"Vem, grozna sem, doma žalujem, jočem, ampak na pogrebu se mi zgodi TO" (zapis šokiranega dekleta)

14. 10. 2023
"Vem, grozna sem, doma žalujem, jočem, ampak na pogrebu se mi zgodi TO" (zapis šokiranega dekleta) (foto: Profimedia)
Profimedia

In očitno ni edina ... 😳 Se je tudi tebi kdaj zgodilo?

"Na pogrebih mi gre na smeh. Še kdo tak? Vem, grozna sem, doma žalujem, jočem, ampak na pogrebu ne čutim ničesar. Razen tega, da ves čas razmišljam, kako zadržati smeh, in ko pomislim, kako bi me vsi čudno gledali, mi gre še bolj na smeh," je na forumu zapisalo dekle.

Čeprav ji je eden izmed njih zapisal, da to pomeni čustveno nezrelost in zavrtost ...

"Smeh je obrambni mehanizem pred slabimi čustvi, ko smo žalostni ali jezni, a zrel človek sprejema vsa čustva in jih odčuti, kot je treba, ne beži od čustev s smehom. Pogovori se sama s sabo, zakaj te je strah žalosti, žalost je navadno čustvo, ki ga občutimo vsi in ga moramo predelati, da nam ne visi na plečih še naslednjih nekaj desetletij."

... pa je iz komentarjev, ki so se zvrstili pod objavo, razvidno, da to dekle ni edino.

Preveri, kaj so povedali ostali:

1. "To, da na pogrebih ne čutiš nič, je samo tvoja obramba. V bistvu te je zelo strah smrti in žalujočih in ti reagiraš tako, da se smeješ, ker se hočeš na ta način prepričati, da te ni strah.

Spominjam se, da sem bila otrok in sem se začela smejati, ko sem zagledala nono na parih. Seveda sem jo imela zelo rada in sem bila kot otrok navezana nanjo. Po njeni smrti sem čutila žalost in praznino. Nono sem zelo pogrešala. Dejstvo je, da včasih ljudje tudi pomešamo čustva, včasih nas prime neukrotljiv smeh, potem, ko smo se do onemoglosti zjokali. To je vse človeško."

Kaj pomeni, če sanjaš osebo, ki je že pokojna? (+ kako veš, kdaj te resnično obišče)

2. "To je normalno, tudi psihologi ti bodo povedali tako. Verjetno je to bolj kot ne tisti histerični smeh od tesnobe, pravzaprav ti je ob tako neprijetnih čustvih telo sprožilo zaščitni mehanizem in skozi smeh sprošča določene hormone, da to čustvo predelaš, lažje prebrodiš. Obrambni mehanizem. Nič drugo. Če se ne moreš zadrževati, raje ne hodi na pogrebe."

3. "To je ena izmed možnih čustvenih reakcij. Nič ni narobe. Tudi jaz imam podobno, v malo drugačnih situacijah, ko sem pod hudim čustvenim pritiskom. Smeh ta pritisk sprošča – pa čeprav je v tistem trenutku skrajno neprimeren."

Kaj se v resnici skriva za tem početjem?

Veliko ljudi se tako odzove, ko se znajdejo v težkih situacijah.

"Menim, da je to povezano z uravnavanjem lastnih čustev," pojasnjuje Margaret Clark, profesorica psihologije na univerzi Yale, ki je opravila nekaj raziskav o živčnem smehu in drugih vrstah dimorfnih izrazov čustev.

Takšne situacije se pojavijo, ko se počutimo zelo čustveno in imamo v sebi presežek energije. Presežek se pokaže na način, ki je drugačen od tistega, ki ga čutimo v notranjosti.

"Si preobremenjena, počutiš se preveč pozitivno in izrazitš nekaj, kar je običajno povezano z negativnim čustvom. Menim, da to zmanjša intenzivnost prvotnega čustva. To deluje tako pri pozitivnih kot negativnih čustvih, saj si lahko preobremenjena z eno ali drugo vrsto in to nekaterim ljudem služi kot uravnavanje čustev," pojasnjuje Clarkova.

Brutalno iskren zapis Slovenke: "Rada bi zapustila sina, saj me v življenju le ovira"

Nervozni smeh ali 'srečno jokanje' služita doseganju neke vrste čustvene homeostaze, podobno kot telo proizvaja znoj, da se ohladi, ko je pregreto.

Pri nekaterih ljudeh telo neprostovoljno poskuša uravnavati srečna ali žalostna čustva z nasprotnim odzivom.

Ta 'regulativni učinek' ima fiziološke koristi: kardiovaskularna reaktivnost, ki je visoka med stresno situacijo, se zmanjša, ljudje pa pogosto poročajo, da se po njej počutijo bolje.

Slovenka si takšnega razpleta pri ločitvi ni predstavljala niti v nočni mori

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja