Pearl Jam dobili svoj dokumentarec

21. 9. 2011

Jeseni leta 1990 se je pet glasbenikov iz Seattla zbralo na vaji. Takoj ko so se razlegli prvi kitarski rifi in ritmi bobnov, je bilo fantom jasno, da se bodo njihova življenja za vedno spremenila.

Že slabo leto dni pozneje so Eddie Vedder, Jeff Ament, Stone Gossard, Mike McCready in Dave Krusen, svetu bolj znani kot Pearl Jam, objavili prvi album Ten, ki jih je čez noč spremenil v nov globalni alter rokovski fenomen.

Sijajen tip

Skupina Pearl Jam je prodala več kot 60 milijonov albumov, dve desetletji po prvem skupnem nastopu v Seattlu pa so še vedno svetovne rokovske zvezde.

Teh 20 let kariere je slavni ameriški filmar Cameron Crowe, med drugim znan kot režiser filmov Jerry Maguire, Vanilla Sky in Skoraj popularni, zabeležil v dokumentarnem filmu Pearl Jam: Twenty, ki je svetovno premiero doživel na filmskem festivalu v Torontu, ki se je končal 18. septembra.

"Prav Cameron je bil morda glavni razlog, verjamemo mu, ker se že dolgo poznamo," je na vprašanje, zakaj so privolili v snemanje dokumentarca, če pa njihova glasba pove povsem dovolj, odgovoril kitarist Mike McCready na novinarski konferenci v hotelu Fairmont Royal York v Torontu in nadaljeval:

"Bili smo radovedni, hoteli smo videti, kako nas bo predstavil. Cameron je sijajen tip, prijatelj in človek, ki pozna glasbo, zato je bilo logično, da se prav on podpiše pod film."

Glasba in prijateljstvo

Novinarske konference se je poleg režiserja udeležila tudi skupina v popolni zasedbi – Eddie Vedder, Jeff Ament, Stone Gossard, Mike McCready in Matt Cameron, ki je zamenjal bobnarja Dava Krusna.

"Najprej sem spoznal Jeffa in Stona," razkriva Cameron Crowe, nekdaj znani rokovski kritik, danes pa filmski režiser in dolgoletni prijatelj ter oboževalec skupine, ki jo spremlja od samega začetka:

"Bili so sijajni fantje, ljudje, ki ljubijo glasbo in verjamejo vanjo, še danes pa jim je glasba ljuba in jim predstavlja strast. Vedel sem, da bodo postali veliki."

Dokumentarec Pearl Jam: Twenty, ki je prav včeraj doživel svetovno kinematografsko premiero, je slojevit prikaz kariere, hkrati pa je tudi karakterna študija članov benda. Delno gre za koncertni film, delno pa za intimen 'insajderski' pogled.

"Sijajno je gledati film in ugotoviti, da sta nam bila vedno najpomembnejša glasba in prijateljstvo, prav to nam daje energijo, da bomo igrali še naslednjih 20 let. Ustvarjanje glasbe in ohranjanje benda je tako, kot bi lovil metulja z golimi rokami – če stisneš premočno, je konec z njim, biti moraš nežen, obvladati moraš ravnotežje. Ni se enostavno ohraniti na kupu 20 let, še pice ni enostavno naročiti za pet ljudi, kaj šele ohraniti bend," je pojasnil Eddie Vedder, pevec skupine Pearl Jam.

Prvi dokumentarec Camerona Crowa je kolaž novih intervjujev, koncertnih nastopov in še nikoli videnih arhivskih posnetkov, izbranih iz več tisoč ur posnetega materiala.

"Še sami smo bili presenečeni nad nekaterimi arhivskimi posnetki, ki smo jih videli v filmu," priznava basist Jeff Ament.

Prvi izlet

"Le kdo bi si zapomnil vse, kar se je dogajalo v dveh desetletjih? Bil sem presenečen, ko sem videl, kako dobro rit sem imel," je še izjavil Jeff in spravil v smeh preostale člane skupine. Čeprav je to njegov prvi izlet v dokumentarne vode, Crowe ne dela razlike med tem filmom in predhodnimi uspešnicami, kot so zgoraj omenjeni filmi in komična drama Singles (Ne meč'te se stran), v kateri so igrali tudi člani Pearl Jama.

"To je sijajna zgodba, zgodba o rokovskem bendu, obrnjena na glavo, tega nisem mogel zamuditi," je zaključil Crowe.

Povzeto po reviji Lea

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja