Zakaj imamo tako radi dojenčke?

28. 2. 2008
Zakaj imamo tako radi dojenčke?

Zakaj imamo ob pogledu na dojenčka skoraj instinktivno potrebo po tem, da bi jih pocrkljali, predvsem pa zaščitili pred morebitnimi nevarnostmi okolja?

Že Darwin je svoje čase opozarjal na to, da gojijo odrasli do majhnih otrok prav poseben odnos in da jih navdaja močna želja po tem, da bi jih zavarovali pred nevarnostmi, kar je povezoval z nagonom vrste po preživetju.

Je imel prav?

Pred kratkim pa so raziskovalci Univerze v Oxfordu dokazali, da v možganih odraslih obstaja prav poseben možganski center, v katerem domujejo prav takšni, ‘starševski instinkti’.

Vodja raziskave, Morten Kringelbach in Alan Stein, sta po zaključku raziskave povedala, da sta ta center dejansko našla v središču orbitofrontalnega dela možganske skorje (torej v sprednjem delu možganov).

Dovolj je že pogled

Izkazalo se je, da se možganska dejavnost tega centra aktivira ob pogledu odraslih na obraze dojenčkov (tudi neznanih), ne pa tudi na obraze odraslih ljudi. In ker se aktivacija zgodi skoraj v hipu, v bori sedminki sekunde, sta raziskovalca v nadaljevanju sklepala, da gre očitno za nezavedno, skoraj instinktivno reakcijo odraslih na novorojenčke.

Sedež čustvene vezi

Raziskovalci možganov že nekaj časa sumijo, da prav ta del možganske skorje uravnava čustvene naveze do novorojenčkov, zato imamo odrasli do teh nebogljenih in od odraslih tako odvisnih bitij prav poseben odnos. Prav ta center je morda zadolžen tudi za osnovanje močnih vezi staršev z lastnimi otroci.

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba