V čem je finta micelarnih vod? (piše Cosmo lepotna kolumnistka Ines Šercelj)

1. 10. 2019

To čistilno sredstvo je v zadnjih letih poželo veliko zanimanja. Miclarne vode imamo rade, ker so učinkovite, za sabo ne puščajo sledi in so enostavne za uporabo.

Predstavljajo nam rešilno bilko na potovanjih in sredi noči, ko se po večurnem plesnem maratonu primajemo domov in se nam nič več ne ljubi, zavedamo pa se, da je spanje z ličili poguba za kožo. Je tako? Zdaj pa se potopimo skupaj še v malce globlje (micelarne) vode in odgovorimo na nekaj najpogostejših zagonetk.

Kaj je v bistvu to?

Micelarna voda je dobila ime po mini delcih, iz katerih je sestavljena. Imenujejo se miceli. Predstavljaj si jih kot nekakšne balončke, ki nastanejo takrat, ko se velika količina površinsko aktivnih snovi zbere na kupu. Povedano enostavneje, to so snovi, ki nase vežejo olje in vodo ter tako s kože odnesejo ličila in vsakodnevne nečistoče. Moč micelov se skriva v tem, da so zaradi svoje balončkaste strukture pri čiščenju hkrati zelo nežni in učinkoviti.

Katero izbrati?

Na policah trgovin boš našla nešteto micelarnih vod različnih znamk. Vse so si v osnovi zelo podobne, razlike med njimi pa so majhne. Če jih še nisi poskusila, ti svetujem, da začneš s cenejšimi. Micelarne vode namreč niso drage za pridobivanje, zato se ne pusti zavesti absurdno visokim cenam pod pretvezo, da so te boljše. Njihov namen je le čiščenje kože, in nič drugega. Primerne so za vsak tip kože in vsakodnevno uporabo.

V fotogaleriji poglej, katere je izbrala Ines (in koliko stanejo)

Spirati ali ne?

Pa smo prišli do najpomembnejšega dela. Po svetu namreč krožijo govorice, da micelarne vode ni treba sprati s kože. To ne drži. Čeprav na stekleničkah piše 'brez spiranja', je treba vsako čistilo za kožo po končanem čiščenju temeljito odstraniti z vodo. V nasprotnem primeru na koži ostajajo snovi, ki tam ne bi smele biti. Rezultat: akne in razdražena koža. Vredno je omeniti tudi, da micelarna voda ni mišljena kot samostojni čistilec. Večinoma je namenjena odstranjevanju ličil oziroma kot prvi korak v čiščenju kože, ki mu sledi klasičen čistilni losjon, gel ali pena.

Se s tvojo kožo ne razumeta najbolje in bi želela pomoč pri izbiri pravilne kozmetike? Strokovnjaki portala Fem Plus ti lahko pomagajo. www.femplus.si

Besedilo: Ines Šercelj, Fotografije: Promocijsko Gradivo, Marko Pirc, Shutterstock

Kolumna izraža osebno mnenje kolumnistke, in ne odraža nujno stališča uredništva.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord