Slovenski izobraževalni sistem

Vse o politiki od svetovne do domače

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 24. Apr. 2012 20:05

Vredu, FRI in še kakšna izjema- super zanje. Res je enormna razlika med takšnimi mega uporabnimi in iskanimi kadri in družboslovci (za katere ne pravim, da so neuporabni-neuporabni so samo v našem sistemu, ki temelji na drugačnih vrednotah in ciljih. torej neuporabni v našem kontekstu), tle ni za oporekat. In vem, da vi pridobivate zaposlitve že brez diplom. Ampak ni pa na vseh, ali večini faksov tako.

Glede opravičevanja- ti to tako dojemaš, jaz ne.
In če bi vzela sociologijo in pedagogiko kot hobi, me pa za razliko od računalničarjev, programerjev in informatikov, nebi nikamor vzeli brez diplome oziroma zdaj magistra. Vse sociologe, filozofe, pedagoge, andragoge, svetovalne delavce etc. lahko bereš v tekstih, da bi pa v tem delal-kar je tudi del tega "za dušo"-počet nekaj, za kar si ravno nebi prerezal goltanca vsako jutro ko vstaneš-rabiš izobrazbo.

Ti si sicer omenil Kanta, sklepam, da si ciljal na študij filozofije nasploh (poleg lahko šteješ tud sociologijo ja, žal je pri nas uporabna lih mal več kot filozofija, oziroma ji noben ne posveča prevelike pozornosti, razen ko gre za kakšne raziskave), pri tem pa je dejansko nekaj resnice v tem, da bi lahko to vzel kot hobi, ker tako takšen študij redko vodi v poklic, ki ni "stay at home philosopher".

snezinka* napisal/-a:Neverjetno, kok se strinjam s Mahagonijem. Faks pač res ne more bit namenjen duhovnemu razvoju.

Resno? Jaz poznam informatika, ki mu njegov študij in poklic izjemno doprineseta k duhovnemu razvoju. :P Ni tvoja duhovna rast samo by the way leposlovno branje, glasba etc, ampak tudi raziskovanje v smeri, ki je tebi zanimiva. In ko on gre v službo, tam dela in pride domov ter reče, da je zadovoljen s tem- sori, to men ful pripomore k duhovnemu razvoju. :D

Biti v poklicu, ki ti je pa sranje in ga sploh ne zmoreš videt, niti ga ne obvladaš pa vodi v nazadovanje, pa če ti prebereš poleg še 1000 knjig o svojem "hobiju". Osem ur in več v službi pač terja svoje.
Zadnjič spremenil ..Evelyn.., dne 24. Apr. 2012 20:11, skupaj popravljeno 1 krat.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 25. Apr. 2012 0:41

^ če bi bilo samo 8 ur v službi bi še šlo.

je pa tako, da se običajno da znotraj lastnih zanimanj najti tudi kakšno vrsto specializacije, ki je podzastopana. hkrati se pa potrebe po kadrih dolgoročno spreminjajo. in eno je poklic, ki ga človek pridobi s faksom, drugo pa delo, ki ga potem opravlja. ogromno ljudi na koncu sploh ne opravlja dela za katerega se je izšolalo. res je pa tudi, da je za določena specifična dela faks nuja, ampak so v manjšini.

ravno zato se mi zdi bolonjc dovolj, da poda človeku osnove nekega poklica. sledeča izobrazba in eventuelna specializacija je na človeku samemu. večino se itak nauči v praksi in ni potrebe vleči študij v nedogled zato. prav tako se potrebe po specifičnih kadrih dokaj hitro spreminjajo in je težko prilagajat program na faksu takim spremembam. če ga pa ne, je pa znanje samo sebi v namen. itak pa znanje tako zelo dostopno kot je dandanes še ni bilo nikoli. menim, da če nas na faksu naučijo samo kritično brat in vrednotit raziskave, študije in znanje iz našega področja, ki je dostopno povsod okoli nas, je faks naredil dovolj za našo nadaljno uspešno kariero.
Vsak raj ima svojo kačo.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 25. Apr. 2012 9:35

^^ ravno to zadnje se meni zdi najbolj pozitivno kar sem od faksa odnesla. dobila dostop do ogromno literature in se naučila razbirat zrno od plevela.

me je pa faks prisilil k branju neke literature, ki se je drugače nikoli ne bi lotila, pa mi je čisto prav prišla. obenem mi je pomagal tudi pri osebnostni rasti, toliko bolj sem se začela zavedat kaj v tem življenju me ne zanima in katerim stvarem bi bilo vredno posvetiti več časa.

pa niso vsi faksi tako naravnani, da bi znanje lahko dobil tudi na lastno pest.
brandibelle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 849
Na forumu od: 11. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a brandibelle » 25. Apr. 2012 10:21

:S
Zadnjič spremenil brandibelle, dne 16. Avg. 2013 13:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
snezinka*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 590
Na forumu od: 3. 9. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a snezinka* » 25. Apr. 2012 10:43

..Evelyn.. napisal/-a:
snezinka* napisal/-a:Neverjetno, kok se strinjam s Mahagonijem. Faks pač res ne more bit namenjen duhovnemu razvoju.

Resno? Jaz poznam informatika, ki mu njegov študij in poklic izjemno doprineseta k duhovnemu razvoju. :P Ni tvoja duhovna rast samo by the way leposlovno branje, glasba etc, ampak tudi raziskovanje v smeri, ki je tebi zanimiva. In ko on gre v službo, tam dela in pride domov ter reče, da je zadovoljen s tem- sori, to men ful pripomore k duhovnemu razvoju. :D

Biti v poklicu, ki ti je pa sranje in ga sploh ne zmoreš videt, niti ga ne obvladaš pa vodi v nazadovanje, pa če ti prebereš poleg še 1000 knjig o svojem "hobiju". Osem ur in več v službi pač terja svoje.


Mišljeno je blo mal drgač. V smislu, da greš na faks, da se boš predvsem duhovno razvijal, ne pa da greš tja v prvi vrsti z namenom se izobrazit za nek poklic. Sicer pa je logično, da te more fax tut osrečevat in ti ponujat nek napredek pr seb.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2447
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 25. Apr. 2012 11:46

brandibelle napisal/-a:Sprejemci za faxe (stanejo manj kot zastonj študij nepregledni množici ;) )


Ja pa zakaj? Kako bi ti sprejemci izgledal? Verjetno odvisno od faksa do faksa. Naravoslovni faksi bi imeli poudarek na znanju iz - ne vem - kemije in podobno, družboslovni pa pač neki svojega. Preverjali bi pa kaj? Znanje, ki so ga s tega področja pridobili srednješolci tekom 4 let na gimnaziji. Um, čaki, sej to že mamo in celo ime ima - matura :D Sprejemci bi bili po moje smiselni le, če se matura ukine, ampak v čem bi bila fora, če isti stvari daš drugo ime ter izvajanje in nadzor preneseš na drugega izvajalca? Ki je, mimo grede, lahko bolj subjektiven pri izbiri kandidatov kot matura. Poleg tega pa sama recimo do zadnjega dne nisem vedela, na kateri faks bi se vpisala (imela sem ene 4 prednostne želje) in bi se šele, ko bi se odločila, lahko začela učiti za sprejemce, ker bi se mogoče le-ti med faksi razlikovali. Za maturo smo se pa pripravljali praktično celo leto in edina stvar, ki jo moraš vedeti je, če ima tvoj faks na maturi kakšne posebne zahteve (ala en naravoslovni predmet... Hm, tudi posebna zahtevana poglobljena znanja določenih faksov so v maturo že zajeta... Kaj točno bi, razen morebitnega dodatnega stresa, dosegel z uvedbo sprejemnih izpitov?)
brandibelle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 849
Na forumu od: 11. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a brandibelle » 25. Apr. 2012 12:09

:S
Zadnjič spremenil brandibelle, dne 16. Avg. 2013 13:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2447
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 25. Apr. 2012 12:24

Hja, omejitve na faksih se pač oblikujejo glede na polulacijo, ki se tja vpisuje. Meja je točke, ki jih je dosegel recimo 30. po vrsti od vpisanih na faks (če je razpisanih 30 mest). Če se na en faks vpisujejo odličnjaki, bo omejitev na splošno višja :) Tu faks ne more veliko vplivat, razen tega, da zmanjšajo število vpisnih mest (kar bi bila marsikje dobra ideja, ampak faks sam po sebi tega ne bo naredil)
Ja, oblikovna ima sprejemce, pa AGRFT, pa glasbena, še vzgojiteljice se mi zdi majo neke glasbene preizkuse. Sej za te fakse mi je logično.
Jaz pa ne bi kar ukinila preverjanja iz splošnih predmetov. Sploh na gimnaziji ne. Fora gimnazije je, da ti da splošno znanje, če se ti zdi, da ga ne rabiš, pejt na elektro :) Sem velik zagovornik splošne izobrazbe, ker je ta v Sloveniji na psu in ljudje bolj vedo, v katerem salonu dela Čepinova kot pa kdo je napisal Županovo Micko. Uporabna vrednost tega podatka gor ali dol.
Torej, še vedno ne vem zakaj uvest sprejemce? Če je matura kar nekaj, se pač naredi spet težjo. Sem takoj za to.
Pa saj sprejemci bi bili, če bi bili vredu zastavljeni, v končni fazi čisto fajn rešitev. Ampak nepotrebna, če bi izboljšali obstoječi sistem.
brandibelle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 849
Na forumu od: 11. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a brandibelle » 25. Apr. 2012 12:32

:S
Zadnjič spremenil brandibelle, dne 16. Avg. 2013 13:02, skupaj popravljeno 1 krat.
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 25. Apr. 2012 12:41

mah, to sem tudi js misnla, da matematike nikoli več ne bom rabla. potem sem se pa znašla pred vrsto predmetov, kjer je bo še kako koristno osnovno znanje matematike (ki je na maturi zahtevano, matura iz matematike je res đabe, pa sem totalen antitalent).

ko sem gledala predmetnik od faksa ne bi nikoli rekla, da bo tolko ene matematike, fizike in kemije 'pod krinko', kot smo mi temu rekli, potem ko smo vidli za kaj se gre.

meni se zdi neko osnovno razumevanje matematike del splošne izobrazbe. ok, sej večino stvari pozabiš, ampak veš, da vietovo pravilo ni nek cestnopormetni predpis in da integrali niso neka sestavina bio izdelkov.
brandibelle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 849
Na forumu od: 11. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a brandibelle » 25. Apr. 2012 12:43

:S
Zadnjič spremenil brandibelle, dne 16. Avg. 2013 13:02, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
_patchouli_
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2447
Na forumu od: 25. 4. 2008
Kraj: Na soncni strani Himalaje

Neprebrana objavaNapisal/-a _patchouli_ » 25. Apr. 2012 13:11

Ma dej Brandi, kaj pa imaš od integralov na maturi? En zelo osnovni primer. Se boš pa ja naučil :P Če nekdo ni sposoben nekaj tako osnovnega kot je matura skupi spacat (iz vseh predmetov!), si pač ne zasluži imet narejene mature in naj gre poklicni maturo delat (+ 5. predmet in se ti spet odpre možnost vpisa na marsikateri faks). Jebiga, tako je moje mnenje. Pa da ne bo pomote, matematiko sem imela ves čas gimnazije 2. Na maturi sem dobila pa 4 in me noben ne bo prepričal, da je matura težka (kar se seveda strinjava :wink: ). Pač, meni se zdi to, da narediš maturo eden izmed kriterijev, da lahko greš na faks, Tudi tam ne bodo vsi predmeti pisani tebi na kožo in če narediš tistih 5 bogih predmetov od katerih si 2 celo sam zbereš in noben ni ravno višja matematika (hehe, niti sama matematika), obstaja malo večja verjetnost, da boš temu kos.
Pa sej ene formule maš napisane na maturi, a ne? Al je to sam pri fiziki? :gruebel: Nehi se izgovarjat pa nared še to matematiko :P
Kar se pa piflanja tiče - a na sprejemnih bi bilo pa kaj drugače? Tudi tam bi se dijaki piflali za ta en izpit in nato čez poletje vse kompletno pozabili. Samo mogoče bi bila malo drugačna snov za pozabit po hitrem postopku.
Uporabniški avatar
s0nckic4
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1633
Na forumu od: 29. 7. 2009
Kraj: Over the Rainbow

Neprebrana objavaNapisal/-a s0nckic4 » 25. Apr. 2012 13:19

sprejemci so bili že prej in so jih ukinili, ker se niso izkazali za najboljše. in mislim, da je izgledalo nekako kot matura.

matura se meni ne zdi slaba. na osnovnem nivoju zahteva res dokaj osnovno znanje in kdor tega ne more naredit ni za na faks. tudi iz poklicnih se da lepo prit na faks, pač naredi oseba še 5 predmet.

in ne verjamem ljudem, ki trdijo, da so maturo opravili z dobrimi ocenami brez da bi se karkoli učili. tako kot tistim ne, ki pred izpitom nič ne znajo pa dobijo na koncu 10. lahko se ti posreči, je res. ampak kar slišim se je očitno posrečilo 50% folka. ja pa ja de.

joj brandi, vse si naredit bp, ampak matematika ti krati vpis na faks? ne se hecat. naj te tvoja 2x v rit brcne pa 3x okol ušes pa se boš vsedu zram pa se naučil matematiko. ni samo vprašanje kdaj ti bo to koristilo. gre tudi za neko stopnjo samodiscipline, da si se sposoben usest zraven in se naučit nekaj oz naredit nekaj, kar te ne veseli in absolutno ne zanima, ker se žal, tudi to v življenju dogaja. matura se drugače imenuje tudi zrelostni izpit.

glede na to, da se generacije manjšajo bi lahko malo prilagodili vpis tako na gimnazijah kot na faksih. neka gonja s plačljivim sistemom se mi pa ne zdi smiselna (več - sem jo tudi sama nekaj časa zagovarjala). sploh zdaj, ko je bolonjc. naj gre folk študirat, če želi, če ga zanima. bolj kot omejitve vpisa bi bile potrebne spremembe v kadrovanju. profesorji so po večini out of date. zato je pa (skoraj) vsaki smeri 30% izpitov nepotrebnih in nekoristnih in jih je treba opravit zaradi kdo ve kakega namena. bi pa pomoje, kot sem tudi že omenila, ukinitive študenskega dela precej zmanjšala naval na faks.
Vsak raj ima svojo kačo.
brandibelle
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 849
Na forumu od: 11. 9. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a brandibelle » 25. Apr. 2012 13:32

:S
Zadnjič spremenil brandibelle, dne 16. Avg. 2013 13:02, skupaj popravljeno 1 krat.
dayđremer
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1107
Na forumu od: 4. 2. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a dayđremer » 25. Apr. 2012 14:41

For god's sake, whats wrong with you..
Sprejemci za faks ne pridejo v poštev, kam bojo pa potem vse gimnazijce vtaknili. Gimnazijo nardijo zakaj? Da potem itak ne bodo mogli študirat pa ne bojo poklica meli pa NIČ dejansko.
Nemoreš sprejemcev za faks uvest, potem bo šele kriza.
Lahko bi pa tistim ki delajo poklicno šolo pač preprečili vpis na katerikoli faks (naj grejo na visoko šolo ne pa na faks),
ker bi se danes itak vsak ***** šolal. :(
How quickly jealous I become of the wind when it, and not I, gets the privilege of properly messing up your hair.

Vrni se na Politika

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov