Na svoji strani z gostjo Petro Kerčmar: Kar si želim izvedeti, izvem

14. 11. 2021
Na svoji strani z gostjo Petro Kerčmar: Kar si želim izvedeti, izvem (foto: Marko Delbelo Ocepek)
Marko Delbelo Ocepek

Ajdi se je tokrat v pogovoru pridružila Petra Kerčmar, katere glas ob večerih posluša na tisoče ljudi, ko nam poroča novice dneva.

Celoten pogovor poslušaj na Apple Podcasts TUKAJ

Pred kamero v dvoje

Izredno prijetna dinamika s sovoditeljem Janijem Muhičem je nastala z leti skupnega dela in prijateljstva. Preden sta skupaj stopila pred kamere pred osmimi leti, sta se sicer poznala, a se nista veliko družila. Z leti skupnega dela sta razvila tudi pravo prijateljstvo. Pri delu sta popolnoma usklajena in se že podzavestno zlahka dopolnjujeta. Če pride kakšen večer v živo do neprijetne situacije, sta drug drugemu v uporo in točno vesta, kako se odzvati in si priskočiti na pomoč. Tako gledalke in gledalci niti ne opazijo spodrsljajev. Njun lahkoten nastop, ki pride do izraza tudi na ekranih, je odraz dobrega prijateljstva ter medsebojnega spoštovanja.

Poslanstvo novinarke v srcu in duši

Z novinarstvom se Petra ukvarja že od svojega 18. leta in nikoli ga ni dojemala kot le službo. Svoje delo jemlje zelo osebno in novice, ki jih podaja, se je zelo dotaknejo – še posebej, ko gre za socialne teme in otroke. Kot novinarka svoje službe ne more kar odklopiti, saj želi biti vedno na tekočem in slediti informacijam.

Dan v službi začne s sestankom, na katerega pride z vsemi informacijami, ki jih že prej izve na spletu in drugih virih. Sledi dan sestankovanja o tem, kakšen bo dramaturški lok oddaje. Od drugih dobi predloge za novice, na podlagi katerih nato sama spiše besedilo. Napovedi so torej njene besede – ima jih na bobnu, ampak jih spiše sama, zato med branjem novic niti ni presenečenj. Razen v izjemah, ko ji uredništvo sporoči, da se je nekaj pravkar zgodilo – takrat mora brati z bobna ne da bi poznala besedilo vnaprej.

Ključ do dinamičnega nastopa

Kot novinarka mora biti pri delu vselej objektivna, a seveda se ji s poznavanjem novic razvije mnenje in včasih četudi nehote, poda svoj komentar – če ne z besedami pa s pogledom ali mimiko. Drugače je v pogovornih oddajah, kjer lahko svoje mnenje izrazi s postavljanjem vprašanj sogovornikom. To je dopustno, saj se tako lahko sogovornik odzove na mnenje ali repliko.

Sama ni hitro zadovoljna z odgovorom – še posebej, če se ji gost izmika ali pa se ji očitno laže. Na to pristopi z dokumenti, ki črno na belem kažejo dejstva. Kje je meja, da diskusija ni prenapeta in da gost ni kar naenkrat na ekranih v vlogi žrtve, je stvar posameznika in kilometrine. “Iz gosta skušam izbezati odgovor na kar se da lep, sproščen način, a če še šestič ne dobim odgovora, pogovor zaključim s - hvala lepa, niste mi dali odgovora.”

V službi skušajo prebroditi marsikaj s smehom

Pred kamero mora biti popolnoma profesionalna in vse morebitne osebne stiske za tisti čas potisne na stran. “Imaš dneve ko si slabe volje … ampak do 19h se moraš sestaviti in ne moreš odstopati niti milimetra od tistega, kar gledalci in gledalke pričakujejo.” Tudi pri tem pomagajo leta izkušenj in pa to, da zelo rada hodi v službo in se tekom dneva s sodelavci že tako nasmeji, da je do 19. ure v vsakem primeru nared za pred kamero.

Pri delu se zgodi tudi več zabavnih trenutkov, ki so pred kamero v živo tudi neprijetni, a se kasneje lahko temu spet smejijo. Najbolj znan spodrsljaj, ki je nato postal zabaven trenutek tudi za ljudi po socialnih medijih, je bil zagotovo primer, ko je vodila z Edijem Pucarjem in se po nekem prispevku nista mogla nehati smejati. Bilo je zelo neprijetno, saj je temu sledil resen prispevek, ki so ga nato morali izpustiti.

Vrata v adrenalinski svet novinarstva

Petra kot otrok ni vedela, kaj bi rada bila v življenju. Njena pot novinarke se je vseeno začela zgodaj, ko je konec srednje šole zasledila oglas za lokalno kamniško-domžalsko televizijo in še isti večer je imela enourno oddajo v živo s svojo zdravnico. Sprva se je vpisala na študij prava, a ob delu ji to ni zneslo, zato se je prepisala na študij novinarstva. Sicer pa meni, da te samo praksa pripelje kamor te, sama pa se je precej naučila tudi od starejših kolegov in kolegic v službi.

Če ne bi bila pred kamero, bi vseeno rada delala nekaj, kar se tiče novinarstva in je v povezavi z medijskim prostorom. V informativni program je tako močno vpeta, da bi šla težko drugam.

V težkih trenutkih…

Skuša Petra pozitivno pomisliti na to, da njen težek trenutek mogoče le ni tako težak kot je težko nekomu drugemu v tem hipu. Pomembno je iti naprej, se spodbujati in se zavedati, da se iz vsake napake nekaj naučimo.

Partnerji dogodka:

Najlepša hvala založbi Mladinska knjiga in podjetju z zdravo prehrano Malinca, ki s svojo podporo omogočata pogovore.

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba