Podkast: Ajda Rotar Urankar tokrat o materinstvu s Katko Bogataj

7. 3. 2022
Podkast: Ajda Rotar Urankar tokrat o materinstvu s Katko Bogataj (foto: Osebni arhiv)
Osebni arhiv

Nov mesec je tu, z njim pa tudi nov čudovit podkast Ajde Rotar Urankar 'Na svoji strani', v katerem tokrat gosti Katko Bogataj. 

Katka Bogataj je sommelierka 2. stopnje, avtorica knjige tebi. in drugim., bodoča mamica, prava power woman in nadvse simpatična oseba – o sebi pa pravi, da je predvsem človek, ki ljubi življenje in čuti vsak njegov trenutek.

Celoten pogovor poslušaj na Apple Podcasts:

TUKAJ

Dvojni materinski čut

Trenutka, ko sta s partnerko zagledali magični + na nosečniškem testu, se Katka niti ne spominja dobro. Od vzhičenosti in vala čustev se ji je spomin zameglil, tako se na primer tudi zadnje umetne oploditve niti ne spominja. Se pa spominja momenta, ko je ginekologinja povedala, da je detece veliko 1 cm in sliši utripajoč srček – to se ji je zdelo neverjetno. Takrat je občutila čisto srečo in prvič tudi skrb za to malo bitjece.

Z ženo Katjo sta nosečnost načrtovali že nekaj časa. Ker sta vedeli, da je včasih zanositev uspešna šele po letih probavanja, sta začeli delati na tem, čim sta si zaželeli otroka. Pravi, da je bila zanositev sama sicer zelo načrtovana, ampak tudi zelo posrečena. V načrtovanje je spadala na primer tudi odločitev, da sta si že prej kupili psa, tako da bo ta že zrel, ko bo na svet prikukal tudi dojenček.

Kdo od njiju bo nosečka, jima je bilo vedno jasno. Prav o ideji otroka sta se z ženo pogovarjali že na prvem zmenku. Takrat jo je Katja zelo direktno vprašala, če si želi otrok, saj je sama prepričana, da si jih želi in ne rabita izgubljati časa z delanjem na razmerju, če sama ne čuti enako. Katka si je od nekdaj želela imeti družino, ampak nikoli ni želela biti noseča, medtem ko si je njena žena tudi izkušnjo nosečnosti želela. Odnos z dojenčkom oziroma tudi še plodom je sicer tudi Katki zelo pomemben – pravi, da se je s Katjino nosečnostjo tudi pri njej razvil nek materinski čut.

Spoprijemanje z medijsko izpostavljenostjo

V Sloveniji niti ni istospolnih parov, ki bi bili medijsko izpostavljeni. Ko sta se Katka in Katja začeli pojavljati po medijih, se jima je sicer zdelo, da bi bilo to za ljudi zanimivo oziroma tudi pomembno, ampak takšne prepoznavnosti nista pričakovali. V nekem obdobju je bilo vseh intervjujev že preveč in takrat sta začeli tudi malo bolj selektirati, katere intervjuje bosta delali, saj sta bili od vsega obe izčrpani. Kljub vsemu sta zelo hvaležni za vsako možnost, ko delita svojo zgodbo.

Z ženo sta se v snemanje vlogov podali predvsem za istospolne pare, a kar 90% njunih gledalcev je raznospolnih parov, ki so že pokoristili 6 zastonj umetnih oploditev, ki pripadajo raznospolnim parom v Sloveniji. Prej se sploh ni zavedala, da predstavlja zanositev tako velik problem med ljudmi.

Nad sovražni govor kar se da spoštljivo

Njuni skupini sledilcev na aplikacijah Instagram in Tik Tok se precej razlikujeta. Aplikacija Tik Tok je bolj anonimna, saj imajo osebe v imenu na primer le kakšne številke, profil pa je mogoče odpreti že od 10. leta starosti naprej. To, da imajo desetletniki dostop do takšnih aplikacij, je po mnenju Katke gotovo napaka. Med njimi se je razvila neka skupnost, ki misli, da lahko komentira kar si želi. A ko pride do žaljivih komentarjev, je te sploh ne prizadenejo. Ponavadi jih niti ne prebere, saj ve, da so brezvezni. Predvsem jo zaboli, ko pomisli, da te komentarje berejo tudi osebe, ki še niso razkrite in jih prav takšen sovražen govor še naprej zatira ter jim vzbuja strah. Prav zato se ji hkrati zdi pomembno te tematike naslavljati – takrat reagira na negativne komentarje kar se da spoštljivo. Za ljudi, ki so tako sovražni, ji je namreč predvsem žal: ''Ko ljudje zberejo svojo negativno energijo in dajo to v nek negativen komentar, pomeni, da so oni žrtve v svojem življenju – nekje v njihovem življenju nekaj ne štima. In v teh trenutkih mi je res žal za te osebe, ki živijo tako, da niso srečni in tudi nikoli ne bodo srečni.'' 

Katka je spoznala tudi, da: ''Ni vsako narobe zastavljeno vprašanje postavljeno z namenom, da je žaljiv – včasih ljudje niti ne znajo pravilno zastaviti vprašanj, ker res  premalo vedo.'' 

Priprave na prihod dojenčka

Spola otročka še ne vesta in bi ga tudi rada zadržala kot skrivnost, ko izvesta – ta kanček zasebnosti si s Katjo želita zadržati zase. V vsakem primeru pa imata že izbrano ime. Veliko otroških stvari bosta dobili od podjetij, s katerimi imata že sestanke, Katjina sestra pa jima je podarila cel kup otroških oblek, ki bodo prišle še kako prav!

Na pot sommelierke jo je prinesla strast do informacij

Katka ima tudi čisto posebno izobrazbo, in sicer kot sommelierka. Je poznavalka vin, pot do sem pa je bila zelo nepričakovana. Ko je pred 8 leti začela delati v trgovini Zakladi Slovenije, vina sploh ni marala. Ker je po duši prodajalka, se je začela informirati o vinih in takrat ji je to postalo zanimivo. Združila je svojo ljubezen do okusa in ljubezen do informacij ter dojela, da je poznavanje vin prava umetnost.

Izid lastne pesniške zbirke

Katka je pisala že od malega. Svojo prvo pesniško zbirko je imela že v osnovni šoli, v srednji šoli in na faksu se je vrgla v rap. Kot pravi, je bilo leto 2020 zanjo zelo težko in ta nabrana čustva je zapisala v tridesetih pesmih, ki so bile tudi naslovljene tridesetim osebam. Na spodbudo prijateljev, katerim je pisala, je te pesmi zdaj objavila v pesniški zbirki z naslovom tebi. in drugim.

Partnerji dogodka:

Najlepša hvala založbi Mladinska knjiga in podjetju z zdravo prehrano Malinca, ki s svojo podporo omogočata pogovore.

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba