"Moški si s tem, ko te odstranijo iz svojega življenja, povrnejo občutek moči" (brutalno iskren zapis novinarke)

8. 4. 2023
"Moški si s tem, ko te odstranijo iz svojega življenja, povrnejo občutek moči" (brutalno iskren zapis novinarke) (foto: Profimedia)
Profimedia

Poznaš učinek 'magične table'? Stavimo, da si se v življenju vsaj enkrat srečala z njim!

Tale scenarij ti je zagotovo dobro poznan. Vajino razmerje poteka odlično (res odlično), ko tvoj fant nenadoma prejme slabo novico. Morda ga nekdo zavrne pri napredovanju, morda mu umre pes iz otroštva. Ne glede na to, za kaj gre, to nima nič opraviti s teboj ali z vajino zvezo.

A vendar si hitreje, kot bi lahko izustila: Hej, čuden si, kaj se dogaja? spet samska.

Draga moja, morda si žrtev nečesa, čemur rada rečem učinek 'magične table'. Če je minilo že nekaj časa od tega, se morda spomniš 'magične table' iz otroštva, s katero smo se tako radi igrali v 90. letih? Če del skice ni šel po načrtu, si morala tablico pretresti, da se je vse zbrisalo in si lahko začela znova.

Ti je približno jasno, kam ciljam? Dobro. Glede na to, česa vse sem se do zdaj naučila – in v petih letih pisanja o seksu in razmerjih ter dvakrat toliko letih izkušenj s seksom in razmerji sem se naučila ogromno – se zdi, da prav to stori veliko moških, ko so postavljeni pred določen izziv. V prizadevanju, da bi popravili eno malenkost, pretresejo svoje celotno življenje, vključno z vajinim odnosom. Vse zbrišejo in začnejo znova.

Zakaj?

Če se ti izraz 'učinek magične table' zdi neznan, je to zato, ker sem ga ... pravkar skovala.

Vendar ti ni treba verjeti le na mojo besedo (čeprav bi lahko), gre namreč za resničen pojav. Ta vzorec pozna tudi psihoterapevtka Rachel Sussman. Pravi, da gre običajno za poskus ohranjanja moči, ko se stvari zdijo kaotične. Pravi, da si tvoj partner s tem, ko iz svojega življenja odstranjuje stvari in ljudi, ki jih lahko nadzoruje, poskuša povrniti občutek lastne moči. Verjetno zato, ker ni bil nikoli naučen zdravega ravnanja s čustvi.

Pa so res moški krivi, da so se rodili v družbo, ki jih odvrača od tega, da bi sploh imeli čustva, kaj šele, da bi se z njimi ukvarjali? Ni nujno. Toda ali je to še vedno prekleto neprijetno za tiste, ki si ne bi želeli, da bi naše odnose razdrli nenadzorovani dogodki v življenju nekoga drugega? Uh, ja.

Ali gre res zgolj za moške?

Ljudem, ki so 'ne vsi moški', sporočam, da vas slišim. Toda trenerka za odnose Natalia Juarez potrjuje, da je to res bolj stvar moških. Kot smo že ugotovili, moški niso socializirani, da bi izražali in predelovali svoja čustva, zaradi česar delujejo na nižji ravni čustvene inteligence kot predstavnice ženskega spola. (Vsem se opravičujem za to splošno resnico.) Sussmanova dodaja, da moški običajno težje izkoristijo podporne sisteme, ki so jim na voljo.

Medtem ko ženske zaradi naprednejšega čustvenega količnika (samohvala) morda spretno žongliramo s sočasnimi stresnimi dejavniki, je bolj verjetno, da bodo moški zaradi primerljivega pomanjkanja spretnosti obvladovanja stresa pobegnili proti najbližjemu izhodu, tudi če ne vedo, zakaj.

Potem je tu še dejstvo, da je katalizator v teh situacijah pogosto povezan z denarjem ali delom, ugotavlja Juarezova. Sussmanova pa pravi, da se moški zaradi iste družbene pogojenosti običajno vidijo kot skrbniki, kar pomeni, da je del njihove samopodobe lahko odvisen od uspeha v karieri. Če se z delom povezana spirala združi s slabo razvitim čustvenim količnikom in nepripravljenostjo poiskati pomoč, je težava tvojega fanta v službi postala težava vajinega razmerja.

Kako preprečiti, da bi se to zgodilo?

Če se bojiš, da bo nekdo na tebi preizkusil učinek 'magične table', pojdi lepo po vrsti: Najprej poznaj znake. Če tvoj partner preživlja težke trenutke (zlasti če so ti povezani s težavami v službi), opazuj spremembe v njegovih komunikacijskih vzorcih, pravi Juarezova. Morda se bo zdel odmaknjen, zaprt ali celo razdražljiv. Takrat je najbolje, da poskušaš premostiti to komunikacijsko vrzel. Juarezova priporoča, da se teme lotiš na nekonflikten način, navedeš konkretne primere spremembe vibracij, ki si jim bila priča (naj bo predstavljeno kot opazovanje, ne kot kritika), in ponudi svojo podporo. Če se ti zdi, da še vedno drviš proti 'izbrisu', Sussmanova predlaga, da postaneš zelo realna. Vprašaj partnerja, zakaj točno misli, da bo razhod s teboj rešil njegove težave, in ga opomni, da mu želiš biti na voljo, česar pa ne moreš storiti, če te zapusti.

Ob vsem tem je jasno, da ni tvoja naloga, da sama rešiš razmerje, ki ga je nekdo drug pripravljen uničiti.

Zapomni si, da lahko konja pripelješ k vodi, ne moreš pa ga prisiliti, da bi jo pil. (V tem primeru je konj tvoj fant, voda pa je terapija - v zameno končanja popolnoma čudovitega razmerja.) Težka resnica je, sovražniki sovražijo, 'magične table' se pretresajo in fantje včasih prekinejo s teboj iz razlogov, ki nimajo popolnoma nič opraviti s teboj.

Zato tole zaključujem z mislijo: Če moški po tvojem izjemno razumnem in sočutnem posredovanju še vedno želi s teboj in vajinim odnosom ravnati kot dobesedno z igračo, mu dovoli, da jo kot otrok, kakršen je, strese, da lahko nato sama nadaljuješ svojo igro z bolj zrelimi soigralci.

Po predlogi KAYLE KIBBE prevedla in priredila N. Š.

Preberi še: "Mislila sem, da potrebuje čas, da se odpre - nato pa sem izvedela resnico" (zapis Slovenke)

Priporočamo tudi: "Moj fant se z bivšo sliši VSAK DAN - je to normalno???" (klic na pomoč ženske)

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk