Katero zvrst jezika uporabljati na forumih?

Vse o svetu umetnosti. Torej, kulturniki vseh dežel združite se.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
metuljčica*
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1570
Na forumu od: 23. 1. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a metuljčica* » 19. Maj. 2009 17:05

Meni so narečja načeloma všeč (razen intonacija koroškega in pa ljubljansko mi RES nista) v govorni obliki (ja, ''celo'' prekmursko mi je všeč! :) ), v pisni pa ne. Raje vidim, da uporabniki pišejo v pravilni slovenščini, ker so tako posti veliko lažje berljivi in razumljivi.
Nas je pa bolj malo takih, ki ne pišemo v pogovorni obliki.
sončk
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2379
Na forumu od: 27. 12. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a sončk » 19. Maj. 2009 18:15

Jst pišem tko k pišem in zaenkrat se še noben ni pritoževal, da ne zna prebrt. No razn enkrat so se ene kure obregnle ob eno besedo, ampak to je blo itak namenjeno eni drugi ljubljančanki, ne pa ostalemu svetu.

Tud k govorim z drugimi iz različnih krajev slovenije me vsi razumejo, jst pa njih dostkrat ne.
Uporabniški avatar
a_pikica_a
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1431
Na forumu od: 28. 4. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a a_pikica_a » 19. Maj. 2009 18:18

sončk napisal/-a:Jst pišem tko k pišem in zaenkrat se še noben ni pritoževal, da ne zna prebrt. No razn enkrat so se ene kure obregnle ob eno besedo, ampak to je blo itak namenjeno eni drugi ljubljančanki, ne pa ostalemu svetu.

Tud k govorim z drugimi iz različnih krajev slovenije me vsi razumejo, jst pa njih dostkrat ne.


^^ a morda gefa pa dojcha pa bajla :D
I can resist anything but temptation. Oscar Wilde
lisicka89
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 48
Na forumu od: 22. 4. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a lisicka89 » 19. Maj. 2009 19:39

Sicer sem sama malo časa tukaj prisotna, vendar se poskušam izogibam raznih domačih besed in poskušam pisat čimbolj slovensko, pač tako da me res večina ali pa celo vsi razumejo ;)
Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 19. Maj. 2009 21:51

Jst (pomojem? :? ) uporabljam škofjeloški pogovorni jezik, ne morm lih rečt narečje :gruebel:
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
Foxy-lady
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 985
Na forumu od: 17. 1. 2005

Neprebrana objavaNapisal/-a Foxy-lady » 20. Maj. 2009 17:47

^^ pa saj to je narečje...
You want me to be something I can never ever be.
Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 20. Maj. 2009 21:31

A nej ne bi blo v Sloveniji sam 7 narečnih skupin? :? Panonsko, štajersko, dolenjsko, gorenjsko, primorsko, koroško in rovtarsko.

Po tem gledano, nej bi škofjeloška govorica spadala pod gorenjsko narečje, ampak tapravo gorenjsko narečje je čist neki druzga, kokr ločani govorijo :? Ne vem, teli pojmi mi niso čist jasni.
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
Savannah
Komunikatorka
Komunikatorka
Prispevkov: 255
Na forumu od: 17. 5. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a Savannah » 21. Maj. 2009 8:38

Ja sam v vsakem primeru gre za narečje. :D Kar ni slovnično pravilno govorjenje ali pisanje, je narečje.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 21. Maj. 2009 9:16

Savannah napisal/-a:Kar ni slovnično pravilno govorjenje ali pisanje, je narečje.


Tole ni čisto pravilna definicija.

http://www2.arnes.si/~ptomse/soczvj.htm
Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 21. Maj. 2009 9:57

Glede na tole, kar nam je jullia_ dala za prebrat, bi jst loško govorico bolj uvrstila pod pokrajinski pogovorni jezik, kokr narečje. Še nism nobenga slišala, da bi reku, da obstaja loško narečje :? Drugo je pa npr. Poljanska in Selška dolina, kjer pa majo svoja narečja.
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 21. Maj. 2009 10:03

Jaz si pa to razlagam tako, da je pokrajinski pogovorni jezik nadpomenka narečij. Obstaja pač nek splošni štajerski pogovorni jezik, znotraj le-tega se pa ptujsko narečje razlikuje od mariborskega.
Naj kakšna bodoča slavistka pove, eni že par let nismo videli učbenika za slovenščino :)
Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 21. Maj. 2009 10:12

Jst si tud ne znam tega čist razložit :?
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
frigga
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 817
Na forumu od: 23. 12. 2005
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a frigga » 21. Maj. 2009 10:37

Bom jst razložila. :)

Knjižni jezik:
1. zborni: jezik v pisani obliki, recitiranje, deklamiranje, branje na radiu in TV...
2. splošni pogovorni: ko govorimo brez vnaprej pripravljenega besedila, ne v narečju
Neknjižni jezik:
1. narečja (posebna oblika jezika na čisto določenem območju): koroško, primorsko, rovtarsko, panonsko, gorenjsko, dolenjsko, štajersko, kočevsko. Znotraj vsake od teh skupin ločimo še več narečij, npr. dolenjsko narečje se deli naprej na: notranjsko, zahodno-osrednje, vzhodno, posavsko, zasavsko, več belokranjskih narečij. Ta narečja se delijo na še več podnarečij in govorov (npr. govor Dolenjskih Toplic).
2. pokrajinski pogovorni (zemljepisno nadnarečje): osrednjeslovenski, južnoštajerski, severnoštajerski, primorski, rovtarski, koroški v Avstriji


Zempljepisna narečja se ne skladajo vedno s pokrajinskimi pojmi (Štajerska, Dolenjska, Gorenjska...). Npr. Slovenske Konjice so na Štajerskem, vendar njihova govorica pripada panonski narečni skupini.

Interesne govorice: sleng (govorica mladih), žargon (druži ljudi z istim poklicem), argo (govorica določene skupine ljudi, ki je ne razumejo drugi).
Pristajati na povprečnost pomeni pristajati na poraz.
Uporabniški avatar
Yazmeen
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2376
Na forumu od: 18. 7. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Yazmeen » 21. Maj. 2009 10:40

Hmmm, po vsem tem, bi jst loško govorico (še zmer) uvrstila pod loški govor, ker Škofja Loka nima enga specifičnga narečja, ampak u bistvu spada pod gorenjsko narečno skupino :? Al kako?
...let's have some fun, this beat is sick, I wanna take a ride on your disco stick...
Uporabniški avatar
svetlana5
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 341
Na forumu od: 23. 2. 2009
Kraj: Ljubljana

Neprebrana objavaNapisal/-a svetlana5 » 26. Jun. 2009 21:14

knjižno slovenščino, če se le da :razz:

Vrni se na Kultura

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov