Znanstveniki odkrili novi izgubljeni svet

8. 9. 2009
Znanstveniki odkrili novi izgubljeni svet

Znanstvena ekspedicija BBC-ja je odkrila košček sveta, kjer naj bi v tisočletni izolaciji od preostalega sveta živele ljudem številne neznane živalske vrste ...

... med njimi tudi strupene žabe in kot mačke velike podgane.

Kot v filmu!?

Habitat nadvse nenavadnih pajkov, gigantskih kobilic in kengurujev, ki menda živijo na drevesih, se nahaja v objemu kraterja nekdanjega vulkana visoko v gorovju Papue Nove Gvineje, otoške države v Tihem oceanu severno od Avstralije.

Dober kilometer globok krater gore Bosavi naj bi, odkar je pred okoli 200.000 leti vulkan zadnjič aktivno bruhal lavo, ostal nedotaknjen.

Noro odkritje!

Dokler v eno redkih mest na zemlji, kamor človeška noga še ni stopila, ni vkorakala ekspediciji znanstvenikov, v kateri so med drugim tako strokovnjaki iz londonskega živalskega vrta kot eksperti z univerze v Oxfordu.

Vodja ekspedicije, ki je v novi svet živalskih in rastlinskih čudes kot prva vkorakala, je bil dr. George McGavin.

“Bilo je naravnost noro biti tam. Na trenutke smo se ščipali v prste, da smo se prepričali, če morda ne sanjamo. In odločili smo se, da je tako posebne svetove vredno ohraniti,” ni skrival navdušenja.

Premierno na BBC televiziji

Odkritje vsaj štiridesetih povsem novih živalskih vrst, med drugim 16 vrst žab, ene vrste kuščarja, vsaj tri nove vrste rib, 20 novih vrst insektov in pajkov in eno novo vrsto netopirja, so skrbno popisali, pofotografirali in posneli.

Serija oddaj iz tako zbranega materiala, ki se bo imenovala Izgubljeni svet vulkanov, pa se pričenja prav danes, 8. septembra, na kanalu BBC One.

Zagotovo vredno ogleda ;)

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja