Dubaj brez filtra: Futuristična oaza sredi puščave? (zapis s potovanja naše novinarke)

4. 11. 2023

Kako preživeti na 44+ ℃, kaj si moraš nujno ogledati in ... ali je res tako drago? 😏

"Vidva sta spet nekje bila?" je bilo prvo vprašanje vsakič, ko sem po prihodu s potovanja nekoga srečala. "Ja, v Dubaju," je bil moj odgovor in uvod v pogovor, ki sem ga v zadnjem času že tolikokrat prežvečila, da sem bila že sama sebi 'dosadna' z govorjenjem o destinaciji, ki se mi je še pred kratkim zdela tako težko dosegljiva, nekakšen popolnoma drugi svet – in očitno nisem bila edina, saj sva s tokratnim potovanjem požela res veliko zanimanja.

In točno tako se je vsakič glasil moj odgovor, preden sem se podala v brskanje po spominih, da sem lahko sogovorniku čim bolj strnila svoje vtise tega navzven veličastnega mesta: "Dubaj je res en drugi svet, paralelno vesolje – skoraj filmska kulisa mogočnih stavb, ki so videti, kot bi bile narejene iz lego kock."

Pa začnimo (spet, že petintridesetič) od začetka.

Prvi vtisi

Dubaj sva obiskala tik pred začetkom sezone. Pripravljena sva bila, da bova prišla iz Slovenije, ki je v tistem času imela nekje 20 stopinj, v ozračje, ki jih bo imelo še vsaj enkrat toliko. Ker sva oba velika ljubitelja poletja in vročine, sva se tega celo veselila, a nič na tem svetu naju ni moglo pripraviti na šok, ki sva ga doživela ob izstopu iz letala malo pred polnočjo. "Je to topli zrak iz letalskega motorja?"

Ne, na dubajskem letališču je bilo ob polnoči 38 stopinj, vlaga je bila tako visoka, da se mi je ta 'prijetno topel' zrak skoraj dobesedno usedel v pljuča, trenirka pa se je v trenutku prilepila na telo. Dubaj kljub vsemu svojemu razkošju preprosto ne more skriti dejstva, da je sredi puščave, zaradi česar imajo nakupovalni centri s svojimi 18 stopinjami skoraj svoje 'podnebje'.

Naslednja dva dni sta naju še grela s 44 stopinjami (mimogrede, resnični občutek je vedno približno 5 stopinj več), nato pa se je ozračje 'ohladilo' na 38 do 40 stopinj. Ampak dovolj o vročini.

Naslednja stvar, ki prevzame, so stolpnice. Tem se do konca najinega potovanja nisem mogla dovolj načuditi. Dovršeno oblikovane in visoke po več deset nadstropij so ustvarjale kuliso, kakršno sem do zdaj videvala le v futurističnih filmih.

Neverjetno in nepredstavljivo, dokler tega ne vidiš v živo (pa še takrat si na vsakih nekaj metrov rečeš: "O, f*k!" – včasih tudi, ko se že tretjič pelješ mimo iste stolpnice).

#funfact: Če tukaj zgrešiš izvoz (kar ni tako nemogoče), se ti čas vožnje takoj podaljša za vsaj 15 minut.

Tretja stvar: Veličina mesta. Do prihoda si nisem predstavljala, kako ogromno je vse skupaj. Dubaj šteje kar 3,331 milijona prebivalcev, kamorkoli želiš priti, potrebuješ avto, in njihova znamenita 'palma', ki najprej spominja na majhen otoček, ki ga lahko brez težav prehodiš, je v resnici tako velika, da z avtom z enega konca na drugega potrebuješ dobrih 20 minut.

"Pa je res tako drago?"

Iskreno? Po najinih izkušnjah cene niso nič kaj pretirane. Seveda se lahko greš tudi ekstra luksuzno 'varjanto', a v supermarketih so cene primerljive s slovenskimi, v restavracijah pa sva se lahko oba najedla (in pila) za slabih 50 evrov.

Nočitev v petzvezdničnem hotelu z lastno plažo, sobo z balkonom s pogledom na morje, zajtrkom in večerjo na 'palmi' naju je prišel ceneje, kot stane nočitev v trizvezdničnem hotelu v Fiesi z zajtrkom (#truestory in ja, o slovenski obali govorimo). Dubaj je zares luksuzna destinacija, ni pa nedosegljiva, tudi če imaš omejen budžet.

"Si morala biti zakrita?"

Ne, Dubaj, zlasti tisti bolj turistični del, je že tako močno prilagojen turistom, da si lahko oblečena tako, kot si sicer pri nas.

Torej poletno (v ekstra klimatiziranih nakupovalnih centrih pa priporočam kakšno jopico, ker zna biti res velika temperaturna razlika).

Izjema je mošeja v Abu Dabiju, ki sva jo tudi obiskala.

Tam morajo biti ženske v celoti pokrite, tudi po glavi – izjema so obraz, dlani in stopala, moški pa morajo prav tako imeti dolge hlače in majico/srajco z rokavi, ki segajo vsaj čez komolce.

"Sta se kaj kopala?"

Če kot kopanje misliš to, da sva šla za tri minute v vodo (pa še to samo do sredine stegna), potem ja. Sicer pa je imelo morje v zalivu najinega hotela približno 33 stopinj in v takšni mlakuži, kjer se vse nečistoče še hitreje množijo, nama res ni bilo v užitek se namakati – verjemi, sliši se super, v resnici je vse prej kot to.

"Verjetno je vse tako čisto"

Ja. Če kaj, potem je čistoča njihova vrlina oziroma natančneje – vrlina izjemno pridnih ljudi (beri: priseljencev), ki skrbijo, da se vse sveti.

Ena zanimivost: Vsa njihova stranišča, ne glede na to, kje si, imajo določenega enega čistilca ali čistilko (odvisno, ali si na ženskem ali moškem), ki ves čas briše umivalnike in za vsakim obiskovalcem počisti stranišče, če ima čas, ti ob umivalniku še poda papir za brisanje. In ko smo že pri tem ...

Ni vse zlato, kar se sveti

Saj veš, vsaka medalja ima dve plati. Se spomniš, ko sem na začetku zapisala navzven veličastnega mesta? O *pravem* Dubaju kroži mnogo govoric (ali bolje – resnic?) in najbolje, da za njimi pobrskaš po spletu, jaz pa ti na tem mestu razkrijem svoje vtise o temnejši plati Dubaja.

Za ves ta blišč so zaslužni tisti, ki tja še zdaleč niso prišli po takšni srečni poti kot jaz. Ko se pelješ po cesti, je jasno, da je mesto polno tujcev, ki tam niso kot turisti, ampak delavci. Ti delajo na praktično 50 ℃, po cele dneve, od zgodnjega jutra (začnejo pred 6. uro zjutraj) do poznih večernih ur (do 22. ure in morda še dlje). Gradijo ceste in veličastne stavbe, po katerih je Dubaj prejel svoj svetovni sloves mesta prihodnosti, v ozadju pa se žal skriva veliko bolj umazana resnica.

"Torej priporočaš?"

Tako se je vsakič glasilo zadnje vprašanje, ki je zaokrožilo pogovor o Dubaju. Ja, priporočam! Kljub nori gneči – pa imej v mislih, da nisva šla niti v glavni sezoni – ter vročini (ki je po svoje prav tako poskrbela za nepozabno izkušnjo) mesto ponuja toliko nevsakdanjih stvari na enem mestu, ki jih le redkokje doživiš.

Fotoaparat, pa naj se še tako trudiš, preprosto ne more zajeti te gromozanskosti. Dubaj je nedvomno ena izmed tistih svetovnih destinacij, ki te tako ali drugače ne pusti ravnodušnega – tudi takrat, ko misliš, da si v življenju videla in doživela že vse.

Stvari, ki jih priporočam, da si jih ogledaš:

Burdž Kalifa, ki v jasnem vremenu ponuja neverjeten razgled na Dubaj.

Mošeja Sheikh Zayed Grand Mosque – raj za ljubitelje čiste estetike in fotografije.

Dubai Frame – razgledna točka, ki na eni strani ponuja pogled na novi, na drugi pa stari Dubaj.

Museum of the Future – muzej, ki odpira pogled v morebitno prihodnost.

Abu Dabi ...

... in hotel Emirates Palace Mandarin Oriental v stilu 1001 noči, odprt tudi za zunanje obiskovalce.

• Staro mestno jedro 'Old Town Dubai' s tržnicami s tekstilom, začimbami in zlatom.

Dubai Marina za prijeten večerni sprehod.

Jumeirah Beach Residence (JBR) – soseska, znana po luksuznih avtih, odličnih restavracijah in kioskih s hrano ter veliko plažo.

Dubai Mall in Mall of Emirates za vse ljubiteljice 'šopinga' (zanimivost: v prvem najdeš tudi notranje drsališče in akvarij, v drugem pa celo notranje smučišče!).

Stvari, ki so ostale na najini listi želja:

Vsi so nama govorili, da je za obisk Dubaja dovolj 4 do 5 dni, a nama je bilo za vse, kar sva si želela doživeti, celo 7 dni premalo.

Zato je še nekaj želja ostalo neizpolnjenih:

• Atlantis Aquaventure, največji vodni park na svetu z več kot 105 aktivnostmi;

• zabaviščni park IMG Worlds of Adventure;

• izlet v puščavo;

• Global Village Dubai, ki združuje kar 90 kultur v malem;

• najem superavta.

Razmišljaš o potovanju v Dubaj? Tukaj je mojih 5 hitrih nasvetov:

1. Najemi avto, če nisi tip človeka, ki le poležava, ampak raje raziskuješ (pa še Abu Dabi je od Dubaja oddaljen pribl. 1,5 ure). Na koncu se bolj splača kot taksi, pa še gorivo je noro poceni!

2. Izberi hotel na 'palmi' (Palm Jumeirah), ki ponuja čudovite resorte in je veliko bolj umirjena kot preostali deli Dubaja.

3. Če imaš omejen budžet, jej v supermarketih, ki ponujajo ogromno (ampak reees ogromno) izbiro že pripravljenih jedi – tako arabskih kot z vsega sveta.

4. Potuj izven glavne sezone, ko je gneča turistov vsaj malo znosnejša in cene nastanitev niso pretirane. To seveda velja, če te ne moti vročina.

5. Kamorkoli greš, imej vedno s seboj veliko tekočine. Voda iz pipe sicer ni pitna, jo pa lahko v supermarketih dobiš zelo poceni.

Besedilo: Nika Š.
Fotografije: Osebni arhiv

Novo na Metroplay: Tomi Meglič o globoki ustvarjalnosti, otroštvu in očetovstvu