba. Toda tudi ta faza je nekaj povsem normalnega – mora biti. Pomembno je le, da počasi najdeš pot do bolj uravnoteženega življenja.

  • Luč na koncu predora

Pogosto verjamemo, da moramo le opustiti vez z umrlim in našli bomo mir. Vendar ni čisto tako: še vedno se lahko čutiš močno povezana z umrlim in neguješ spomine nanj/nanjo – in hkrati sprejmeš smrt. Reci si, da je v redu tako, kot je. Ni treba, da upoštevati katerikoli načrt in lahko v miru zaprosiš za pomoč, če jo potrebuješ.

  • Rituali in misli v pomoč

Vseeno je, ali si verna ali ne. Pomaga, če si predstavljaš, da se je umrli podal na potovanje. Bodisi je odšel v nebesa, se ponovno rodil ali pa njegova energija prehaja v vesolje. To ima čudovit stranski učinek: pomaga, ker ljubljenega človeka v nekem smislu osvobodiš tudi notranje.

  • Viden znak

Danes nihče več ne pričakuje, da je žalujoči leto dni v črnem. Žalovanje lahko izkažeš tudi s posebnim kosom nakita. Vsakič, ko se ga boš dotaknila, se boš spomnila, da paziš nase in si dovoliš tudi padce na poti žalovanja.

  • Prižgi luč

Čas žalovanja je temačen čas. Vsak večer pred sliko umrlega prižgi svečko in tako simbolično prikliči svetlobo nazaj v življenje. Mrtvemu boš tako tudi pomagala najti pot. Ko prižigaš svečo, pomisli na umrlega in mu iz vsega srca zaželi le najboljše.

  • Žalovanje na internetu

Številni forumi ponujajo pogovore tudi o tej temi. Nič ni narobe, če želiš svojo žalost deliti z neznanci, izpusti pa omenjanje imen in osebnih podatkov.

Preberi še odličen članek Podobnosti med rojstvom in umiranjem

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži