Linux vs Windows vs OsX(Mac) vs BSD vs ostalo

Vse za prave računalniške frike, fotografijo in mobilno tehnologijo

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 05. Mar. 2010 10:57

Mahagonij napisal/-a:
kepka napisal/-a:In seveda da je unix based sistem bolj varen od Windows OS, saj je zasnovan drugace. Naj omenim samo dovoljenja, ki jih ima uporabnik in tudi programi, za branje, pisanje in/ali izvajanje.

Ce pa je problem PEBKAC pa ni noben OS varen :D

Kaj ti nabijaš?

Windowsi XP imajo isti sistem dovoljenj pri datotekah. Ubistvu je še podrobnejši kot pri Linuxu. Da o Windows 7 ne govorimo.

Linux ni bolj secure kot Windows 7 po nobenem standardu. Tudi z XP nisem nikoli imel problemov z virusi ali kaj podobnega.

Lepo bi bilo če bi ženske malo manj pametovale o stvareh na katere se ne spoznajo.


Hmmm ... unix based sistem ni cisto isto kot Linux, je se malo bolj sirse. Seveda so ogromne razlike. Preber si kej na to temo. Bi bilo fajn, ce bi tipi malo manj pametoval o stvareh o katerih nimajo pojma.

Sam en nasvet: jaz na tvojem mestu ne bi nikjer omenjala tega, da imajo MS in unix based OS enak sistem dovoljenj in tega, da imas diplomo s FRIja v istem stavku :lach:
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 05. Mar. 2010 13:31

kepka napisal/-a:
Mahagonij napisal/-a:
kepka napisal/-a:In seveda da je unix based sistem bolj varen od Windows OS, saj je zasnovan drugace. Naj omenim samo dovoljenja, ki jih ima uporabnik in tudi programi, za branje, pisanje in/ali izvajanje.

Ce pa je problem PEBKAC pa ni noben OS varen :D

Kaj ti nabijaš?

Windowsi XP imajo isti sistem dovoljenj pri datotekah. Ubistvu je še podrobnejši kot pri Linuxu. Da o Windows 7 ne govorimo.

Linux ni bolj secure kot Windows 7 po nobenem standardu. Tudi z XP nisem nikoli imel problemov z virusi ali kaj podobnega.

Lepo bi bilo če bi ženske malo manj pametovale o stvareh na katere se ne spoznajo.


Hmmm ... unix based sistem ni cisto isto kot Linux, je se malo bolj sirse. Seveda so ogromne razlike. Preber si kej na to temo. Bi bilo fajn, ce bi tipi malo manj pametoval o stvareh o katerih nimajo pojma.

Sam en nasvet: jaz na tvojem mestu ne bi nikjer omenjala tega, da imajo MS in unix based OS enak sistem dovoljenj in tega, da imas diplomo s FRIja v istem stavku :lach:
:roll: :roll: :roll: Ampak ti res ne ves o cem govoris ane?
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 10. Mar. 2010 4:31

kajchyka napisal/-a:
LEEL00 napisal/-a:Ja clovek bi se vprasal zakaj si zeli Windows izgledat podoben sistemu, ki je baziran na unixu.

linux X okolje kopira okolje od winsov in prav tako od maca...
Windows sistem je bil med prvimi, ki je anredil en OS tako za domaco uporabo, kot za poslovno uporabo.


Ja ok... To na zacetku so kradli vsi po vrsti drug od drugega. Ampak okna so bila kot izum zarnice. Zdej se pa uporablja vec verzij teh zarnic. Sicer pa ta stavek je bil samo dedukcija iz njegovega. Me je zanimalo kaj bi odgovoril.

kajchyka napisal/-a:OSX oz mac okolje je specializirano in optimizirano za vse kar ma veze z grafiko - je torej okolje ki ga uporabljajo arkihtkti, grafiki, tisti k se z musko na racunalniku ukvarjajo itd.
za sirso splosno uporabo ni tako zoptimiziran, niti ni tako ni niti nevem kakih programov za "navadnega userja" ti progiji k pa so, so pa ponavadi, vsaj licencni, se drazji kot tisti za winse (pa lahko govorimo o istem progamu), se pa strinjam za nek visji sloj uporabnikov, je ena a.
ostaneta winows, linux.


Programov je precej. Pa tudi emulatorji so... Dosti jih je tudi odprtokodnih, eni so za placat. Podobno stanje kot pri windowsih. Tudi ms office dela gor, vsi ti graficni programi, video, torrenti, simsi...
Sicer za te ljudi ki se z muziko grafiko in tem ukvarjajo bi tudi jaz (s tezkim srcem) priporocala maca...

kajchyka napisal/-a:linux je free, ampak ko ti gre karkoli narobe in ce nisi glih nevem kaksne hardware-raš, ce druzga ne zgubis podatke, winse po drugi strani kupis, in s tem k ji jih kupu ti zagotavljajo podporo se nevem kok casa (5 let mislm da je)...


To da zgubis podatke na linuxu pa ni res. Ker ponavadi se loci sistem od podatkov. Lahko das tudi 2 linuxa gor. Ce enega unicis. Po nasvete gres pa na forum. Tam je ogromno ljudi ki z veseljem pomagajo.
Sej to ponavadi tudi nihce ne klice te podpore (razen podjetja). Prosijo kaksnega znanca ki se spozna ce jim pomaga.

kajchyka napisal/-a:zdej za neka podjetja je to to, kupijo produkt, oz, uporaljajo produkt, s katerim imajo dolgorocno gledano najmanj stroskov, v primeru winsov, lahko ob probemu/napaki poklicejo na podporo, in odbijo tam tehnicno pomoc, za linux sisteme, ni mas take podpore.


Ja to je od podjetij odvisno kaj se odlocijo. Sicer podjetja imajo ponavadi cloveka ali skupino ljudi, ki skrbijo za mrezo in racunalnike. Tako da ta podpora tudi ni potrebna, ker je itak njegovo delo da to pocne.

kajchyka napisal/-a:pac je na cloveku, da se odloc kako in kaj, meni osebno se zdijo windowsi se zmerom bolj varni (ceprav so morda veckrat tarca napadov), ampak po drugi strani, odprtokodnemu linuxu niti ni tak izziv poturir med critical updates kksnga trojanca, ne - kdo pa preverja, a je to res critical update, al je spyware progrem...


Ja to se strinjam da je na cloveku da se odloci. Ampak stvar je v tem da v osnovnih in srednjih solah ljudje vecinoma delajo na windowsih. Profesorji so stari - se jim ne da nic novega probat in ucijo ljudi uporabljat windowse&ms office.(vem da to ni nujno in da profesor izbere katere programe se bo ucilo) In dokler bo tako bo windows vecinoma prevladoval. Ker ljudem se pac neda s tem ubadat. Pa po spletu (forumi & comp.)se izvaja ogromno prikritih reklam. Aja seveda pa se te Ms sole s temi licence to kill, kjer te naucijo en kup "dejstev" in toliko krat ponovijo, da jih se ti zacnes avtomatsko ponavljat brez da bi se vprasal zakaj je to dejstvo dejstvo. Mislim nevem no. Na faksu ce imas nek izrek za dokazat in ce napises spodaj "ocitno" dobis 0 tock.
Ampak vedno vec je navdusencev nad odprto kodo in vecina od njih so mladi ljudje tako da upam, da bodo vsaj ucili oo namesto msoffice.

kajchyka napisal/-a:veliko bolj zabavno je vdret v nek zasciten zaprt sistem, in v njem iskat luknje.
sej kaj pa je to drgac kukr v RL, kaj je tm enmu strastnemu vlomilcu, k mu je izziv vlomt v nevem kako zavarovano hiso, vlomt v kolibo zraven te hise, k nejverjeteje se mesece nihce ne bo pogruntal da so jim vlomil v kolibo... ce mu pa rata vlomt v to zavarovano hiso, se bo pa vsaj kksn tedn po emdijih govoril o njemu - ce ga seveda na dobijo...


Ja no... Sej psihoti ki so strastni vdiralci jih verjetno klasicno nastiman sistem ne bi zanimal kaj dosti. Verjetno bi se zmenili s kaksnim prijateljem. Potem pa ta drugi nastima sistem tako da ga cimbolj zasciti prvi pa mu vdira. Drugo pa je ce bi jih zanimali podatki. Potem pa je itak vseeno kaksen sistem imas in se napada ne bos resil, ker bo clovek zelel tvoje podatke in ne ti sesut sistem.

kajchyka napisal/-a:ljudje zal se zdalec nismo tako posteni in med sabo imamo prevec razlicne vrednote, da bi lahko zvel medsabo brez nekih omejitev in pravil.


Jaz pa mislim da smo. (sicer ne povsod, samo na spletu mislim pa da bi slo) Kot primer - wikipedia. Pise jo cel svet, zastojn in se ljudje je ne mnozicno unicujejo.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 10. Mar. 2010 19:01

Še vedno ne vidim niti enega razloga, če imam na laptopu ze OEM windows licenco, da bi uporabljal linux. Niti enega killer appa nima. Kje je pol point?
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 11. Mar. 2010 1:00

Ja sej to nima smisla delat. Zato je fajn, da clovek preden gre kupovat racunalnik razmisli kaj si zeli. Ker vsak racunalnik, ki ima win gor stane vec kot tisti brez njih. In potem, ce se po malo raziskavah vseeno odloci za win, je najbolj smiselno da jih uporablja - in to licencne (ter da ko se mu kaj pokvari tezi podpori (in ne svojim prijateljem/znancem) do onemoglosti), ker drugace je vrgel denar proc. In ce temu cloveku ne rata usposobit win brez nove instalacije potem je spet cas za razmislek kaj dat gor.
Pri tej OEM licenci, ki jo dobis zraven je pa bedno ker velja samo za ta kupljeni racunalnik.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Horus

Neprebrana objavaNapisal/-a Horus » 12. Mar. 2010 6:26

Uživajte še naprej :) Lep pozdrav od Horusa :schreiben:
Zadnjič spremenil Horus, dne 12. Okt. 2010 23:25, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 13. Mar. 2010 5:09

Ma fuj te bodi Horus, da si sel nazaj na win. : ) Ti pa zavidam profesorja iz gim. Ful.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
kajchyka
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 4. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a kajchyka » 19. Mar. 2010 0:07

Horus napisal/-a:Bom zacel z referencami:

Apple = Froci bogatih starsev, ki so "boljsi od vseh ostalih"
Windows = povprecna raja, ki sega od takih, ki poownajo vse ostale in popolnih luzerjev
Linux = the goth kids from southpark. Non-conformist!!


I agree with that! -> Lepo napisano.

sicr pa vse kar si zgoraj napisal, za navadno rajo itak vec kt pol ni blo razumljivega ...
Sway
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 26
Na forumu od: 27. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Sway » 04. Jun. 2010 9:34

Če bi mal poznal zgodovino, bi videl da je Microsoft ukradel MacOS in ga preimenoval v Windows ,zato so se tudi tožil, in to kar dolg dolg! Linux podpira totalno vse driverje , in to različice ubuntu/fedora/minth pač te sem stestiral, vsi drajverji uključno z webcam itd... delujejo odlično ,wifi , skratka vse ! Kritizirat kateri koli sistem windows/MacOS/Linux se bodo lotil samo uni ki pojma nimajo ! Nisem poznavalec Linuxa, avse kar sem potreboval za delo z njim so bili Možgani z sposobnostjo Branja, se nisem rabil čist nič učit ! sem pa sprobal od Norton cammanderja, cm64, linux distroji, MacOS še na računalu Machintosh Lisa, pa od windows 2.1 , 3.1 , 3.11 , 95 , 98 , Vista , win 7 ! sem 100 če ti poženem scan na tvojmu compu da ti odkrijem vsaj par trojancev btw ! pa ne da bi bli kaj nevarni btw , sam ne nabijat o enmu trojancu :) ! Skratka vsi sistemi so odlični, od tebe pa je odvisno kaj ti odgovarja, pa naj bo to Snow Leopard / Ubuntu ( ali drugi Linux distroji ) , ali pa Windows 7 ! da mi bil mac za neke razvajence se spet ne strinjam, ker mac je slovel kot izjemno zanesljiv, crash na macih se ni dogajal, pa ne recda ti pc nikol ni znrznil, ker nabijaš. to se na macu enostavno ni dogajal! Linux pa , ja khm ,večina hollywood filmov in njihovih efektov je narejenih prav v Linuxu ! tko da se niti v eni od 3 točk ki si jih napisal ne strinjam! je samo na tebi kaj ti odgovarja! meni je praktično vseeno ,uporabljam pa kot glavni system win7 trenutno , ob Ubuntu 10.04
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 08. Jun. 2010 10:32

Veš kaj...boli me prda kaj uporabljajo na clusterjih s katerimi renderajo posebne efekte.

Dej ti raje meni povej en dobr razlog zakaj bi zamenjal operacijske sisteme.
Cena? Licenco za windows ze imam in je torej efektivno zastonj zame.
Varnost? Ne me basat.
Stabilnost? Hvala ampak nimam problemov z njo.

Niti ene same aplikacije ni, k bi jo ful rad uporabljal, k bi na windows manjkala, po drugi strani pa je cel kup aplikacij, ki jih na linuxu ni, predvsem špili.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
LEEL00
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 108
Na forumu od: 18. 1. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a LEEL00 » 09. Jun. 2010 17:36

Sej te nihce ne sili da menjas OS. :D

To ceno si ti placal ceprav zdej zgleda zastojn. (razen ce delas na faksu, soli, or sth.)

In dokler ne probas niti ne vidis kako zelo je clovek omejen na win. Sicer odvisno zakaj ga uporabljas in itd... Je tudi res da je stvar osebne izbire. In tudi res je da je vse skupaj koda in ce se se gre gledat globlje kako vse deluje so to samo razlicne verzije iste reci. In lahko reces da je vse isto ampak ni, ker so drugace organizirani. In tudi vecina jih je do neke normalne mere uporabnih.

Vprasanje je samo kateri so boljsi. Jaz sem se vedno misli da je linux boljsi - pac po mojih kriterijih (zaradi prilagodljivosti, dostopnosti kode, cene in neposiljevanjem z nekimi wannabe verzijami). In linuxu ne manka kup aplikacij. Jaz imam, nasprotno, problem dobit alternativo linuxovim programom. Igric pa ne igram, razen enih par, ki ze itak niso za na win.
There was a point to this story, but it has temporarily escaped the chronicler's mind.
Horus

Neprebrana objavaNapisal/-a Horus » 09. Jun. 2010 19:37

Uživajte še naprej :) Lep pozdrav od Horusa :schreiben:
Zadnjič spremenil Horus, dne 12. Okt. 2010 23:30, skupaj popravljeno 1 krat.
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 10. Jun. 2010 17:41

:lol: dostopnost kode. Kot da si katerakoli od vas bab gre razsirjat svoje linux programe. 95% folka nima kej sourca gledat in ga tudi ne. Ali pa prilagodljivost, kot kriterij...kaj to sploh je prilagodljivost? Pomojem bos na koncu rekla nekaj, kar je cisto subjektivno.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
AbbA
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 323
Na forumu od: 18. 6. 2006
Kraj: Somewhere over the rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a AbbA » 12. Jun. 2010 17:26

Prilagodljivost je subjektivna, itak :) Da si daš gor kar tebi paše in nimaš kar tebi ne paše. Recimo jaz uporabljam Ubuntu in WIN7. Na Ubuntuju imam samo programe, ki jih uporabljam, na WIN pa še veliko drugih, za katere sploh ne vem, da so, in se jih tudi ne da odstraniti. Brezvezno zasedanje prostora.
Drugače pa je za programiranje in pisanje člankov in pretvarjanje slik in risanje grafov veliko bolj enostavno v Linuxu, med tem ko moram priznati, Win je lepši in za splošnega uporabnika, ki še ni slišal za LaTeX in Gnuplot tudi bolj uporaben (čeprav se da tako LaTeX kot Gnuplot uporabljati na Win, iz izkušenj z veliko komplikacijami in nepravilnim prevajanjem). Tudi programi za grafiko so v Linuxu čisto neuporabni.
Na Win uporabljam mplayer, ker so ostali playerji grozni, Open Office, ki je realno gledano slabši od M$ Office, ampak dovolj dober za normalno uporabo (zahtevnejša Linux -> Gnuplot, LaTeX) (to so bili zastonjski programi, uvoženi iz Linuxa) in seveda Photoshop in AI in Corel Draw, zaradi katerih sploh uporabljam Win, saj za njih še nisem našla dovolj kvalitetne zamenjave v Linuxu.

Videla sem, da je nekdo priporočal, da naj grejo uporabniki na Linux in kar pogrešajo v njem naj si naložijo gor karkoli se že uporablja za to, da delajo Win aplikacije (če to narediš, dobiš takoj vse slabosti Win v Linuxu), a moje mnenje je, da je bolje najprej na Win uporabljati zastonjsko opremo, Firefox namesto IE, mplayer za video, Open Office namesto M$ Office, Pidgin namesto MSN, GTalk,...... in če se najdeš v tem, potem postopoma prehod na Linux.

Je pa res Linux primernejši za pisarniško delo, programiranje, šolo,... ne pa za multimedijo in igranje igric in imeti najlepši OS
kajchyka
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 24
Na forumu od: 4. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a kajchyka » 26. Jun. 2010 7:42

Nimam nic proti Ubuntu 10ki, je res fajni, instalira se hitrej kot ker kol winsi, vse deluje OK, dokler imas driverje, oz. le ti obstajajo in jih ZNAS :) poiskati...
Naprimer, moj sefe kle na neki IT firmi, si je doma instaliru omenjeno distribucijo, in vse je blo OK, dokler, ni zelel instalirati kamerce... takrt je bil pa UBUNTU cisti linux :P (2h matranja, z sistemskimi ukazi, prirejanje driverjev itd...), ok sefe ni neki bas linuxas, tko da recimo da bi mel linuxas s tem pol ure dela, ... en navadn uporabnik (ki pricakuje, da priklopi zadevo, pocaka da se ta poinstalira in jo zacne uporablat ), bi pa se dost prej obupal...

Vrni se na Računalništvo, fotografija in mobilna tehnologija

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov