Tudi ti ful lažje zaspiš na kavču kot v postelji? 😅 Razkrivamo, zakaj se ti to dogaja

16. 11. 2023
Tudi ti ful lažje zaspiš na kavču kot v postelji? 😅 Razkrivamo, zakaj se ti to dogaja (foto: Profimedia)
Profimedia

Tudi ti najraje zaspiš kar na kavču? 🤔

Čisto vsi smo kdaj že zaspali na kavču. Včasih si zaželimo nekaj prostora zase, zlasti če smo se sprli s partnerjem, včasih pa na kavču zadremamo po dolgem in napornem dnevu.

Vendar pa nekateri veliko lažje zaspijo na kavču kot v postelji, in čeprav s tem ni nič narobe, lahko dolgotrajno spanje na kavču povzroči težave, kot so npr. bolečine v križu.

Zakaj pa je tako lahko zaspati na kavču?

Spalnica ti predstavlja stresno okolje

Če kavč pogosto uporabljaš za dejavnosti, kot sta gledanje televizije ali branje, lahko tvoji možgani to povezujejo s počitkom, zaradi česar se lažje sprostiš in zaspiš.

Tvoja postelja je lahko namreč povezana z različnimi dejavnostmi, kot so delo, učenje ali brskanje po telefonu. Po drugi strani pa je lahko kavč kraj, kjer se ukvarjaš z manj duševno spodbudnimi dejavnostmi.

Zmanjšana duševna stimulacija v okolju na kavču lahko prispeva k bolj sproščenemu stanju, ki vodi do spanja.

Za nekatere posameznike je lahko spalnica povezana s stresom ali tesnobo, kot so misli, povezane z delom ali osebnimi izzivi. Izbira spanja na kavču je lahko način, kako se izogniti tem asociacijam in ustvariti mentalno ločitev med počitkom in stresom.

Si grizeš nohte? Ko boš videla TO, tega več nikoli (ampak res nikoli) ne boš počela

Boljši položaj telesa

Poleg tega lahko kavč ponuja drugačen položaj za sedenje ali ležanje, ki se nekaterim ljudem zdi bolj ugoden za spanje. Eksperimentiranje z različnimi spalnimi položaji in iskanje tistega, ki ti najbolj ustreza, lahko pripomore k temu, da boš lažje zaspala v svoji postelji.

Zdravstvene težave

Obstaja veliko fizičnih pogojev, ki lahko vplivajo na našo izkušnjo spanja. Nekatere kronične bolezni lahko tako močno vplivajo na spanje, da je človekova kakovost življenja močno ogrožena.

Stanja, kot je GERB (gastroezofagealna refluksna bolezen), povzročijo, da oseba doživi nenadno bolečino, ko leži ravno.

GERB vključuje nenadno dviganje želodčne kisline skozi požiralnik, kar je lahko nevarno tudi za spečo osebo, saj predstavlja nevarnost zadušitve.

Pri določenih pogojih, kot je ta, je priporočljivo zavzeti nekoliko dvignjen položaj za spanje, bodisi z uporabo blazin ali nastavljive postelje.

Če oseba nevede trpi zaradi zdravstvenega stanja, zaradi katerega mora dvigniti glavo in prsni koš, je možno, da bo naravno želela zaspati na kavču in ne v postelji.

Ljudje, ki trpijo zaradi drugih bolezni, kot sta spalna apneja in astma, imajo lahko enake koristi od dvignjenega položaja spanja.

Če že dalj časa težko zaspiš v postelji, je morda vredno razmisliti o dejavnikih, kot so udobje vzmetnice, sobna temperatura in boljša rutina pred spanjem, da ustvariš ugodnejše okolje za spanje.

Če težave s spanjem ne izginejo, lahko posvetov z zdravstvenim delavcem ali specialistom za spanje izboljša situacijo.

Ti tvoja mačka vedno sledi v kopalnico? TO je razlog (za-ni-mi-vo!)

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol