Potovanje po cvetočih poljih Provanse

24. 6. 2010

''Ti imaš pa res sanjsko službo!'' so vzdihovale prijateljice, ko sem jim priznala – v Provanso grem, na polja potonike in predstavitev nove L'Occitanove kolekcije.

Mir in spokojnost krajev, skozi katere se vozimo še s sedmimi novinarji z vsega sveta, prekine vzklik Tajvanke: ''Look Kenzo – flower ''. Objokana pritiska na sprožilec fotoaparata, fascinirana ob travnikih prepojenih z rdečim makom.

''Zanjo je to res eksotika,'' si mislim. A že čez nekaj ur se zalotim, da tudi sama želim v fotografski objektiv ujeti vse: tipično toskansko domačijo, mizo, na kateri se bohoti šopek belih potonik in kjer so namesto prta pogrnjene stare francoske rute s črno čipko in srebrno vezenino, slastno grahovo juhico

… Dovolj, to preprostost in šik hkrati želim užiti kot domačini, ne s posnetki, temveč z vsemi čuti – želim jo odkriti, okusiti, povonjati …

Oksitanija, dežela čudovitih dišav

Iz starega rimskega imperija jo je pred 33 leti oživil Olivier Baussan, ko je iz rožmarina iztisnil svoje prvo esenčno olje, ga dodal šamponu in uspešno prodal na tržnici.

Danes se podjetje L'Occitane, ki ima več kot 900 trgovin po vsem svetu, še vedno vrača h koreninam, tradicionalnim rastlinam in postopkom iz tega področja. Olivierju Baussanu, strastnemu ljubitelju te pokrajine, pri izbiri novih sestavin in izdelkov pomaga velik tim mladih, inovativnih ljudi, ki z idejami poskušajo odpreti nove poti.

Med kosilom na njegovem družinskem posestvu sem uspela poklepetati z eno od simpatičnih Francozinj, ki je zaposlena v marketingu.

''V tem podjetju je res užitek delati, saj smo vsi kot velika družina. Vodstvo spodbuja našo inovativnost in ideje. Če želim npr. ustvariti nov izdelek, to naredimo. In če se pozneje izkaže, da ni učinkovit ali marketinško zanimiv, z njegovo proizvodnjo nehamo, ne da bi za to dobila črno piko. Pravzaprav ljudje, ki ne tvegajo in nimajo idej, v našem podjetju ne preživijo.''

Malo pozneje obiščemo tovarno; zadovoljni obrazi, v zraku sproščenost. Razmišljam o tečaju francoščine in prošnji za službo … uspeh že tako največjega podjetja v regiji vodi k odpiranju novih in novih delovnih mest.

Zaljubljena v 'vintige'? Nora boš na potoniko!

Za novo linijo je Olivier Baussan dobil navdih pri svojem prijatelju Rivieru, ki je strastni zbiratelj in gojitelj več kot 700 vrst potonik.

''So čudovite, ker imajo velike bogate cvetove, hkrati pa delujejo lahkotno, saj se zazibajo v najmanjši sapici vetra.'' Obiskali smo polja njegovih potonik, ki ležijo blizu gora Drôme, kjer ta roža raste v divjini. Toliko različnih barv in toliko različnih vonjev;  nekatere dišijo kot vrtnica ali lilija, druge že skoraj kot limona.

''Ko jih pustiš v vazi v zaprtem prostoru, vse dišijo enako; njihov vonj je cveten, svež in z rustikalnim pridihom – vonjem pravkar pokošene trave. Ker pa so rožni listi preveč nežni za destilacijo, same esence ni mogoče dobiti. Zato je parfum, ki diši kot potonika, ustvaril eden največjih francoskih 'nosov', združil pa je note bergamotke, grenivke, sveže zelene note, vrtnico, sandalovino in beli mošus,'' je z navdušenjem razlagal Rivere.

Vseeno pa potonika ni le navdih nove kolekcije, lepotne učinkovine prihajajo iz njenih korenin. Mehčajo in naredijo kožo žametno, zato jo vsebujejo vsi izdelki za nego in ličila nove kolekcije Potonika.

Paleta cvetov, paleta ličil

Nova ličila nam je predstavila vizažistka Celine Grimm, najprej na modelu, potem pa kar na nas novinarkah. Natančno sem ji gledala pod prste in ugotovila;

  • Rdečilo za lica (odt. Nuage Rouge), ki da naravno obarvanost in svež lesk, je naravnost fantastično. Že ko ga boš poskusila na dlani, boš videla, da se popolnoma zlije s kožo, kot da sploh ne bi bil prah, in pusti lep barven lesk.
  • Z mokrim čopičem in senčilom lahko navidezno zgostiš trepalnice. Povleci črto tik ob rastišču in videti bodo naravno lepe, ne da bi sploh uporabila maskaro
  • Pakirana so v okolju prijaznih paketkih iz papirja, ki spominjajo na vrečke semen. Na sprednji strani je fotografija potonike, ki je navdihnila barve ličila, zadaj pa je opisana tudi njena zgodba.
  • Skrivni trik vizažistke Celine Grimm, ki je že čez nekaj ur na filmskem festivalu v Cannu ličila Juliette Binoche: lepotilni puder za zlat sijaj, odt. Mine d'Or (rudnik zlata) nanesi na obe polovici obraza v  obliki številke 3; začni na čelu, zaokroži na lička in še na spodnji rob obraza. Tako osvetliš polt, dodaš bronast pridih ter naravno svežino.

Ne občuduj je le pri babici, posadi si svojo!

Če bi tudi ti rada imela tak vintage grmiček, Rivere svetuje:

  • 1. Da roža iz sadike zraste v grmiček in prvič zacveti, potrebuješ od 5 do 7 let, zato raje že cvetočo kupi v vrtnariji.
  • 2. Posadi jo v zemljo (ne v lonec) na ¾ sončno mesto, a ne blizu drugih rastlin.
  • 3. Zalivaj jo največ enkrat tedensko.
  • 4. Enkrat letno zemljo nahrani z organskim gnojilom.

Nika Veger

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk