Tom Hanks in somalijski pirati

1. 11. 2013
75 odstotkov filma Kapitan Phillips so posneli na morju, kar je predstavljalo velik izziv za celotno ekipo.

Film Kapitan Phillips je večplastna študija o ugrabitvi ameriške ladje Maersk Alabama, ki so jo leta 2009 napadli somalijski pirati. Režiserju Paulu Greengrassu je uspelo narediti  triler, ob katerem se nam poviša srčni utrip, in kompleksen portret neštetih vplivov globalizacije.

Film se osredotoča na odnos med kapitanom Alabame Richardom Phillipsom (Tom Hanks) in kapitanom somalijskih piratov Musejem (Barkhad Abdi), ki ga vzame za talca.

Phillips in Muse se trčenju ne moreta izogniti, ko se Muse s svojo ekipo odloči zavzeti Phillipsovo neoboroženo ladjo. V spopadu, ki sledi in se odvija slabih 200 kilometrov stran od somalijske obale, sta oba moža prepuščena na milost in nemilost silam, ki jih ne moreta nadzirati.

Režiser Paul Greengrass v filmu ne izrisuje le čustvene zgodbe o somalijskih piratih, ki za talca vzamejo ameriškega pomorskega kapitana, ampak razkriva podtalne ekonomske razloge, ki so sprožili niz dogodkov.

Obračun med Phillipsom in Musejem

"V zadnjem desetletju se je veliko dobrih filmov ukvarjalo s problematiko nacionalne varnosti in terorizma, želel pa sem si, da bi se s tem filmom lotili širšega konflikta v našem svetu – konflikta med tistimi, ki imajo, in tistimi, ki nimajo," pravi Greengrass.

"Soočenje med Phillipsom, ki je del toka svetovnega gospodarstva, in pirati, ki to niso. To se mi je zdelo nekaj novega, progresivnega. Obračun med Phillipsom in Musejem je napet obračun na odprtem morju, ki pa govori tudi o višjih silah, ki oblikujejo naš svet. Hotel sem, da naša zgodba ni samo napeta, ampak da nas spodbudi tudi k razmišljanju."

Ker je včasih snemal dokumentarce, Greengrassa že dolgo privlačijo zgodbe, ki se zakopljejo pod površje sodobnih dogodkov. Bistvo njegovega pristopa je v odločitvi, da ne bo povedal zgodbe, kakršno poznamo iz medijev, ampak veliko bolj pretanjeno, a še vedno povsem pristno.

Medtem ko so mediji na primer podrobno poročali o reševanju kapitana Phillipsa, ki so ga izpeljali specialci, je o tem, kaj se je dogajalo na krovu Maersk Alabama na začetku krize, znano bolj malo – namreč, kako je kapitan Phillips poskušal prelisičiti pirate in ponovno prevzeti nadzor nad ladjo. V tem času je Phillipsova 24-članska posadka odigrala ključno vlogo, in to je predstavljeno v Greengrassovem filmu.

Piratstvo ob somalijski obali

Do porasta piratstva ob somalijski obali je med drugim prišlo zaradi usihanja števila rib v somalijskih vodah, kar je bilo posledica pretiranega industrijskega ribolova. Somalijo je po padcu vojaške diktature leta 1991 razdejala državljanska vojna, ob istem času pa je na tem področju prišlo do povečanja nezakonitega ribolova zaradi zaostrit­ve zakonodaje Evropske unije, ki je flote pognala na nova lovišča. Somalijsko piratstvo je bil odziv na prevelik morski ribolov tujcev. Nekdanji ribiči so ugrab­ljali ladje in zanje zahtevali odkupnino, s čimer so prišli do denarja. Ko je postalo jasno, da gre za dobičkonosno dejavnost, je to pritegnilo vojne kriminalce in pod njihovim vodstvom in z njihovim vplivom je piratstvo postalo organiziran mednarodni posel. Večina Somalcev na leto zasluži 500 dolarjev ali manj. Prihodek piratov je tudi do 157-krat večji od somalijskega BDP-ja.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o tem, zakaj mu je ušel Guinnessov rekord