5 stvari, ki jih moramo vedeti vsi starši, ko otroka vpišemo v vrtec

10. 12. 2017
5 stvari, ki jih moramo vedeti vsi starši, ko otroka vpišemo v vrtec (foto: Profimedia)
Profimedia

Starši, še posebej mamice, so ob vstopu svojega otroka v vrtec velikokrat zaskrbljeni, rahlo pod stresom zaradi nove izkušnje in mogoče v dvomu, ali so izbrali dober vrtec, ali se bo otrok tam dobro počutil in če bo sploh zmogel biti brez njih. 

"Dragi starši, verjamemo, da vam je ob vstopu otroka v vrtec hudo. To je velik mejnik, tako za vas kot tudi za otroka. Novo okolje, novi ljudje, nova rutina in nova izkušnja," pravi vzgojiteljica Tamara iz Ljubljane.

Imate tudi vso pravico, da se tako počutite. Hkrati pa želimo, da veste tudi tole, da bo ta nova izkušnja tudi čim bolj prijetna. 

1. Odprta komunikacija

V vrtcu brez komunikacije med starši in vzgojiteljicami ne gre. Izredno pomembno je, da svoje skrbi, želje, vprašanja naslovite na vzgojiteljico, ki vas bo zagotovo znala pomiriti in rešiti kakršnokoli zagato, ki bi se utegnila pojaviti.

Vemo, da je to včasih lahko problem in da je komunikacija ena na ena, še posebej, če je treba spregovoriti o negativnih stvareh, težka. Kljub temu se težave najhitreje rešujejo prek osebnega stika.

Dobro je, da že v začetku, ob prvem srečanju izrazite svoje želje in pričakovanja ter se tako izognete morebitnim nadaljnim nesporazumom. Kadar pa do teh slučajno pride, je prav, da vzgojiteljici poveste v čem vidite problem in da ga skupaj rešite, še preden stopite do vodstva in svoje nezadovoljstvo sporočate njim. Namreč, vzgojiteljica je tista, ki je v dejanskem stiku z otrokom, je tista, ki je z njim v igralnici in tista, ki najbolje ve, kaj se z otrokom dogaja v vrtcu.

2. Otroški jok

Izredno hudo je, kadar se otrok ob prihodu v vrtec joče in ne želi zapustiti vašega naročja. Tam se seveda počuti varno, ljubljeno in to je objem, ki ga najbolje pozna in čuti.

Vedeti morate, da tudi, kadar vam ob prevzemu otroka iz vrtca strokovne delavke povedo, da je bil bolj slabe volje in da je jokal, to ne pomeni, da se v vrtcu počuti slabo, ali pa da se ga zapostavlja. Otrok se navaja na novo okolje, v katerem je po možnosti še trinajst (ali več) drugih otrok, ki jih ni še nikoli videl in ki prav tako svojo ločitev od poznanih, ljubljenih oseb doživljajo skozi jok.

Poleg tega se mora navaditi tudi na vzgojiteljici, ki ju ne pozna in ne ve, da je tudi njun objem ljubeč, topel in predstavlja varno zavetje. Zavedati se morate dejstva, da bo otrok hitreje sprejel novo okolje, če boste tudi vi izkazovali pozitivno energijo in zaupanje do oseb, s katerimi bo otrok preživel dan. Verjemite, da bo tako tudi obdobje joka hitreje minilo.

3. Proces uvajanja

Ob otrokovem vstopu v vrtec je priporočljivo, da se lahko organizirate na način, ki vam bo dopuščal postopno uvajanje v skupino. To pomeni, da ste prve dni v igralnici skupaj z otrokom, potem ga za kratek čas pustite samega in počakate nekje v bližini, če bi za otroka to postalo prehudo, prav tako je dobro, da najprej hodi domov po kosilu in šele nato v vrtcu tudi spi.

Takrat, ko začnete razmišljati o vpisu otroka v vrtec torej razmislite, ali si boste lahko vzeli dopust oziroma, kdo bi še lahko uvajal otroka v vrtec (pri starejših otrocih lahko na pomoč priskočijo tudi babice in dedki). Na ta način otrok spozna rutino vrtca, osebe, ki se nahajajo v igralnici, prav tako pa doživljanje ločitve od staršev ni tako intenzivno.

4. Dejavnosti preko dneva

V vrtcu se tekom celega dneva dogaja ogromno. Vzgojiteljice načeloma sledijo zastavljenemu letnemu delovnem načrtu, ki je prilagojen potrebam in starosti otrok. Vsaka dejavnost ne bo zabeležna s fotografijo ali nekim končnim izdelkom. To ne pomeni, da v vrtcu 'nič ne delajo'.

Poudarek se daje samemu procesu igre, učenja in spoznavanja novih stvari, pri čemer se otroku omogoči, da sprejema dražljaje iz okolja, jih zazna in prek njih odkriva svet.

Prav tako se otrok ne sili k ustvarjanju nekih izdelkov oziroma le teh namesto njih ne bodo izdelovale vzgojiteljice, le zato, da se ob koncu dneva oziroma leta lahko pokaže, kaj vse se je v skupini počelo. Boljši odraz tega je napredek otrok, ki se ga lahko opazi tudi brez 30-ih risbic, njihovo počutje v vrtcu in nenazadnje tudi njihove lastne pripovedi iz vrtca.

5. Bolan otrok

Bolan otrok ne sodi v vrtec. Ne zato (kot je razširjeno 'popularno prepričanje), ker vzgojiteljice želijo, da bi v skupini bilo čim manj otrok, ampak zato, ker se otrok slabo počuti in potrebuje bližino in skrb staršev.

Tako se bo tudi prej pozdravil in bo spet pripravljen, da se pridruži ostalim. Tudi kadar zbolimo odrasli, se ne počutimo dobro in največkrat ne moremo opravljati svojega dela, prav tako bolan otrok ne more sodelovati v dejavnostih, ki se odvijajo v vrtcu. Dodati je potrebno še, da otrok, ki pride v vrtec bolan, lahko okuži tudi ostale otroke, kar je s strani njegovih staršev tudi neodgovorno dejanje.

Pripravila: Tamara Bastarda

Preberi še: Ko me ljudje vprašajo, zakaj nimam otrok, hočem, da vedo TOLE!

Priporočamo tudi: Iskrena izpoved Tjaše Kokalj Jerala: Kaj se dogaja s strastno zapravljivko?

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži