Viktor Slučič - slovenski arhitekt v Buenos Airesu

15. 9. 2013

Prav te dni mineva 40 let od smrti velikega arhitekta, slikarja, pesnika in pisatelja Viktorja Sulčiča – argentinskega Slovenca.

Nekaj zanimivosti iz življenja in dela Viktorja Sulčiča:

  • La Bombonera (50.000 gledalcev) – eden izmed najbolj prepoznavnih nogometnih stadionov na svetu – ima zaradi pomanjkanja prostora pri gradnji obliko črke D, kjer je vzhodna stranica ravna, namesto tribun pa so tam postavili lože za pomembne goste. Smele in inovativne rešitve z najstrmejšimi tribunami na svetu v treh nivojih ponujajo odličen razgled od vsepovsod. Stadion slovi tudi po svoji izjemni akustiki, zato ga navijači Boce Juniors imenujejo tudi La doce (ducat mož). Najslavnejši sin Boce in La Bombonere je seveda Diego Armando Maradona, ki ima na stadionu svojo ložo.
  • Veno Pilon (1896–1970), slikar, grafik in fotograf iz Ajdovščine. V Ajdovščini je Pilonova galerija, kjer hranijo večino njegovih del tudi portret Viktorja Sulčiča.
  • Ivan Meštrović (1883–1962), dalmatinski kipar, ki velja za najboljšega porenesančnega kiparja religioznih skulptur ter prvega še živečega umetnika s samostojno razstavo v newyorškem metropolitanskem muzeju umetnosti.
  • Meštrović je mlademu Sulčiču podaril osnutek glave za portret Josipa Juraja.
  • Strossmayer v bronu, ki jo je ta ob selitvi odnesel s seboj, danes pa je v lasti njegove družine.
  • Zbirko motivov, ki so nastajali predvsem med njegovimi popotovanji po notranjosti Argentine, je (kot prvi razstavljavec slovenskega rodu) predstavil na Nacionalnem salonu akvarelistov v Buenos Airesu leta 1929. Prav tako je razstavljal (dvakrat – leta 1954 in 1959) v znameniti buenosaireški galeriji Witcomb ter dvakrat (1955 in 1961) v čilskem mestu Punta Arenas. Leta 1957 se je, po obisku stare domovine, predstavil v galeriji na Terazijah v Beogradu (Jugoslavija), leta 1968 pa v palači občine mesta Buenos Aires.
  • V tridesetih je v slovenskem tedniku Novi List objavljal strokovne članke z naslovom Priseljenčeva hiša, ki jih je opremil z uporabnimi predlogi in načrti.
  • Sulčičeva cerkev Srca Jezusovega s svojim harmoničnim sožitjem gotskega duha in sodobnih oblik predstavlja enega izmed vrhov v arhitektovem opusu.
  • Viktorjeva žena Ana Kiselicki je bila učiteljica klavirja, po poreklu iz Novega Bečeja (Vojvodina, Srbija). Imela sta dva sina, Fedorja in Hektorja.
  • Sulčič je v članku, ki ga je kot zrel mož leta 1969 poslal slovenskemu časopisu Primorski dnevnik, opisal grozo doživljanja vojne na Krasu.
  • Leta 2008 je scenarist in režiser Matjaž Žbontar za RTV posnel dokumentarni film o Viktorju Sulčiču.

Preberi si več v prispevku Arhitekt Viktor Sulčič – slovenski Argentinec, ki je dal pečat Buenos Airesu.

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu