Iz starih arhivov: Josipina Urbančič Turnograjska

28. 7. 2012
Iz starih arhivov: Josipina Urbančič Turnograjska

Josipina Urbančič Turnograjska - prva slovenska literarna cvetlica.

Josipina se je rodila 9. julija 1833 Janezu Urbančiču in Josipini Tepinc na gradu Turn v Potočah pri Preddvoru. Imela je še dva mlajša brata, Janka in Fidelisa.

Ko je dopolnila osem let, ji je umrl oče. Za vzgojo otrok so skrbeli domači učitelji. Učila se je latinščino, italijanščino, grščino in nekatere slovanske jezike, matematiko, zgodovino, zemljepis in verouk. Naučila se je tudi igranja na klavir in komponiranja. Bila je zelo nadarjena mladenka, polna vitalnosti in mladostniških želja. Napisala je 38 'povestic', in štiri pesmi, medtem ko je kot skladateljica ustvarjala različne klavirske napeve.

Leta 1850 se je zaročila z Lovrom Tomanom, ki je bil v tistem času že priznani pesnik, govornik in politik. Pravo je študiral v Gradcu, zato sta zaročenca ostajala v stiku preko pisem. Večina njunih pisem je danes shranjena v rokopisnem oddelku Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani in velja za največjo ohranjeno korespondenco v slovenskem jeziku.

Vsebuje več kot tisoč čudovitih pisem, ki ne posredujejo samo čustev, temveč tudi kulturno, gospodarsko in politično dogajanje sredi 19. stoletja na Slovenskem, način življenja v prebujajočih se slovenskih meščanskih krogih.

Leta 1853 sta se poročila in se zaradi Tomanove službe preselila v Gradec, kjer je Josipina zaradi zapletov pri porodu in ošpic umrla že naslednje leto, stara komaj 21 let. Pokopana je v Gradcu na pokopališču svetega Lenarta.

Zanimivosti o Josipini Urbančič Turnograjski

  • Duhovnik in pisatelj Lovro Pintar je kot Josipinin učitelj močno vplival na njen odnos do slovenskega jezika in na njeno pisno ustvarjanje v slovenščini. Pisala je le slovensko, kar je bilo takrat redko. Napisala je osemintrideset povesti. Pisala je od leta 1850 - 1852.
  • Svoje poslanstvo je zapisala z besedami: "Slave dan se je veselo zablišal. Nje sinovi hite ji vsak dan svoj darek prinesti, vsaki ji hoče po svoji moči pokazati, da je nje vreden sin. In zakaj bi njene hčerke iste želje ne imele?"
  • Mira Delavec je o njej napisala biografski roman z naslovom Šepet rdeče zofe. Imamo dve ulici, ki nosita ime Turnograjske, ena je v Ljubljani, druga pa v Preddvoru.

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba