STENICE: Najpogostejša mesta v domu, kjer se zadržujejo (+ kako se jih rešiš)

12. 10. 2023
STENICE: Najpogostejša mesta v domu, kjer se zadržujejo (+ kako se jih rešiš) (foto: Profimedia, Obdelava: Cosmo uredništvo)
Profimedia, Obdelava: Cosmo uredništvo

Je tudi tebe malce zajela panika s temi stenicami? 😅

Preventivni ukrepi in zaščita pred stenicami, ki jih kot posamezniki lahko storimo, so vzdrževanje čistih prostorov in površin.

Posebno pozornost je treba nameniti posteljnim predalom, posteljnini, vzmetnicam, podom, vzglavjem, slikam, klubskim mizicam, vtičnicam, avdiovizualni opremi, ogledalom, žaluzijam, svetilkam, laminatom in parketom itd.

Kovinske posteljne konstrukcije pa lahko omejujejo gibanje stenic, saj težko plezajo po gladkih in trdih površinah.

Strokovnjaki pa tudi ugotavljajo, da stenice ne prenašajo nalezljivih bolezni, so pa lahko zelo neprijetne.

Njihov pik lahko namreč izzove neprijetno srbečo reakcijo.

Alergijske reakcije se običajno pojavijo v 1 do 24 urah, vključujejo pa dvignjene rdečkaste kožne spremembe različnih velikosti in oblik, skupaj s srbečico in vnetjem.

Posteljne stenice, se lahko skrijejo povsod - v razpoke v stenah, v tleh in stropih, v pohištvu, pod letvicami, v okenskih okvirjih, na zalogi, pod tapetami, v vzmetnicah, posteljnini, v okvirjih slik, pod vtičnicami, pod oblazinjenim pohištvom itd.

Odrasle stenice spominjajo na jabolčna semena, imajo značilen sladek vonj, podoben vonju plesni, primerjajo jih celo z vonjem svežih malin.

Vonj se pojavi, ko je okužba večja ali ko so stenice že zelo razširjene.

Opazimo jih po majhnih črnih pikah, ki ostanejo od iztrebkov, in po krvavih madežih na posteljnini po hranjenju.

Kako se zaščititi pred stenicami?

1. Izoliraj okužene predmete: Začni z izolacijo okuženih predmetov. S postelje odstrani vso posteljnino in jo operi v vroči vodi, po možnosti pri temperaturi najmanj 49°C. Suši na najvišji temperaturi, da zagotoviš, da bodo vse preživele stenice uničene.

2. Temeljito posesajte: Uporabite sesalnik s filtrom, da temeljito očistiš vzmetnico, posteljni okvir in vse razpoke okoli tvojega spalnega prostora. Vakuumsko vrečko po uporabi zavrzi v zaprti plastični vrečki zunaj doma.

3. Obloži svojo vzmetnico: Kupi obloge, odporne na stenice, za tvojo vzmetnico. Te prevleke ujamejo vse preostale stenice v notranjost in jim preprečijo, da bi pobegnile ali te ugriznile.

Zatiranje stenic je sicer najbolje prepustiti strokovnjakom iz podjetij, ki se ukvarjajo z razkuževanjem, dezinsekcijo in deratizacijo.

Sami pa lahko največ naredimo, če prostore redno ohranjamo čiste in damo poseben poudarek na higieno.

Preberi še: Saj ni res, pa je! Kužki so dobili svoj resničnosti šov - in to v Sloveniji (FOTO)

Priporočamo tudi: Horoskop: Ljudje, rojeni v TEM znamenju, so daleč največji zaspanci

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja