Lifestyle Promocijsko sporočilo

Veliko kupuješ prek spleta? Potem moraš prebrati TE trike!

28. 12. 2020
Veliko kupuješ prek spleta? Potem moraš prebrati TE trike! (foto: Profimedia)
Profimedia

Nakupovanje prek spleta je zelooo udobno - a naletiš lahko tudi na številne pasti. Tako boš poskrbela, da bo spletno nakupovanje varnejše ... 👇

1. Filtriraj svoje iskanje

Ob brezglavem brskanju po spletnih trgovinah lahko hitro naletiš na izdelke, ki so izven tvojega budgeta, niso na voljo v pravi številki ali pa zapravljaš čas med kategorijami, ki te niti ne zanimajo.

Zelo pomembno je, da pri spletnem nakupovanju svoje iskanje filtriraš: označi velikosti, ki ti ustrezajo, določi razpon cen ali izberi kategorijo proizvodov, ki te zanimajo - tako boš prihranila nekaj časa in se izognila izdelkom, ki niso zate.

2. Preveri različne ponudnike

Zlato pravilo spletnega nakupovanja je, da preveriš ceno pri več trgovcih, saj je to veliko bolj enostavno kot v fizičnih trgovinah. Poleg nabavne vrednosti pa bodi pozorna tudi na znesek poštnine ter rok dobave. 

Brezplačna poštnina in preprosta vračila so lahko bolj pomembna, kot le kakšen evro cenejši izdelek - se strinjaš?

3. Prespi svojo odločitev

Nakupovanje pod toplo odejo na kavču je neskončno udobno - ni čakalnih vrst pred kabinami in na blagajni, ni prijaznih prodajalk z dobronamernimi vprašanji ali prijateljice, ki bi te priganjala v naslednji šoping center. To pa je hkrati lahko zelo slabo - za tvoje finance seveda.

Prav zato je svoj nakup pametno prespati, razmisliti, če izdelek v vaši košarici zares potrebuješ in morda počakati na kakšno akcijo. Saj veš - če dan ali dva pustiš artikle v košarici, ti nekatere spletne trgovine pošljejo mejl s kakšnim darilcem v obliki popusta.

4. Pazi, komu zaupaš svoje podatke

Mogoče se ti zdi nesmiselno, da opozarjamo na varovanje lastnih osebnih podatkov in informacij o nakupovalnih karticah, a prevaranti nikoli ne počivajo.

Prepričaj se, da nakupuješ na priznanih in poznanih spletnih trgovinah, svojih podatkov in številk kreditnih kartic pa nikoli ne pošiljaj tretjim osebam po e-pošti, družbenih omrežjih ali klepetu. 

Korak več za dodatno zaščito

Poleg korakov, ki jih lahko za varnost pred zlorabami upoštevaš sama, pa bo za kupce in spletne uporabnike dodatno poskrbela nova direktiva EU, ki stopa v veljavo 1. 1. 2021. Ponudniki finančnih storitev bodo morali za vse spletne nakupe uporabnikom zagotoviti dodatno mero zaščite.

Visa in vsi izdajatelji kartic Visa bodo namreč vsem imetnikom kartic Visa zagotovili SCA – »strong customer authentication« spletnih nakupov. Ta prinaša močno prepoznavo kupcev (od tod ime »strong customer authentication«), saj od ponudnikov finančnih storitev zahteva, da v postopku plačila obvezno uporabijo vsaj dva od treh obstoječih načinov overjanja identitete kupcev.

Pri uporabi plačilnih kartic to pomeni, da se v postopek spletnih plačil vnaša dodaten potrditveni korak, ki imetnikom nudi dodatno varnost pred vdori in zlorabami, hkrati pa ohranja enostavnost plačilnega postopka.

Se ti zdi zapleteno? Brez skrbi, ni. Spletni nakupi ostajajo še naprej enostavni, vse informacije o Visi in varne(jše)m spletnem nakupovanju preveri na visaeurope.si..