Iz dosjeja žensk z velikim Ž: Jane Austen

17. 12. 2011
Iz dosjeja žensk z velikim Ž: Jane Austen

Pisateljica Jane Austen se je rodila 16. decembra 1775 v angleški grofiji Hampshire anglikanskemu duhovniku in njegovi ženi.

Imela je sestro Cassandro, s katero sta bili vse življenje tesno povezani, ter štiri brate.

S sestro sta dve leti obiskovali dekliško šolo, kar je bila tudi njuna edina izobrazba.

Že pri 14 letih je začela pisati svoj prvi roman. Napisala jih je šest, od katerih so najbolj znani Prevzetnost in pristranost, Razsodnost in rahločutnost ter Emma (njeni romani so doživeli ogromno televizijskih in filmskih priredb).

Življenje Jane je bilo še manj razgibano kot življenje njenih likov. Leta 1801 so se Austenovi preselili v visoki družbi cenjeno okolje zdraviliškega kraja Bath, ki je bila prizorišče številnih njenih romanov.

Po smrti očeta je živela s sestro in materjo na bratovem posestvu. Danes je v hiši muzej, ki predstavlja priljubljeno turistično in romarsko točko.

Poročila se ni nikoli.

Pri 40 letih je začela bolehati in po letu dni, 18. julija 1817, umrla za takrat neznano boleznijo (predvideva se, da je imela adisonovo bolezen ali pa raka na pljučih).

Zanimivosti iz življenja Jane Austen

  • Čeprav je Jane Austen živela v času romantike, ni bila njena strastna privrženka. Bila je bolj neoklasicistka. V njenih romanih so strastna čustva običajno nevarna.
  • Njeno pikro opisovanje takratne družbe se še posebej nanaša na težaven položaj neporočenih angleških žensk ob izteku 18. stoletja, kar je bila posledica dednih zakonov in običajev, ki so običajno večino družinskega premoženja namenili najstarejšemu moškemu dediču.
  • Njena brata James in Henry sta šla po očetovih stopinjah ter se pridružila duhovščini (slednji šele proti koncu svojega življenja, po uspešni karieri bankirja), medtem ko sta bila Francis in Charles pomorščaka.
  • Okorna barvna skica njene sestre Cassandre predstavlja edini pristen portret Jane Austen. Portret je na ogled v Narodni galeriji v Londonu.

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja