Ločuj in varuj!

1. 10. 2007

Človekovo poseganje in uničevanje narave se vedno bolj kaže v spremembah na našem planetu. Vedno bolj postaja jasno, da bomo ljudje morali spremeniti odnos do okolja, če želimo svojim potomcem zapustiti planet, kot ga poznamo danes.

Kljub temu, da se ljudje zavedamo, da ločevanje in predelava zmanjšujeta onesnaženost in prispeva k varčevanju z energijo, še vedno več kot polovica Slovencev odlaga vse odpadke skupaj. Raziskave kažejo, da v Sloveniji vsak prebivalec odvrže v povprečju 400 kilogramov odpadkov na leto. Od razvitih evropskih držav se v Sloveniji razlikujemo predvsem po tem, da večino odpadkov še vedno konča na odlagališčih, med tem ko jih v omenjenih državah precejšen delež reciklirajo.

Ali si vedela …

  • … da vsak prebivalec Slovenije pridela okoli 420 kilogramov različnih vrst komunalnih odpadkov na leto, od tega je odpadne embalaže okoli 100 kilogramov.
  • ... da vsako leto Slovenija uvozi 1,5 milijona ton odpadkov za potrebe predelovalne industrije. Z ločevanjem odpadkov bi lahko zagotovili vsaj del te količine in tako hkrati pomagali predelovalni industriji in ohranili okolje, v katerem živimo.
  • … da slovenski kraj s 54.000 prebivalci odloži na deponijo okoli 70.000 m3 odpadkov letno.
  • … da recikliranje pločevink privarčuje 95 odstotkov energije, potrebne za pridelavo aluminija iz rude, pločevinka odložena na odlagališče odpadkov pa razpada kar 100 let.
  • … da ena tona reciklirane plastike ohrani dve toni nafte in veliko energije, plastenka odložena na odlagališču pa razpada 100 let, tanjše nakupovalne vrečka pa razpadajo 20 let.
  • … da ena tona zbranega starega papirja ohrani 17 dreves in 40 m3 čiste vode, na odlagališču papir razpade v povrečno 3 mesecih.
  • ... da se embalaža mleka Tetra Pak reciklira v Lepenki Tržič, odložena na odlagališče pa razpada 5 let.
  • ... da se steklena embalaža reciklira v celoti, pri predelavi pa porabimo kar tretjino manj energije kot s pridobivanjem stekla iz rude.

Pomagaj planetu

Eden od načinov za zmanjševanje onesnaženosti okolja je ločeno zbiranje in predelava odpadne embalaže. To je prispevek, ki ga brez večjih odrekanj in sprememb življenjskih navad lahko narediš tudi ti.

Akcija naj doseže tudi tebe

Tega so se lotili pobudniki akcije Ločujmo, varujmo!, saj so 60 osnovnih šol opremili s koši za ločeno zbiranje odpadne embalaže in tako že otrokom omogočili, da se že od mladih nog navajajo na ločevanje. Vsak od skupaj 15 tisoč šolarjev je s tem postal ambasador projekta Ločujmo, varujmo! – njegova naloga pa je spodbujanje in promoviranje ločevanja odpadne embalaže tudi zunaj šolskih klopi in zidov.

Več informacij o akciji, o šolah, ki so koše prejeli in dogodkih, ki so v sklopu Ločujmo, varujmo! potekali, lahko najdeš na spletni strani www.locujmo-varujmo.si.

Novo na Metroplay: Razlike med Slovenijo in ZDA ter kako do sanjske službe? | Elvi Rwankuba