Možgani so kot nekakšna inštalacija omrežij

7. 6. 2014
Možgani so kot nekakšna inštalacija omrežij

"Na razstavo nas popelje sprehod skozi inštalacijo španskega umetnika," je strukturo možganov opisal nevrolog in predsednik Slovenskega društva za nevroznanost SiNAPSA Blaž Koritnik.

"Če bi bil res majhen in vstopil v človeške možgane, bi bilo to to. Kabli so povezave med nevroni, lučke, ki utripajo, pa električni impulzi, ki ves čas 'šibajo' gor in dol, vse skupaj pa je prikaz električnih impulzov – misli, razmišljanj, čustvovanj, navodil, vsega, kar se v možganih dogaja.

Povezav je ogromno – 200 tisoč kilometrov. Glavna stvar v možganih, kar poudarja tudi moderna nevroznanost in inštalacija predstavlja, so možganska omrežja. Se pravi, da imamo 100 milijard nevronov, od katerih se vsak povezuje še z vsaj tisoč drugimi nevroni. Tudi iz vsakdanjega življenja vemo, da so omrežja zelo pomembna. Recimo Facebook s tem, da so bili najprej možgani tisti, potem pa je nastal še Facebook po istih principih.".

Če te sposobnosti možganov zanimajo, si vabljena na razstavo ameriškega naravoslovnega muzeja iz New Yorka Možgani – zgodba od znotraj, ki bo na ogled na ljubljanskem Gospodarskem razstavišču do 24. avgusta

Več o razstavi na: www.brains.si

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja