Še minuto nazaj je mačka med božanjem predla, zdaj pa te je ugriznila - kaj to pomeni?

18. 1. 2024
Še minuto nazaj je mačka med božanjem predla, zdaj pa te je ugriznila - kaj to pomeni? (foto: Profimedia)
Profimedia

Kje je vzrok za takšno vedenje? To si se zagotovo spraševala tudi ti. 

Če si lastnica mačke, najbrž dobro veš, kako hitro se lahko ljubeče božanje spremeni v oster ugriz. Še pred nekaj trenutki je mačka veselo predla, potem pa v tvojo roko iz nenada zagrizla svoje zobe. Se tudi si sprašuješ, kje se skriva razlog za takšno vedenje? Hja, mačke so precej zanimiva bitja, kajne? 

Poznamo več vrst ugrizov. Poglejmo, kaj pomenijo:

1. Igrivi ugriz

Mačke se rade igrajo in vadijo “lovljenje” na ljudeh. Kot mladički jim to pomaga tudi pri procesu izraščanja zob. Ker so naravni lovci, potrebujejo reden izhod iz stanovanja, da lahko zadovoljijo svoje potrebe po zasledovanju in lovljenju plena. Ne samo, da je to odlična vaja (koristna pri boju proti pridobivanju telesne teže), ampak je tudi zdrav ventil za izločanje vseh frustracij, energije in lovskega nagona. Če svoji mački ne zagotovite ustrezne stimulacije, vas lahko začne uporabljati kot priročno igračo za lovljenje in grizljanje. 

Ne spreglej tudi:

2. Ugriz med božanjem

Zelo pogosto se zgodi, da mačka med božanjem kar naenkrat ugrizne človeško roko. Ta ugriz nas še posebej zanima, kajne? Lastniki v takšnih primerih menijo, da je bil ugriz popolnoma neizzvan, a resnica se pogosto skriva drugje. Mačke nam svoja čustva velikokrat sporočajo skozi govorico telesa, na katero nismo dovolj pozorni. Ne ugrizne z namenom, da bi vas poškodovala - to je samo jasen znak, s katerim vam sporoči, da ima dovolj božanja. 

3. Ugriz ljubezni

Ugrizi, ki simbolizirajo naklonjenost mačk, so majhni in neboleči. Strokovnjaki menijo, da se mačke tega naučijo od njihovih mater, ki svoje mladiče med negovanjem pogosto rahlo grizejo, pri čemer gre bolj za igrivo in ljubeznivo grizljanje.

4. Agresivni ugriz

Če je mačka razburjena, prestrašena ali se počuti ogroženo, vam bo to običajno dala vedeti tako, da bo napihnila svoj kožuh, upognila hrbet in začela sikati. V tem stanju vam sporoča, da se umaknete. Približevanje bo več kot verjetno povzročilo ugriz. Raziskave so ugotovile, da so mačke in druge domače živali nagnjene k ugrizom takrat, ko so pod stresom. Včasih to lahko povzročijo tudi naravne nesreče ali močna neurja.

Priporočamo ti še:

Kako torej bolje razbrati mačjo komunikacijo?

Telesna govorica mačke je običajno zelo subtilna, a jo lahko opaziš, če si pozorna. Njeni opozorilni znaki, da ima dovolj oz. je prekomerno stimulirana, so naslednji:

  • vihtenje in trzanje repa
  • sploščena ušesa
  • trda in napeta drža
  • brki usmerjeni naprej
  • razširjene zenice

Če nisi vzroka za mačkin ugriz prepoznala v nobeni izmed zgoraj naštetih možnosti, pri svoji mački pa opažaš še nekatere druge spremembe (npr. prekomerno izpadanje dlake, spremembe v apetitu, skrivanje, povečano sikanje ali renčanje ipd.) pa je možno, da je vzrok za njeno vedenje bolečina. V tem primeru je mačko najbolje peljati na pregled k veterinarju.

Vir: Petcube.com

Povzeto po Sensa.si

Morda te zanima še: Klic na pomoč Slovenke: "Mislim, da se je moji sestri zmešalo! Me mora skrbeti, ker ...?"

Preberi tudi: Ali olupek od čebule mečeš v smeti? Nikar, si namreč vedela, da ...

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu