Toliko te bo v resnici stala spletna stran (in vse, kar moraš vedeti, preden se je lotiš)

13. 7. 2021
undefined (foto: Shutterstock)
Shutterstock

Če razmišljaš o svojem blogu, spletni strani ali spletni trgovini, je to prispevek, ki si zasluži 'desni klik' in 'shrani kot'.

Vse se začne z nakupom domene

Domeno lahko zakupiš na spletnih straneh godaddy.com ali zabec.net. Svoje želje glede naslova boš morala glede na razpoložljivost malce prilagoditi. Razpoložljivost domene lahko preveriš na preveri.si.

Domeno zakupi za daljše obdobje. Če je ne podaljšaš pravočasno, se lahko zgodi, da ti jo v tem obdobju zakupi nekdo drug, v tem času pa bo tvoja spletna stran v mirovanju.

Izbiro naslova dobro premisli, saj bo predstavljala tebe in tvojo blagovno znamko. Če izbiraš med več možnostmi, raje izberi tisto enostavnejšo.

1. NAČIN: WORDPRESS

Njihov sistem je res preprost in hkrati omogoča veliko ustvarjalnosti, saj elemente in module lahko premikaš po svoje. Če kupiš spletno predlogo, ki vključuje tudi spletno pomoč, to pomeni, da so ti na voljo njihovi strokovnjaki, ki ti hitro priskočijo na pomoč in pomagajo stvari urediti tako, kot si si zamislila. Če si tega želiš, se raje odloči za nekoliko dražjo predlogo (zanjo boš odštela približno 60 evrov), ki ti bo ponujala možnost spletne trgovine in 24-urne spletne pomoči pri programiranju in postavljanju.

2. NAČIN: WEBFLOW

Webflow ti omogoča mesto, kjer bo tvoja spletna stran gostovala. S tem korakom izbereš obliko, ki je že skoraj v celoti postavljena in jo prilagodiš, da se vizualno loči od drugih. Prav tako Webflow ponuja ogromno predlog, ki jih lahko urejaš in prilagajaš po svojih željah. Tovrstna možnost ti postavitev strani precej olajša, so pa cene zelo različne. Če si med bolj zahtevnimi, lahko hitro prebrskaš po tistih, ki tvojo denarnico stanejo tudi do več tisoč evrov. Webflow je odlična priložnost, če želiš začeti pisati svoj blog.

3. NAČIN: POMOČ STROKOVNJAKA

Če ti brskanje med ogromno možnostmi izbire ne diši preveč, je verjetno bolje, da pomoč poiščeš pri nekom, ki se s tem profesionalno ukvarja. Izberi strokovnjaka za postavitev spletne strani. Eno izmed podjetij, ki se ukvarja s tem, najdeš na spletnik.si.

Zaupaš jim svoje želje, oni pa poskrbijo za vse tehnične zadeve, tebi preostane le, da stran opremiš z vsebinami in fotografijami. Ti pa tovrstna podjetja po navadi ponujajo različne pakete izdelave – od standardnih do premium. (Spodaj si poglej stroškovnik za standardni paket izdelave.)

PRVA POMOČ PRI ODLOČITVAH:

Ne pozabi na dobrega strica Googla in priročen YouTube. Tudi onadva ti bosta s koristnimi nasveti, ki jih boš izbrskala, priskočila na pomoč. Verjamemo pa, da se lahko v ogromni količini podatkov izgubiš in popolnoma zmedeš. (Zakaj pa misliš, da smo pripravili tale zapis?)

Strokovnjak ti lahko vzpostavi tudi Google analitiko in SEO-optimizacijo. Če želiš, ga lahko prosiš tudi za prijavo na novičke in vzpostavitev sistema CMS, kar pomeni, da lahko vsebine dodajaš sama. Ne pozabi, da vse te storitve vzamejo nekaj več kovančkov.

Optimizacija spletne strani je zelo pomemben dejavnik pri pridobivanju novih strank. Pri tem upoštevaj, da pri postavljanju in snovanju poskrbiš, da stran odlično deluje in je prilagojena uporabnikom, ki jo bodo obiskali prek mobilnikov. Vsaj približno 90 % obiskovalcev spletnega mesta stran obišče z mobilnih naprav.

Ne kompliciraj. Stran naj bo osnovna in vizualno privlačna. Tako bo uporabniška izkušnja veliko boljša.

Fotografije so prvi stik uporabnika s tvojo spletno stranjo. Poskrbi (in raje več denarja vloži) za dovršeno slikovno gradivo.

Horoskop: TO astro znamenje se hitro pusti zmanipulirati vsem okoli sebe 😵‍💫

Ne nalagaj prevelikih formatov fotografij, saj se bo stran zaradi tega počasneje nalagala.

Svojo spletno stran, predvsem spletno trgovino, poveži s trgovinami na Facebooku in Instagramu, ki so na voljo brez plačila in vsakomur. Svojim kupcem boš olajšala kakšen korak pri nakupu, kar pomeni večjo možnost, da bodo nakup tudi zaključili.

SLOVARČEK *PROGRAMERSKIH* POJMOV

DOMENA je del spletnega naslova in bo predstavljala tvoj unikatni naslov, prek katerega bodo uporabniki dostopali do spletne strani. Klasične domene imajo končnice.com,.net ali.si.

STREŽNIK oz. SPLETNO GOSTOVANJE omogoča objavo spletnih strani in trgovin na internetu. Storitev gostovanja pomeni časovni zakup spletnega prostora za shranjevanje datotek vašega spletnega mesta, kar ti omogoča, da lahko kdorkoli dostopa in si ogleduje tvoje vsebine na spletni strani.

Horoskop: TO astro znamenje čaka DIVJE poletje, polno ljubezni (si pripravljena?)

SPLETNA PREDLOGA (ali TEMPLATE) je skupek ustvarjenih elementov spletne strani. Predloge po večini dopuščajo prilagoditve, kot so izbira barvne sheme in velikost pisave, vendar lahko hitro naletiš na spletno stran, ki bo tvoji precej podobna.

Tekst, ki povzame slovarček: Prvi korak za postavitev kakršnekoli spletne strani in spletne trgovine sta zakup domene in strežnika. Brez tega ne gre!

Tabelica: CELOVIT STROŠKOVNIK ZA ZAGON SPLETNE STRANI

WORLD PRESS:

Domena: 16 evrov na leto

Gostovanje: 9 evrov na leto

Template: 60 evrov (enkraten nakup)

Spletna trgovina do 100 izdelkov: 216 evrov na leto

SKUPAJ: 301 evro

WEBFLOW

Domena: 12,70 evra na leto

Gostovanje: 197,88 evra na leto

Tema: 28 evrov (enkraten nakup)

Delo strokovnjaka: 500 evrov

SKUPAJ: 738,58 evra

IZDELAVA STROKOVNJAKA

SKUPAJ: od 999 evrov dalje za standardni paket izdelave

Vključuje:

- hitro izdelavo spletne strani

- pomoč pri pripravi vsebin

- do 10 podstrani

- osnovna prilagoditev dizajna

- konfiguracija Googlove analitike

- osnovna tehnična optimizacija

- prijava na e-novice

- enostaven urejevalnik za samostojno urejanje

- priprava marketinške strategije spletne strani

- prilagoditev mobilnim telefonom in tablicam

Besedilo: Živa Avžner,

Ilustracije: Shutterstock

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk