12 odštekanih veščin, ki jih moraš obvladati

16. 7. 2016
12 odštekanih veščin, ki jih moraš obvladati (foto: Profimedia)
Profimedia

Te trike enostavno moraš poznati! 

1. pritegneš natakarjevo pozornost

Ime igre je: opazi me. “Natakarji smo navajeni na to, da nam mahajo in vpijejo za nami, zato takoj izstopaš, če se nasmehneš in nisi vsiljiva,” mi je zaupal simpatičen natakar v mojem najljubšem baru.

Toda ne moreš se opirati le na svojo očarljivost, zato ti na pladnju prinašam koristen nasvet: ne čakaj na enem mestu, kot da si v vrsti. Namesto tega sledi natakarju. “Vedno začnemo na enem koncu točilnega pulta in delamo proti drugemu, torej od leve strani proti desni ali obratno. Ko vidiš, v kateri smeri se premikamo, se postavi tako, da bomo kmalu prišli do tebe,” mi je zaupal sogovornik. Najbolj pomembno je, da imaš denar ali plačilno kartico že v roki, tako da ju natakar takoj vidi. “To bo znak, da si pripravljena kupiti pijačo,” dodaja natakar Uroš.

2. uporabiš javno stranišče (brez skrbi, da bi se česa nalezla)

Ne boj se, tudi v najbolj nagnusnem stranišču se ne boš nalezla spolno prenosljivih bolezni. Toda bacili v javnih straniščih res dobro uspevajo, vključno s smrtono­sno E. Coli, zato bodi pametna.

Prvi korak: izberi prvo kabino v vrsti. Študije so namreč pokazale, da je v srednjih in zadnjih kabinah največ bakterij, ker jih ljudje pogosteje uporabljajo. Potem položi straniščni papir ali papir za sedež kot fizično oviro med sedežem in tvojo golo zadnjico. (Ni treba čepeti: sedež ni toliko nalezljiv.) Ko opraviš in spustiš vodo, odvihraj iz oddelka. Ko spustiš vodo, namreč fekalni delci letijo v zrak vse do stropa.

Zdaj je treba umiti roke: pipa je polna mikrobov, zato je prijemaj s papirnato brisačo ali koščkom straniščnega papirja, ko odpiraš in zapiraš vodo. Na koncu popolnoma posuši roke z drugo papirnato brisačo ali s sušilnikom za roke, toda uporabi komolec, da ga prižgeš.

3. si lahko lažno naličena

Če tvoj šef skliče nujni sestanek čez pet minut ali opaziš v lokalu svojega nekdanjega in – po Murphyjevem zakonu – nisi naličena, na hitro osveži svoj videz z naslednjimi lepotnimi triki:

Podloga: Obraz osveži z nekaj hladne vode. To bo začasno stisnilo pore in pomagalo izenačiti barvo tvoje kože.

Puder: Popivnaj svojo mastno kožo s prtičkom ali z brisačo.

Korektor: Prikrij mozolje s kapljicami za oči.

Rdečilo za ustnice: Brusnični, ribezov ali borovničev sok ali en rdeč ali rožnat bonbon ti bodo obarvali ustnice. Če v bližini ni ničesar od naštetega, se nežno ugrizni v ustnice – pospešila boš krvni pretok in ustnice bodo ‘zardele’.

Maskara: Tvoje trepalnice bodo videti daljše in temnejše, če jih boš pazljivo namazala z vazelinom. Majhna količina dela čudeže tudi pri neukrotljivih obrveh.

Rdečilo: Uščipni se v lička, da dobijo barvo, potem pa progasto namaži brezbarvni balzam za ustnice na lička za jasnost barve.

4. lahko zložiš vse v svojo torbico

Najprej moraš znova definirati vse, tako da to pomeni samo osnovne stvari, ki jih nujno potrebuješ vsak dan. Govorimo o ključih, denarnici, son­čnih očalih, prenosnem telefonu, koledarčku in dveh svinčnikih, torbici za šminko z osnovnimi ličili (eno rdečilo za ustnice, rdečilo za lička in ogledalo) in potrebščinami za osebno nego, kot so robčki, tamponi, zdravila proti bolečinam, obliž in majhen glavnik. Vse druge stvari shrani v službi, avtu ali doma.

Potem se prepričaj, da si pospravila denar v pravo torbico. Najboljše torbice so velike (hura za modo – še vedno hodimo naokoli s torbami velikankami), imajo en glavni del in več manjših žepkov. Velike stvari, kot so denarnica in torbica za ličila, pospravi v glavni predal, manjše stvari (kot so ključi in prenosni telefon), pa v žepke. Tako bodo velike stvari vedno vidne, majhne pa se ne bodo izgubljale.

Ko zamenjaš torbico, bodi dosledna. Lažje ti bo, če boš vedno dala ključe v notranji žep, ki ima zadrgo, prenosni telefon v zunanji žep in tako naprej. Če boš stvari vedno pospravljala po istem vzorcu, boš vedno vedela, kje je kaj, in boš lahko segla v torbico z zaprtimi očmi in iz nje izvlekla točno to, kar iščeš.

Ko kupuješ torbico, se prepričaj, da ima notranjost obloženo s svetlim blagom, saj je veliko lažje videti, kar iščemo, če je ozadje svetlo.

5. vsakič narediš odlično omleto

V teflonski ponvici na srednjem ognju pogrej 55 gramov masla (ali eno žlico olja) in enakomerno obloži dno. Dodaj tri stepena jajca in potem (to je ključno) ves čas odrivaj pečene robove proti sredini ponvice. Jajca je treba premikati, da se ne primejo.

Ko se jajca strdijo, pokrij polovico omlete z nadevom po izbiri (na primer sir, šunka, zelenjava). Z lopatico zloži omleto na pol, tako da daš polovico brez nadeva čez nadevano polovico in dobiš polkrog. Čez 30 sekund omleto preloži iz ponvice na krožnik, tako da ponvico nagneš nad krožnik, omleta pa počasi zdrsi nanj.

6. nastaviš umsko budilko

Prespala boš pri prijatelju na kavču, zmanjkalo ti je baterije v prenosnem telefonu in v sobi ni budilke, ki bi te pravočasno zbudila za službo. Poskusi to enostavno umsko igro: zatemni sobo, toda ne toliko, da ne vidiš ničesar; če svetloba ne more priti v prostor, se tvoje telo ne bo moglo zbuditi.

Medtem ko ležiš in si že pripravljena na spanje, si povej, da se boš zbudila, recimo ob sedmih. Nekajkrat si ponovi: “Zbudila se bom ob sedmih,” in si obenem predstavljaj številke na namišljeni uri. Zbudila se boš točno ob želenemu času ali zelo blizu določeni uri, ponavadi celo kakšno minutko prej.

7. se pogovarjaš in hkrati prisluškuješ

Če boš obvladala to veščino, boš vedno imela popoln izgovor, ko boš prisluškovala sočnim podrobnostim s sosednje mize, ali pa če boš hotela izvedeti, o čem se pogovarjata seksi tipčka ob mizi zraven tvoje. Lahko se povsem uglasiš na pogovor v bližini, če narediš nekaj mehaničnih gibov v svojem pogovoru, ki kažejo, da poslušaš, toda ne zahtevajo dejanske pozornosti.

“Rahlo se skloni proti osebi, ki ti nekaj govori; to odraža željo po tem, da bi slišala, kaj ti oseba želi povedati, čeprav si v resnici odklopljena. Sogovornika glej v oči in vsake toliko pokimaj z glavo. Približno vsakih 30 sekund povej kaj nedoločnega, kot je aha ali zanimivo. Te besede je lahko izgovoriti brez premišljevanja in so primerne za skoraj vsako temo, pazi pa, da se ne boš preveč navadila na ‘odklopljene’ pogovore in ‘priklopljeno’ zanimanje za dogajanje pri sosednji mizi – na kavo, sok ali sladoled hodi z ljudmi, ki ti veliko pomenijo, in ne izgubljaj časa z dolgočasneži.

8. osvežiš dah brez krtačke za zobe

Premagaj grozen položaj: vzemi nekaj vode z mehurčki in z njo speri usta. To bo odplaknilo koščke hrane, ki so obtičali na tvojih zobeh ali zadaj na jeziku, ki povzročajo neprijeten zadah.

Pomaga tudi nekaj grižljajev določenega sadja ali zelenjave. V jabolku, pomaran­či, korenčku, kumari, stebelni zeleni in zeleni solati so kisline, ki naravno čistijo tvoje zobe, posebej učinkovito pa osveži daha peteršilj. Mogoče je to razlog, da so ga stari Rimljani začeli uporabljati kot okrasek hrani.

9. dobiš boljši sedež ali hotelsko sobo

Lepo vprašaj. Turistični delavci imajo velikokrat opravka z zlovoljnimi strankami. Prijazna pripomba: “Ta polet se mi zdi poln; rada bi se prijavila za napredovanje v višji razred,” bi bila lahko nagrajena, če je dovolj mesta v prvem razredu. Če je v hotelu, v katerem si se nastanila, na voljo boljša soba, jo bo menedžer raje dal prijazni osebi kot godrnjavemu gostu.

Bodi redna uporabnica. Hoteli in letalske družbe radi dajejo svojim rednim uporabnikom dobičke, zato se odloči za enega ponudnika in naroči uporabniško kartico.

Sobo rezerviraj po telefonu, ne pa prek spleta. Če se pogovarjaš z osebo, ki skrbi za rezervacije, ji lahko poveš, zakaj si želiš boljši razred. Uslužbenec bo tvojemu naročilu pripisal opombo in morda boš kraljevala v razkošn(ejš)i sobi.

10. poveš smešno zgodbo

Prvo pravilo: izbriši podrobnosti. Tvoja zgodba naj bo kratka, jasna in jedrnata; če ni pomembno, kaj so imeli glavni liki oblečeno ali kakšen avto so vozili, ne dolgočasi vseh s temi postranskimi zadevami.

Drugič, zabavaj se, ko razlagaš svojo zgodbo, brez da odkriješ smešno bistvo. Lahko se tudi smeješ, medtem ko govoriš, to bo opogumilo druge, da bodo uživali v tvoji zgodbi in se smejali skupaj s teboj. Le poante ne odkrij prezgodaj, vedno je najbolje, da to ostane presenečenje.

11. preprečiš katastrofo, ko si dobila menstruacijo in nimaš zaščite

Nadomestni tampon pomaga za kratek čas, toda ne bo vpil veliko tekočine, zato pojdi čim prej v trgovino.

Zvij nekaj toaletnega papirja in ga postavi med zunanje ustnice – dovolj globoko, da bo ostal na mestu, ko se premikaš, toda ne potisni ga v vagino. Če ga boš potisnila tako globoko kot tampon, se bodo koščki papirja odtrgali in obtičali v nožnici ter povzročili infekcijo. Toaletni papir nato uporabi še kot ščitnik perila.

12. popraviš zlomljeno petko

Premagovanje te pogoste nočne more na visokih petah zahteva akcijo pred dogodkom – vedno bodi oborožena s pravim ekstra močnim lepilom. Favorit stilistov, ki naj bi ga imela vedno v torbici, ko nosiš visoke pete, je UHU minisekundno lepilo, ki ti bo prišlo prav tudi, če se ti bo strgal ročaj pri torbici ali se bo zlomil okvir pri očalih. Namaži tanek sloj na peto in jo trdno pritisni na zadnjo stran čevlja. Trdno je kot beton in utrdi se v nekaj minutah, toda bodi previdna, nekaj časa traja, da se lepilo popolnoma posuši.

Nikar pa se ne trudi z navadnim sekundnim lepilom, saj je to lepilo krhko in z njim boš ostala brez pete in zabave.

Petra Arula

Preveri še: Kako je videti Kylie Jenner s kratkimi lasmi

Novo na Metroplay: "Kar naenkrat se liki začnejo obnašati po svoje" | Tadej Golob o pisanju kriminalk