Eko gospodinjstvo :)

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Uporabniški avatar
SheShy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 94
Na forumu od: 29. 9. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a SheShy » 15. Avg. 2011 16:23

Kis uporabljam za odtoke...Itak pa vse tisto kar sem prej naštela, uporabljam v tako majhnih količinah, da je praktično bolj za vonj, kar se mila in mehčalca tiče, in ''za ziher'' kar se tiče ceta.

Purple rain, ja ne moreš dvignit pokrova, ampak niso taki (so tisti zaobljeni, vsak ma po dve luknji... ali pa sem jst tok zahojena, da ne vidim, kje bi se to dalo odpret??? help :/ )
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 15. Avg. 2011 16:36

^^a so taki? Jeez :?, tle pa res cel usran lahko rataš.
Uporabniški avatar
SheShy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 94
Na forumu od: 29. 9. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a SheShy » 16. Avg. 2011 9:12

Ja, taki so ja :) Pol ni pomoči, a ne? Rokavice gor, pa gremo :)
Uporabniški avatar
UG84
Cosmo moderatorka
Cosmo moderatorka
Prispevkov: 2524
Na forumu od: 18. 2. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a UG84 » 16. Avg. 2011 13:39

Jaz za čiščenje uporabljam kar Frosch čistila in pralna sredstva, za kopalnico pa velikokrat kaj sodo in kis. Slednje se fajn obnese tudi po tleh in kis itak prekaša vse ko pucam vodni kamen.

Ločujeva tudi midva, predvsem doseldno steklo, papir in bio odpadke ter nevarnejše odpadke ala baterije, žarnice ipd.
Uporabniški avatar
Shimmie_
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 664
Na forumu od: 29. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Shimmie_ » 16. Avg. 2011 14:38

Še neki kul recepti za domač pralni prašek, mehčalec...

Domač detergent v prašku
Potrebujete:
- 2 skodelici nastrganega naravnega mila
- 1 skodelici sode bikarbone
- 1 skodelici boraksa
Po želji dodajte nekaj kapljic najljubšega eteričnega olja.

Dobro premešajte in hranite v dobro zaprti embalaži. Za en boben perila zadostujta 2 jedilni žlici detergenta v prašku.
Priporočena eterična olja: sivka, rožmarin ali čajevec.

Domač tekoči detergent
Potrebujete:
- 1 liter vrele vode
- 2 skodelici nastrganega naravnega rastlinskega mila
- 2 skodelici boraksa
- 2 skodelici sode bikarbone

V vrelo vodo dodajte nastrgano milo in počakajte, da se raztopi. Vse skupaj prelijte v čisto, dovolj veliko posodo, dodajte sodo bikarbono in boraks. Mešajte, dokler se vse ne raztopi. Dodajte približno 4 litre vode, premešajte in pokrijte. Ko se ohladi, dodajte 5-7 kapljic svojega najljubšega eteričnega olja. Pred uporabo dobro premešajte.
Za en boben perila zadostuje 1/4 skodelice tekočega detergenta.

Domač pripravek za mehčanje tkanin
Potrebujete:
- 2 skodelici sode bikarbone
- 2 skodelici belega kisa
- 4 skodelice vode

Zmešajte navedene sestavine in uporabite 1/4 skodelice na pranje pri zadnjem splakovanju.

Detergent za pomivalni stroj
Potrebujete:
- 4 enote soda bikarbona (Eurospin)
- 4 enote boraksa
- 1 enota citronske kisline (Merkator, Spar, polkilske vreče)
- 1 enota navadna sol.

Za boljši učinek, oz. če vam rezultat čiščenja ni zadosten, lahko dodate še eno žličko navadnega tekočega detergenta za pranje posode. Prav tako lahko sodo bikarbono nadomestite z bolj alkalno navadno sodo (Natrijev karbonat, Na2CO3), ki naj bi se ga še vedno dalo dobit v čisti obliki med pralnimi sredstvi.

Zmes (prašek) uporabljamo tako, da ga damo v prostor za tabletko, zadošča ena do 3 jedilne žlice.


Pri kolegici doma že nekaj časa uporabljajo mehčalec in detergent in je ful pohvalila pa tud oblačila ji lepo dišijo.
Uporabniški avatar
kepka
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1656
Na forumu od: 24. 10. 2004

Neprebrana objavaNapisal/-a kepka » 16. Avg. 2011 15:33

UG84 napisal/-a:Jaz za čiščenje uporabljam kar Frosch čistila in pralna sredstva, za kopalnico pa velikokrat kaj sodo in kis. Slednje se fajn obnese tudi po tleh in kis itak prekaša vse ko pucam vodni kamen.


Sama ful priporocam citronsko kislino namesto kisa za topljenje vodnega kamna - nima vonja in ocisti super!! Jo prej raztopis v vodi, ali pa potreses po mokri povrsini. Sploh v kuhinji je super.

Me pa zanima, kaj uporabite za pecico, ko je res zamascena? In pa, kaj je to "naravno milo" pravzaprav - rastlinska olja?
Reality is that which, when you stop believing in it, doesn't go away.
Uporabniški avatar
Dead_kid
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 879
Na forumu od: 13. 11. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Dead_kid » 16. Avg. 2011 18:57

Mene pa zanima, če ima morda katera tisto kantico za smeti "Organko", ki se jo zdej prov na veliko in široko promovira.. ( http://www.organko.si/organko/)
Ker mi mamo sicer kar tisto kanto od barve, ampak zmeraj ko jo odpreš ven šibneta vsaj 2,3je roji mušic :? ...
V bistvu bi rabila nekaj takega, kar se ne odpira, samo notri meče (ala plenice)... Če bi bil kdo tako prijazen s kakšnim linkom ali pa nasvetom.. Ker kazni za ne-reciklažo so res PREVEČ vrtovlave.. :?
You migt think i ain't worth a dollar, but i feel like a millionare.
Uporabniški avatar
Anjeske
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 876
Na forumu od: 13. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a Anjeske » 16. Avg. 2011 22:21

Srečo imam, da ima v mojdem domačem kraju vsako gospodinjstvo svoj zabojnik za embalažo, kompostnik in kanto za mešane odpadke. Tako vsaj embalažo normalno mečeš noter, brez da bi se zezal s tistimi luknjami.
Kar se pa tiče embalaže, me pa, sploh v stanovanju v LJ moti, da večina ljudi embalaže ne stiska. Potem se pa vsi čudijo, zakaj je koš tako hitro poln...


Na splošno gledano, a ste ve kdaj v dvomih, v kateri zabojnik paše kakšen odpadek?
Uporabniški avatar
Maychy
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1112
Na forumu od: 30. 6. 2004
Kraj: Se selim...

Neprebrana objavaNapisal/-a Maychy » 17. Avg. 2011 10:10

Kaj pa ločevanje odpadkov znotraj stanovanja / hiše? Jaz imam npr. v nekaterih sobah po dva koša (embalaža + mešani), v kuhinji pa celo tri, ker so še organski zraven. Pa potem zunaj še posebej za papir pa za steklo, ker ju moramo posebej odpeljat na eko otok. Včasih se mi zdi, da smeti več prostora porabijo, kot tisto kar prineseš k hiši. :?

Sem se pa ločevanja zelo zelo navadila, ker ločujemo doma in tudi v službi, tako da mi je blazno čudno pri fantu, kjer še nimajo ločevanja, vse smeti v eno kanto metat.
--- Evil Is Just A Point Of View ---

--- Don't tell me the sky is the limit, there are footprints on the moon! ---
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 17. Avg. 2011 14:28

Anjeske napisal/-a:Na splošno gledano, a ste ve kdaj v dvomih, v kateri zabojnik paše kakšen odpadek?
Redko. Sicer se pa na tale seznam obračam, ko nisem zihr.

Je pa to pravzaprav edina "eko" stvar, ki se je gremo doma; hm.
*QueenBitch*
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 879
Na forumu od: 6. 6. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *QueenBitch* » 24. Avg. 2011 14:18

Ooo fina tema, sem prav vesela :D

Doma ločujem že dolgo, tudi meni grejo na živce organski odpadki in smrad, zadnjič sem imela balkon odprt odpadke pa v vrečki in je blo v parih urah cel kup mušic zato sem tudi jaz že razmišljala o nakupu ene srednje velike plastične posode s pokrovom pa potem to dol odneseš streseš in splakneš.

Strinjam se tudi odlaganja embalaže (tega se nabere neverjetno veliko pa čeprav kar pazim) ker moraš vsako posebej stlačit skozi odprtino...seveda si zmeraj malo umazan, ker pač flaše ipd. niso čisto čiste...Jaz jih ne splakujem doma (pa me linčajte :wink: ), ker pod prvo so že zabojniki umazani in pod drugo ne vem kok je kej ekološko, če porabim kar nekaj litrov vode da splaknem embalažo. Jo pa vedno iztočim čisto do konca.

Za čiščenje večinoma uporabljam Froscheve proizvode, sploh praške, dam jih minimalno. Po moje je problem pranja brez praškov to, da se madeži ne razmastijo na oblekah, pa ne mislim madežev od olja ipd. ampak tudi človeško telo pušča neke vrste maščobo na oblekah. Kopalnico in odtoke dostikrat pucam s kisom ampak mi res smrdi, pa še okna ni v kopalnici tako, da je to kar podvig potem.

V trgovino grem povečini s svojo vrečko (tisto iz blaga), če pa že sem brez vzamem papirnato. Vso zelenjavo, če kupujem v trgovini dam v eno vrečko pa nalepke gor in je to to.

A je mogoče katera gledala 100 mile challenge? (http://100mile.foodtv.ca/) Men se zdi zamisel odlična, je ekološko, je zdravo in podpira lokalne pridelovalce. Ok mogoče ne gre to čisto 100% ampak vsaj nekih 70% bi se pa brez problema dalo glede na to, da je to radij cele Slovenije :D
Ugotovila sem tudi, da v Sloveniji že obstaja nekaj podobnega (lokalno pridelana hrana) in sicer mojatrznica.si (se mi zdi) in ideja je res kul, dostavijo ti za teden zelenjave v zabojčku ali pa pač kar naročiš, vse sezonsko in pridelano lokalno.
Ker žal je tako, da je veliko hrane, ki jo jemo osiromašene in notri ni dovolj hranil, kar pa ni čudno,če paradižnik ki ga kupiš zori nekje na enem avionu ali ladji in ne zares na njivi.
Skratka, če bi mela opcijo bi z veseljem tudi delala kaj v tej smeri eko/bio ampak zaenkrat tega ni tako, da samo doma poskušam poštimati kar se da :D

Za razne domače recepte za pranje ipd. bom pa pogledala doma, ker jih definitivno imam.
Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 24. Avg. 2011 14:59

Nam je občina častla točno tele luštne mejčkene kantice za biološke, iz katerih nič ne smrdi:
http://www.sartori-ambiente.com/product ... -12-1.html
Jz ga mam kr na balkonu in ga nekje 2x na teden spraznem na kompost in umijem z vodo.
Sicer pa ja - ločujemo, vozimo se s peciklom, vestno izključujemo el.naprave...

Opozorila bi tudi na klimo, ki onesnažuje okolje. Raje se grem ohladit pod mrzel tuš (samo z vodo, s čimer po moji logiki ne onesnažuješ, saj vračaš v naravo čisto, neonesnaženo vodo) kot pa, da bi si dala vgradit klimo. V avtu raje odprem šipe (razen če bo pot trajala več kot pol ure).

Pa še en vidik varovanja okolja - ne nasedajte trgovcem, ki vam pravijo, da je bolj ekološko zavreči star aparat in kupiti novega, bolj varčnega.
Koliko energije je bilo pa vloženo v proizvodnjo novega aparata, koliko nafte za njegov transport, kaj se bo zgodilo s starim aparatom in težkimi kovinami, ki jih vsebuje? Če je finančno smotrno, raje dam popravit okvarjen tehnični aparat, kot pa da kupim novega. In takrat, ko kupim novega, vzamem top of the top (in upam, da bo za naslednjih 15 let mir).
Zato pa imam 4 leta staro nokio, ki sicer ni ravno najlepša, ampak še vedno deluje, in zato imam star katodni tv z izbočenim ekranom. Ne zato, ker si ne bi mogla privoščit novega - ampak zato, ker se mi zdi tako početje 1.neekološko, 2. nesmiselno in brezglavo sledenje modnim trendom, 3. razmetavanje denarja za neke stvari, od katerih ne bom imela kar se tiče uporabne vrednosti popolnoma nič.
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 22. Jan. 2013 0:14

Mene zanima kako ve rešujete problem bioloških odpadkov? Da je čim bolj priročno in čim manj smrdi?

Pri vas tudi sosedje biološke odpadke mečejo v kanto zavezane v plastični vrečki? Js kr pikasta ratam ko to vidim. Ne vem kje je smisel ločevanja biloških odpadkov, če pol vse skupaj zapakiraš v plastično vrečko?
Uporabniški avatar
Punica granatum
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 392
Na forumu od: 4. 1. 2012

Neprebrana objavaNapisal/-a Punica granatum » 22. Jan. 2013 0:57

Joj pri nas v LJubljani mamo na kantah da moraš biološke odpadke v vrečki odlagat in potem imamo skos na oknski polici u kuhni neke vrečke od solate iz merkatorja pa notr biološke... use se vedno nekam cedi dol in smrdi in ni za nikamor... in bi rable en sistem bolši ker kot gledam zdej smo grozne. :S

Sicer pa... časopisni papir za šipe uber alles :)
CaliLove*
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1011
Na forumu od: 31. 1. 2011

Neprebrana objavaNapisal/-a CaliLove* » 22. Jan. 2013 1:15

Nabavite si en manjsi kos in potem vrecko noter, pa se vam ne bo nic cedilo dol. Proti smradu pa pomaga samo to, da se redno sproti ven odnasa, ni druge.
I can explain it to you. But I can't understand it for you.

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov