Lifestyle Promocijsko sporočilo

Ljubezenska prevara se začne skoraj sanjsko ali pa te ujame v najbolj ranljivem trenutku – tako jo prepoznaš

27. 11. 2023
Ljubezenska prevara se začne skoraj sanjsko ali pa te ujame v najbolj ranljivem trenutku – tako jo prepoznaš (foto: Promocijsko gradivo)
Promocijsko gradivo

Zgodbe so dokaz, da je lahko čisto vsak od nas žrtev ljubezenske spletne prevare. Kako se zaščititi?

"Priznam. Zelo neprijetno mi je povedati, kaj se mi je zgodilo. Zaradi te prevare prestajam težke čase. Mislila sem, da sem dovolj pametna, da ne bi nikoli podlegla čemu takšnemu, a izkazalo se je, da nisem.

To je dolgotrajna prevara – zdaj vem. Začelo se je januarja letos prek Instagrama. V razmerju sem se počutila prezrto, necenjeno in neljubljeno. Lahko bi rekla, da sem bila zrela za takšno prevaro. Mislila sem, da je tej osebi mar zame. Povedal mi je, da je nameščen v El Pasu z vojsko v specialnih enotah. Na Instagramu je imel ogromno fotografij, zato nisem podvomila o njegovi zgodbi. In prevara se je začela. Bilo je vse lepo in prav, a skeptična sem postala, ko me je prosil za denar za svojega bolnega otroka. Kakšna oseba prosi za denar? Nato je nadaljeval, da potrebuje denar, da starejšemu otroku plačuje najemnino. Ni se končalo tukaj. Prosil me je za denar za nakup varnostne opreme za misijo, na kateri so bili. Lepo prosim?

Ampak znal je igrati. 'Ali te ne skrbi moja varnost?' me je vprašal in zadel v točko, ki boli. V šestih mesecih sem mu prek Paypala nakazala več kot 8.000 dolarjev in vedno na različne številke računov. Vedno prek domnevnih prijateljev in družine. Ne morem verjeti, da sem nasedala. Ko mi je zmanjkalo denarja, je začel govoriti, da ve, da imam denar, ampak da sem se odločila, da mu ga ne dam. Ponavljal je, kako zelo rad me ima, jaz pa ga obravnavam kot drek. V tistem trenutku sem želela prekiniti zvezo, vendar me je prepričal s svojimi žalostnimi zgodbami. 

Od teh trenutkov naprej od mene ni več prejel denarja. Zahtevala sem vračilo. In naj še enkrat pojasnim – res sem mislila, da je ta tip resničen. Večkrat sva govorila po telefonu. Imel je močan afriški naglas. Dvakrat sva celo klepetala prek videoklica in enkrat je bila situacija resnično grozljiva. Kot da je res na misiji. Drugič pa je rekel, da gre za mirujočo sliko, ki jo je računalnik obdelal, da je videti, kot da oseba govori. Vedno je našel prave besede. 

Pred nekaj tedni mi je dejal, da mi pošilja ček, da mi vrne denar. Močno sem se razveselila! Prosil me je za bančne podatke in fizični naslov. Ker sem mislila, da je to zakonito, sem mu poslala fizični naslov. In res je poslal ček. Poštni žig je bil iz ene države, ček pa je izdalo podjetje v drugi državi. V meni je takoj zazvonil alarm. Poklicala sem svojo banko in jim povedala, kaj se dogaja. Rekli so mi, da pod nobenim pogojem ne smem položiti čeka, da je to prevara. Seveda sem jih ubogala in pozneje vložila prijavo. Prav tako sem proti tej osebi zbrala čim več dokazov in jih shranila v domačem sefu. Na varno. 

In kaj se dogaja zdaj? Začel mi je groziti, da bo moje zasebne fotografije in videoposnetke poslal družini, prijateljem in sodelavcem, če mu ne bom poslala še več denarja. Nekajkrat sem se še prerekala z njim in mu odpisovala, ampak po pogovoru z več ljudmi sem se odločila, da ga vsepovsod blokiram. Blokade na Gmailu niso ustrezne, saj blokirana elektronska sporočila pristanejo v vsiljeni pošti, kjer jih lahko še vedno preberem. Želela sem najti še več dokazov, da mi grozi tudi fizično, a kmalu sem ugotovila, da me bolj izrablja psihično. V tistem trenutku sem se odločila, da izbrišem vsa njegova elektronska sporočila. Resnično me je strah, zato sem po njegovih grožnjah in nenehnem nadlegovanju še enkrat vložila prijavo. 

Danes vem, da so njegove grožnje prazne. Vem, da samo poskuša dobiti denar od mene, ampak strah je še vedno prisoten. Naredila sem še nekaj. Svoje prijatelje in družino sem opozorila nanj in jim posredovala njegovo fotografijo. Rekla sem jim, naj ga blokirajo in prijavijo.  

Ne glede na to, kako osamljena si ali kako neljubljeno se počutiš ... ne nasedaj temu sranju, kot sem jaz."

Ljubezenske prevare se začnejo skoraj sanjsko ali pa te ujamejo v trenutku, ko si najbolj ranljiva. Ne vemo, kako jim uspe, ampak uspe jim res velikokrat. Kako jih prepoznaš? 

Na Instagramu ali Facebooku te kontaktira očarljiva starejša oseba, ki se običajno predstavi kot zdravnik v Siriji, osamljen vdovec s podeželja na drugem koncu sveta ali kot poslovnež, ki živi življenje digitalnega nomada. Spretno ti bo pihal na dušo, redno ti bo pisal in brez težav razkril svojo tragično življenjsko zgodbo.

Ko dopisovanje po določenem času preraste v nekakšno virtualno partnersko zvezo in preraste v domnevno obojestransko ljubezen, te bo z različnimi izgovori prosil za denar – želi te obiskati, a trenutno čaka na večje nakazilo, njegov otrok potrebuje nujno zdravljenje in podobno. Če denar nakažeš, se 'romantična pravljica' še ne konča – z različnimi nujnimi razlogi te bo goljuf prepričeval k še nadaljnjim nakazilom.

Ne skrbi. Ljubezensko prevaro lahko prepoznaš. Sledi naslednjim korakom s portala Pazi.se, s katerimi si lahko pomagaš:

  • Bodi pozorna na lažne fotografije lepih in postavnih moških, s katerimi želijo spletni goljufi delovati čim bolj prepričljivo.
  • Zgodbe takšnih goljufov so polne lukenj in nedoslednosti.
  • Domnevni ljubimec se z različnimi izgovori izogiba video pogovorom. Če na video pogovor že pristane, prav takrat kamera slučajno ne deluje.
  • Goljuf do vas izraža pretirana, zelo močna čustva in ima za sabo običajno zelo tragično zgodbo.
  • Goljuf te z različnimi izgovori poskuša prepričati, da mu nakažete denar, običajno prek sistema Western Union.

Portal Pazi.se ti pomaga tudi, kako se zaščititi pred ljubezensko prevaro. Bodi pozorna in prejete fotografije preveri s pomočjo različnih spletnih iskalnikov slik. Tako boš lažje ugotovila, ali se pojavljajo še kje drugje. Vedno zahtevaj videoklic. Če se ti poskuša na vsak način izogniti, nemudoma prekini komunikacijo. 

Če sumiš, da si žrtev ljubezenske prevare, to prijavi na policijo in SI-CERT, na banki ali hranilnici pa se pozanimaj o možnostih preklica nakazil.

Si se med prebiranjem resnične zgodbe spomnila na dokumentarni film Tinder Swindler, v katerem so tri dekleta razkrinkala prevaranta s Tinderja, domnevnega dediča bogate družine Simona Leviva, ki jih je v nekaj mesecih stal več 10.000 dolarjev? Morda si si takrat mislila, da pri nas ne moremo naleteti na kaj takšnega, ampak si se še kako motila.

Že lani je portal Regional Obala poročal o tem, da je starejša občanka 'zdravniku iz Jemna' nakazala večjo vsoto denarja po tem, ko si je z njim dopisovala po spletu, denar pa mu je nakazala zato, ker naj bi potreboval varščino za prevzem nekega paketa. Kar pa ni prvi primer. Že sredi julija je spet druga starejša občanka 'zdravniku iz tujine' večkrat nakazala po več kot 10.000 evrov, saj naj bi ta potreboval denar za vrnitev domov. Pri takšnih primerih bodi še posebej pazljiva, ko se 'moški na drugi strani' izdaja za zdravnika v tujini, vojaka na mirovni misiji ali nesrečnega vdovca na naftni ploščadi. Za takšnimi profili navadno stojijo kriminalci, ki prežijo na osamljene ženske.

Spletne prevare imajo mnogo obrazov, ne dogajajo se le v svetu ljubezni. Naj s tabo podelimo le nekaj nasvetov, kako se zaščititi pred kakršnimikoli spletnimi prevarami:

  • Najprej si vzemi čas in natančno preberi vsako prejeto sporočilo. Sploh tisto, za katero si že ob prejemu posumila, da bi lahko bilo lažno.
  • Z nikomer ne deli osebnih podatkov, gesel za dostop do katerihkoli računov in aplikacij ali številke bančnega računa.
  • Na družbenih omrežjih ne razkrivaj svojega domačega naslova, datuma rojstva, davčne in telefonske številke ter številke bančnega računa.
  • Vedno uporabljaj kompleksna gesla, ki jih je težko uganiti.
  • Bodi pozorna na dejanskega pošiljatelja sporočila.
  • Ne nasedaj velikim obljubam.
  • Informacije o aktualnih spletnih prevarah spremljaj na spletnih straneh Združenja bank Slovenije, SI-CERT in Varni na internetu.

Pri pripravi prispevka smo si pomagali s koristnimi informacijami in napotki, ki so objavljeni na spletni strani https://www.varninainternetu.si/.

Projekt ozaveščanja izvajajo članice Združenja bank Slovenije, banke in hranilnice.

Vir zgodbe: reddit.com