Sting s slovenskimi filharmoniki v Stožicah

25. 5. 2011
Sting s slovenskimi filharmoniki v Stožicah

Eden od vrhuncev koncertnega poletja bo zagotovo 10. junija, ko bo v ljubljanskih Stožicah nastopil veliki Sting z orkestrom Slovenske filharmonije, ki mu bo dirigirala Sarah Hicks.

Sting se je rodil leta 1951 v Wallsendu v Angliji kot Gordon Matthew Thomas Sumner. Imel je še mlajšega brata in dve sestri, mama je bila frizerka, oče je bil mlekar in inženir. Mali Gordon je večkrat pomagal očetu pri razvažanju mleka, njegova najbojša prijateljica pa je bila stara španska kitara z zarjavelimi strunami, ki mu jo je zapustil stric, ki je imigriral v Kanado.

Navdušeni glasbenik se je večkrat odtihotapil od doma v nočni klub, na primer Club-A-Go-Go, kjer je poslušal skupino Cream in v živo videl Jimija Hendrixa. Po šoli je nekaj časa pobiral karte na avtobusu, delal v gradbeništvu in vozil taksi, nato pa se je vpisal na univerzo, ki jo je končal kot diplomirani učitelj. Dve leti je tako takrat še neznani Sting učil na srednji šoli v Cramlingtonu.

Na začetku je seveda nastopil, kjerkoli je pač imel priložnost, zvečer, ob koncih tedna ter med šolskimi počitnicami je igral v džez skupinah.

Kako je Gordon postal Sting

Sting je vzdevek dobil, ko je s skupino Phoenix Jazzmen nastopil v rumenem puloverju z okroglimi črtami in mu je vodja skupine rekel, da je podoben čebeli. Zaradi tega je dobil vzdevek Sting (želo). Ko ga je nato več let pozneje na eni od tiskovnih konferenc neki novinar poklical s pravim imenom Gordon, mu je odgovoril v šali:

"Moji otroci me kličejo Sting, moja mama me kliče Sting, kdo je vendar ta tip Gordon?"

The Police

Leta 1977 se je 26-letni Sting iz Newcastla preselil v London, kjer se je kmalu po prihodu pridružil Stewartu Copelandu in Hendyju Padovanu (ki ga je kmalu zamenjal Andy Summers) v skupini The Police. Med letoma 1978 in 1983 so se z albumi petkrat uvrstili na vrh najbolj prodajanih skupin, osvojili pa so tudi šest nagrad grammy. Zadnji album, na katerem je bila njihova najbolj uspešna pesem Every Breath You Take, so izdali leta 1983. Skupina se sicer uradno ni nikoli razšla, a so vsi člani imeli solo kariere. Leta 2007 so se znova zbrali in odšli na svetovno turnejo.

Samostojna kariera

Septembra 1981 je Sting prvič nastopil sam na koncertu Amnesty Internationala, na katerem je odpel solo verzijo Roxanne in Message in a Bottle. Sting pa ni začel le samostojne kariere, ampak se je intenzivno posvečal tudi dobrodelnim projektom, aktivno se je vključeval v politiko ter opozarjal na krivice in napake sodobne družbe.

Njegov prvi solo album z naslovom The Dream of the Blue Turtles je izšel leta 1985. Na albumu so bile uspešnice, kot so If You Love Somebody Set Them Free, Fortress Around Your Heart in Russians. Za album je dobil tudi nominacijo za grammyja.

V 90. letih je skupaj z Bryanom Adamsom in Rodom Stewartom posnel pesem All for Love za film Trije mušketirji. Istega leta je posnel duet z Vanesso Williams, s katero sta zapela pesem Sister Moon.

Sting ima za in pred seboj skoraj fantastično solo kariero s kupom top albumov in uspešnic, z manjšimi vlogami je nastopil tudi v številnih filmih.

Zasebno življenje

Sting se je leta 1976 poročil z igralko iz Severne Irske Frances Tomelt, s katero ima dva otroka, Josepha in Fuchsio Catherine. Kmalu po ločitvi leta 1982 se je Sting preselil k igralki in producentki Trudie Styler, s katero sta se poročila leta 1992. Zakonca imata štiri otroke, Bridget Michael, Jakea, Eliot Pauline - Coco in Giacomo Luka. Coco je glavna pevka in ustanoviteljica londonske skupine Blame Coco.

Oba Stingova starša sta leta 1987 umrla za rakom, zvezdnik pa ni prišel na njuna pogreba, saj je dejal, da bi bil ves medijski cirkus nespoštljiv do staršev.

Kondicijo je Sting najprej vzdrževal s tekom, nato pa je odkril jogo, o kateri je izdal tudi knjigo in več serij na devedejih.

Revija Sunday Times je Stinga uvrstila med 10 najbogatejših ljudi v britanski glasbeni industriji, njegovo premoženje je ocenjeno na približno 200 milijonov evrov.

Ena od najvišjih točk pri Stingovem dobrodelnem delu pa je bila zagotovo kampanja, ki jo je imel skupaj z mnogo glasbeniki, med drugim tudi s Petrom Gabrielom in Bruceom Springsteenom. Umetniki so se ob 40. obletnici sprejetja deklaracije človekovih pravic odpravili na 40-dnevno turnejo.

Povzeto po reviji Lea

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba