Aktualni tris: dekor novosti!

20. 2. 2014

Na področju notranjega dekorja je vedno kaj novega, nekatere nove rešitve pa niso le lepe in izdatno praktične, ampak naravnost osupljive.

Luč z nakitom

Deset let je minilo, odkar je Ferruccio Lavani za Kartell zasnoval svetilo Bourgie, v katerem je odtis baročnega sloga prepletel z ironijo in inovativnostjo, pri tem pa ustvaril naguban senčnik, ki z oddajanjem svetlobe ustvarja različna vzdušja.

Pod imenom Bourgie je nastalo več različic, svetilo sega do treh višin, 68, 72 ali 78 centimetrov, njegova zunanjost pa je lahko prosojna, črna, zlata ali kromirana. Ob deseti obletnici luči so se v Kartellu odločili proslaviti dogodek s tem, da so k sodelovanju povabili oblikovalce, ki sicer ustvarjajo za njih. Pred njih so postavili izziv: Lavanijevo luč naj interpretirajo skozi svoj avtorski pristop. Rezultat? Nastale so luči, ki so skulpture. Philippe Starck je tako na primer držalo svetila okrasil z vsemi mogočimi ogrlicami in zapestnicami. Z vsem, kar je zabavno, barvno in svetleče. Svojo zamisel v obliki svetila pa so dodali tudi Nendo, Quitllet in drugi.

Zofa po navdihu 

Nenavaden kos pohištva je izraz svojevrstnega sodobnega oblikovanja, ki v dom vnaša tudi del neba, saj je njegov nastanek navdihnilo delo nemškega izumitelja in izdelovalca zrakoplovov Ferdinanda von Zeppelina. Izhodišče kavča Zeppelin sta oblikovalca ukrajinskega studia Mukomelov izpeljala iz oblik in struktur Ferdinandovega cepelina, kar je pripeljalo do dolgih in mehkih linij, ukrivljene sedalne površine pa tako ponujajo veliko prostora za udobje.

Kavč sta si zamislila Aleksandr in Elena Mukomelov, mlada ukrajinska oblikovalca, ki poslanstvo svojega ustvarjanja vidita v nastajanju izdelkov, ki nagovarjajo čustva in vsa čutila. Iščeta rešitve, ki bodo preživele čas in tako postale kultne, vanje pa vpletata načela oblikovanja in umetnosti.

Skodelice s karakterjem

Zgodba ilustratorke Polone Pačnik se je začela v trgovini z blagom in pohištvom, ko je želela porisati kuhinjske krpe, a se ji je pogled ustavil na belih skodelicah in krožnikih.

''Srčni utrip se mi je preselil v konice prstov, dlani so me zasrbele in začutila sem telesno nujo, da s flomastrom nanje nekaj narišem,'' se spominja. Tako so nastale njene unikatne, ročno poslikane skodelice, ki jih je kmalu razprodala, in tako je prišlo do znamke Polonapolona oziroma do skodelic, s katerih strmijo stripovski junaki, poeti, umetniki in drugi.

"Navdihujejo me resnične osebnosti in junaki, še bolj fino pa mi je, ko jih med risanjem in pisanjem spremenim v svoje – narišem jih s takim karakternim izrazom, kot bi jim ga sama pripisala,'' pravi. Njene skodelice krasijo Prešeren, Karl May, Nikola Tesla, Shakespearov Othello, Clint Eastwood in še kdo.

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži