Lahko narava res IZBOLJŠA tvoje razpoloženje? JA, strokovnjaki pojasnjujejo, KAKO

30. 4. 2023
Erotic woman in lingerie lying in hay in the field (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Stik z naravo lahko zelo izboljša tvoje počutje in duševno stanje, le vedeti moraš, kako. 

Človeško telo je bilo evolucijsko oblikovano za preživetje v divjini. Naši predniki so živeli v neposrednem stiku z naravo in še zdaj čutimo naklonjenost do zelenih površin. Študije potrjujejo, da preživljanje časa v naravi vidno izboljša duševno zdravje posameznikov, njihove kognitivne funkcije, kot so spomin, zmožnost koncentracije, ustvarjalnost … Pozitivno vpliva tudi na fizično zdravje.

Ljudje, ki so veliko časa izpostavljeni stresnim situacijam, so precej bolj nagnjeni k duševnim boleznim kot tisti iz ruralnih predelov in manjših mest. Razlog? Narava! Študije namreč pojasnjujejo, da imajo ljudje, ki preživijo več časa zunaj, boljši živčni sistem, so boljše volje, se bolje zavedajo stvari, imajo boljšo koncentracijo, boljši spomin in se nasploh počutijo bolj srečni.

In čeprav se naše življenje zdaj v veliki večini odvija v zaprtih prostorih, ljudje nismo zares narejeni za takšno življenje. Dokaz za to je bil čas popolnega zaprtja med pandemijo, ko so številni občutili povečano raven stresa in depresivnih občutkov. Preživljanje časa v naravi vpliva tudi na fizično zdravje, saj znižuje krvni pritisk in že en sam sprehod po parku pomaga pri uravnavi sladkorja v krvi. Zato pravzaprav ne preseneča, da imajo številne zdravstvene institucije v svoji neposredni bližini zelene površine, ki pacientom pomagajo do hitrejšega okrevanja.

Raziskave kažejo tudi, da premalo stika z naravo povečuje občutek osamljenosti. To pojasnjuje, zakaj smo lahko obdani z množico ljudi, a se kljub temu počutimo sami. Med preživljanjem časa v naravi se povežemo sami s seboj in neposredno vplivamo na mentalno zdravje, saj ima narava to moč, da zdravilno vpliva na naš um, fizično in psihično zdravje in vsesplošno izboljša zaznavanje samega sebe.

VPRAŠANJA BRALK

Moje razpoloženje začne upadati takoj, ko se dan začne iztekati. Ali lahko pomanjkanje sončne svetlobe negativno vpliva na moje duševno zdravje?

Sončna svetloba bistveno izboljša počutje, saj povečuje raven vitamina D v telesu in pomaga pri izločanju hormona sreče – serotonina. Ta nas dela bolj pozorne, nam daje občutek sreče in uravnava spanec. Kljub temu pa upad sončne svetlobe proti koncu dne ne pomeni, da se izločanje serotonina v trenutku drastično zmanjša. Vsekakor je smiselno najprej preveriti, ali do tega padca prihaja zaradi samega življenjskega sloga, mogoče zaradi previsokega stresa v službi, če pa gre za res izredno stanje, je prav, da pomoč poiščemo pri usposobljenem zdravstvenem osebju.

Živim v stolpnici, okrog katere je zelo malo narave. Kako se lahko v tem primeru bolje povežem z naravo?

Večja mesta, sploh metropole, so znane po tem, da imajo ljudje, ki v njih živijo, precej stresna življenja. Pogosto ljudje nimajo veliko prostega časa, saj so njihovi urniki nabito polni. Tudi v takšnih primerih mora vsak posameznik poskrbeti, da najde čas zase in stik z naravo. Lahko se zbudiš nekaj minut prej kot sicer in se sprehodiš do parka, lahko pa se v naravo odpraviš ob koncu tedna. Izlet v gore ali na morje močno pomaga pri zmanjševanju stresa in nam daje občutek navdušenosti. Trik, s katerim se lahko približaš naravnemu okolju, je tudi, da za domovanje izbereš čim bolj naravno svetlobo in da v svoj prostor vneseš rastline.

Po Predlogi Prerne Kohli

Prevedla In Priredila Nina Vidrih,

Fotografije: Shutterstock

Novo na Metroplay: Kristijan Crnica - Kikifly o glasbenem ustvarjanju, izzivih in prav posebni tetovaži