Dve luni

27. 8. 2008
Dve luni

Vsako leto po svetu zaokroži naslednje elektronsko sporočilo …

"Svet čaka na 27. avgust. Takrat bo planet Mars najsvetlejši na nočnem nebu in s prostim očesom bo videti velik kot polna luna. To bo na višku točno 27. avgusta, ko se Mars najbolj približa Zemlji na razdaljo 34 milijonov milj. Takrat opazujte nebo ob 24:30. Videti bo, kakor da ima Zemlja dve luni. Naslednjič se nam bo planet Mars približal leta 2287. Podelite to s prijatelji, ker nihče, kar nas je živih, tega ne bo mogel več doživeti."

In koliko je v tem resnice?

Zadeva seveda ni resnična. Drži sicer, da je Mars štirikrat večji od Zemljinega naravnega satelita Lune, kot pribito pa drži tudi, da je dvestokrat bolj oddaljen. Kar pomeni, da njegova velikost, če ga seveda opazuješ z Zemlje, ne more biti primerljiva z velikostjo Lune, ki jo prav tako opazuješ z Zemlje.

Bližnje srečanje

Med gibanjem po svojih orbitah oziroma kroženjem okrog Sonca se Mars in Zemlja res približata drug drugemu. In najbližje sta si bila ravno 27. avgusta 2003 – takrat je tudi nastalo verižno pismo. Vendar, kot trdijo v sporočilu, Marsa na nebu ni bilo mogoče videti tako dobro kot Luno, pač pa je bil le svetla zvezda. In tudi danes ne bo nič drugače.

Torej lahko Mars na nebu opaziš kot zelo svetlo zvezdo z značilno rdečkasto barvo, če pa bi si ga rada ogledala pobližje, pokukaj skozi teleskop.

Novo na Metroplay: "Naš največji uspeh je bil tudi strel v koleno" | Ivo Boscarol