Babica, čaka te e-pošta!

2. 7. 2010

Dandanes se zdi skoraj neverjetno, da smo se ljudje pričeli sporazumevati s pomočjo računalnikov šele pred kratkim.

Do leta 1990 je namreč večina ljudi ohranjala stike le s pismi ali telefonskimi pogovori, sredstva množičnega sporazumevanja pa so bila takrat radio, televizija, knjige in časopisi.

Še korak dlje v času nazaj, pa je bila slika še bolj pestra ...

Prva sporočila

Pred mnogo stoletji ni bilo niti tega.

Ne telefona, ne radia in ne televizije.

Takrat so se ljudje na dolge razdalje sporazumevali prek pisem ali pa so pošiljali sporočila s pomočjo zastav, dimnih signalov ali bobnov.

Dimni signali niso omogočali zasebnosti, saj so jih lahko vsi videli. Zato so se v preteklosti pred radovedneži branili z zapečatenimi pismi ali pa celo s skrivnimi pisavami, ki so jih drugi zelo težko razvozlali.

Misel, ki traja

Pri pismih je bilo in še vedno je nadvse koristno tudi to, da se ga je dalo spraviti in ga prebrati tudi pozneje, kar pa ni mogoče pri telefonskem pogovoru ali sporočilih, poslanih z zastavicami ali bobni.

No, podobno kot navadno pismo pa lahko shraniš tudi elektronsko pismo in si ga natisneš, ko si tega zaželiš.

Hitro kot blisk

Elektronska pošta potuje poleg tega tudi izjemno hitro – prispe že nekaj sekund zatem, ko si jo poslala, in to tudi na drugi konec sveta, medtem ko bi za pot z letalsko pošto takšno pismo potrebovalo nekaj dni, z ladijsko pa celo nekaj tednov.

Eden od načinov hitrega sporočanja so dandanes tudi besedilna sporočila SMS, pa tudi vizualna MMS sporočila, pa tudi instantna sporočila prek ‘massenger’-ja, klepetanja prek facebook-a, twitter-ja ...

Skratka posredovanje sporočil je danes oblikovno vse pestrejše, predvsem pa: vse hitrejše!

Idealno za učeče se!

Več o vsem tem smo si med drugim prebrali v Veliki knjigi o računalništvu Tehniške založbe Slovenija. Dodajamo še, da bi zaradi svoje preglednosti, poljudnosti in enostavnosti ta knjiga znala biti zanimiva tako otrokom, ki svet računalništva šele spoznavajo, kot tudi generaciji, ki jo je 'računalniško opismenjevanje' v veliki meri preskočilo.

In nikoli se ne ve, morda si bo babica - opogumljena z nekaj novimi znanji - v kratkem omislila izdelavo lastne spletne strani ;)

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol