Julia Morgan – najboljša arhitektka prve polovice 20. stoletja

25. 3. 2012
Julia Morgan – najboljša arhitektka prve polovice 20. stoletja

Julia Morgan se je 20. januarja 1872 rodila v San Franciscu (ZDA) pred 150 leti, odraščala pa je v sosednjem Oaklandu, kjer je končala srednjo šolo.

Šolanje je nadaljevala na sloviti univerzi Berkeley pri San Franciscu, smer arhitektura – civilni inženiring. Pozneje je študirala še v Parizu, na prav tako znani Ecole des Beaux-Arts.

Leta 1904 je odprla arhitekturni biro v San Franciscu, v mestu, ki ga je dve leti pozneje stresel rušilni potres, tako da je imela dela čez glavo. V 47 let dolgi karieri je narisala načrte za več kot 700 stavb – hiše vseh velikosti, šole, trgovine, banke, cerkve, bolnišnice, stavba YWCA (krščansko združenje mladih žensk) ...

Bila je znana po tem, da nobeno naročilo ni bilo premajhno ali preveliko in da nikogar ni zavrnila. Njena filozofija je bila preprosta: postavi strukturo, ki se dobro sovpada z okoljem in zadovolji naročnika. Ob odhodu v pokoj, leta 1951, je dala vse svoje načrte, risbe in zapiske uničiti, saj je trdila, da je arhitektura vizualna umetnost, in ne verbalna, želela je, da njene stavbe govorijo o njej. Nikoli se ni poročila in imela otrok, prav zato je svoje zaposlene doživljala kot družino ter jim ob upokojitvi poklonila del svojega denarja. Umrla je naravne smrti, stara 85 let.

Zanimivosti o Julii Morgan:

  • Je prva ženska, ki je diplomirala iz arhitekture na Berkeleyju, prav tako je prva ženska, ki je diplomirala iz arhitekture na šoli Ecole de Beaux Arts, kamor so jo sprejeli šele v tretjem poskusu.
  • Njena dela so mešanica tradicionalne ameriške zahodne 'western' arhitekture in 'beaux arts' – pariške šole umetnosti.
  • William Randolph Hearst, časopisni mogotec, za katerega je Julia naredila ducat stavb, med njimi tudi svojo najbolj razpoznavno Grad Hearst, je najbolj znan po tem, da je dosegel prepoved uporabe konoplje in da je ob njegovem neslavnem finančnem zlomu Orson Welles dobil idejo za scenarij filma Državljan Kane.

stavba

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba