Poletno BRANJE: 4 knjige, ki jih trenutno beremo na uredništvu (Cosmo bralni krožek)

25. 6. 2020
Sofia je ta mesec zavzela naslovnico, Nicole pa knjižne police. Si predstavljaš, kako zabaven bi bil šele literarni večer s celotno družina Richie? (foto: Profimedia)
Profimedia

Preveri nabor novosti, ki so se ta mesec znašle na najbolj trendni knjižni polici.

Naša TOP knjiga meseca je tokrat postala ...

Ana Schnabl

Mojstrovina

Mlada domača avtorica je spisala zgodbo, ki se odvija v času razkroja Jugoslavije. Roman razgrinja odnos med urednico Ano in pisateljem Adamom. Ana je mesto mlade urednice dobila v zameno za sodelovanje z oblastmi in bi med drugim morala poročati tudi o Adamu, sicer profesorju književnosti, a se med urejanjem njegove knjige Mojstrovina zapleteta v afero. Razmerje prekineta, vendar ljubezen ni edino, čemur se odrečeta.

Okusi začetek:

"Deževale so zavese. Oglasne panoje, kiosk, izložbe trgovin - vse je požrla voda. Ljudje so se pod ohlapnimi dežniki grbili in gledali v tla, kot bi se tako lahko bolje zaščitili pred mokroto, in se na poti kdo ve kam polprisebno zaletavali drug v drugega. Voznik malega fiata je za trenutek izgubil nadzor in glasno podrsal ob robnik, splašil pešce in izzival rjovenje mladega para, ki ga je dež pogoltnil v grotesko."

Za hrepeneče duše

Sylvia Plath

Ljubezenska pesem norega dekleta

Z mojstrskim jezikom pesnice in pisateljice si se verjetno prvič srečala v literarni klasiki Stekleni zvon, tokrat pa se v novem izboru razgrinjajo njene še neobjavljene pesmi. Na sveže natisnjenih listih te poezija popelje v globino njenega mladostnega sveta, ki kljub rosnim letom pretresa in vznemirja z glasom, ki je ni zapustil vse do njene smrti.

Okusi začetek:

"Zaprem oči v smrt in ves svet potemni;

privzdignem veke, v rojstvo se odstre.

(Prikazen v mislih si, se mi zazdi.)

Zvezde v modrem, rdečem, v ples razprši,

in samovoljna tema v galopu vdre:

zaprem oči v smrt in ves svet potemni."

Za preteg možgančkov

Robert Lustig

Oprani možgani

Čisto mogoče, da si učenju o delovanju možganov pomahala v slovo po zaključku šolanja, vendar je vprašanje, ki si ga zastavlja Robert Lustig: "Kako je mogoče, da smo ljudje v 21. stoletju bolj nesrečni, osamljeni in z različnimi snovmi bolj zasvojeni kot kadarkoli prej?" vredno, da znova zarineš nos v knjigo, saj se stvari zares začnejo in končajo prav v možganih.

Okusi začetek:

"Vsi mi smo bili nekoč otroci. Največji srečni trenutki mojega otroštva so ostali z menoj vse do danes in še zmeraj mi na obraz zvabijo nasmešek, včasih me celo ganejo do solz. Otroštvo je obdobje širjenja uma: ne samo povečevanja znanja, temveč tudi eksperimentiranja, radovednosti, neutrudnega preizkušanja novih pristopov in strategij."

Za divje bitje srca

Julia Phillips

Izginuli svet

Malo mesto pretrese izginotje dveh deklic. Dolga policijska preiskava počasi razgrinja različne zgodbe žensk, ki so tako ali drugače povezane z izginotjem. Roman se bere kot razburljivo popotovanje skozi čudovito deželo velikih nasprotij in košček za koščkom sestavlja podobo tesno povezane ženske skupnosti.

Okusi začetek:

"Sofija si je sezula sandale in obstala ob robu vode. Zaliv se je plazil bližje, zdaj zdaj ji bo pogoltnil prste na nogah. Siva slana voda ji je oblivala svetlo kožo. 'Ne hodi naprej', je rekla Aljona. Voda se je umaknila. Aljona je pod sestrinimi nogami videla okrogle prodnike, ki so ji upogibali stopala in mivko, ki so jo naplavljali lahni valčki."

Pripravila: Nina Vidrih,

Fotografije: Backgrid Uk/Profimedia, Promocijsko Gradivo

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba