Pohvala ali žaljivka?

Pomoč iz čustvenih stisk.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine

Kako dojamete besedi "pleško" in "debelajsa" v spodaj omenjenem kontekstu?

žaljivka
34
83%
pohvala
2
5%
drugo
5
12%
Skupaj glasov : 41

Uporabniški avatar
positive vibration
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 2157
Na forumu od: 19. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a positive vibration » 03. Sep. 2010 9:30

jz to razumem kot nek obrambni mehanizem.
Vsekakor gre za žaljivo besedo. Uporabnik jo izgovori zato, da ne bi slučajno okolica mislila, da mu je ta debeluška/pleško res kje všeč, čeprav mu v resnici je. In zato potencirano negira sledečo trditev (debelajsa-lepa; očarljiv-pristajališče za muhe).
There once was a note
pure and easy
Playing so free,
like a breath rippling by...
Mahagonij
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2523
Na forumu od: 24. 11. 2005
Kraj: LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a Mahagonij » 03. Sep. 2010 10:23

Slika
Men je beseda debelajsa tok smesna, da se mi orosijo oci od zadrzevanja smeha.
Men and women agree on one thing: they both distrust women.
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 03. Sep. 2010 10:35

Tysia napisal/-a:
purple_rain napisal/-a:Npr, tudi "debeluška" bi lažje sprejela kot "debelajsa".

Zakaj?
Ravno zarad tega, ker mi je pomembno kako se kakšno stvar izreče (in pa kdo jo izreče).
"Debeluška" mi vseeno bolj prijazno zveni (čeprav, se ponavljam, še vedno ni primerno) kot "debelajsa".
Sicer pa kot pravi g00fy_qa:
Če že želiš dati kompliment debelemu človeku, ki ti je lep, izpustiš njegovo debelost iz komplimenta in enostavno rečeš, da ti je lep.
in to je to; ni nobene potrebe po tem, če imaš iskren namen dajat kompliment, da zraven izpostavljaš še človekovo hibo; "če pa nimaš nič prijaznega za povedat, bodi pa raje tiho". :)
charmy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 13. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a charmy » 03. Sep. 2010 10:49

ja zdej po mojem mnenju je res odvisno kdo ti to reče. če je to nekdo ki te zelo dobro pozna in si se z njim pripravljen pohecat na svoj račun, pač ni nujno žaljivka.
recimo dam primer: mam prijatelja, ki mu je ena bežna znanka enkat v "šali" rekla mišelinko... in je bil čist šokiran, kako si mu drzne kej tazga rečt. (tip je v resnici debel)... in zdej se z njo sploh noče pogovarjat.
men se je pa to recimo zdela tko simpatična in mu kdaj v šali rečm, da je moj seksi mišelinko. in on se temu smeje. tko da, res mislm da je odvisno kdo ti to reče...
Tysia
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 748
Na forumu od: 11. 5. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Tysia » 03. Sep. 2010 14:49

Kaj pa bi si mislile/i o osebi, ki tako naziva druge ljudi? Omenjeno je že bilo, da naj bi si nekateri z žaljenjem drugih pumpali svoj ego, potem je positive vibration omenila, da se to lahko zazna tudi kot obrambni mehanizem ljudi, v smislu prikrivanja svojih resničnih čustev na tak način.

Mahagonij, si ti sam narisal mini strip? :D
charmy
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 25
Na forumu od: 13. 2. 2010

Neprebrana objavaNapisal/-a charmy » 03. Sep. 2010 16:39

Tysia napisal/-a:Kaj pa bi si mislile/i o osebi, ki tako naziva druge ljudi? Omenjeno je že bilo, da naj bi si nekateri z žaljenjem drugih pumpali svoj ego, potem je positive vibration omenila, da se to lahko zazna tudi kot obrambni mehanizem ljudi, v smislu prikrivanja svojih resničnih čustev na tak način.

Mahagonij, si ti sam narisal mini strip? :D



definitivno so take osebe primitivci in omejeni ljudje!! :evil:
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 03. Sep. 2010 20:03

Cela paleta različnih mnenj.

Iskal sem, kje bi v slovarjih našel besedo debelajsa... nisem našel.

Še ena od možnosti... če nekdo izreče "Ta debelajsa je pa izjemno lepa glede na svojo debelost", potem morda
1.) v vokabularju te osebe beseda debelajsa lahko označuje nadpovprečno debelo žensko (nad 100 kg)
2.) po izkušnjah te osebe v splošnem tako debele ženske zanjo! niso lepe
3.) ženska, o kateri govori, je za to osebo ena od izjem - lepotica med nadpovprečno debelimi

Za tako osebo je lahko tako povedan stavek definitivno mišljen kot kompliment.
Morda se celo sprašuje, kako lepa bi šele bila, če bi jo bilo pol manj.

Ker gre za področje mojega zanimanja, naj osvežim, kaj je bilo do sedaj povedanega.

Limeta misli, da se oseba, ki to pove, posmehuje.
purple_rain pravi, da naj bo pohvala jasna in da omenjena ni, razen če je izrečena med ožjimi prijatelji kot šala.
emanuela meni, da besede niso primerne in se sprašuje, zakaj se ljudje obregajo ob debelost. Ob enem pa meni, da si ljudje, ki tako govorijo, pumpajo ego.
positive vibration meni, da je osebi, ki izusti stavek, ženska všeč, pa to prikriva pred okolico.
charmy iz izkušenj ve, da je pomembno, kdo ti to reče.
toru je jasno, da je pomemben ton, v katerem je tak stavek izrečen.
julija_ razume, da gre za žaljivko, ker naj bi šlo pri besedi debelajsa za negativno konotacijo.
tysia je povedala, da je veliko odvisno tudi od sogovornika ter njenega poznavanja njega in njegovih namenov.
bunncy tudi meni, da je odvisno od tega, kdo ti kaj takega reče in v kakšnem tonu.
g00fy_qa zaznava, da so za tako osebo debeli ljudje na sploh grdi, ampak da na kakšni izjemi prepozna lepe poteze.


Pravzaprav ne razumem g00fy_qe, kar je povedala naprej... če so za nekoga debeli ljudje v splošnem grdi, kaj je zate v tem žaljivega? Si se zatipkala, ali meniš, da je to, da ima nekdo drugačno dojemanje lepega od tebe, žaljivo?

Sam sem prepričan, da je kot za vse izrečene stvari tudi pri tej povedi pomembno upoštevati več faktorjev:
- komu je bil stavek posvečen
- v kakšnem tonu je bil povedan
- kakšen je bil namen osebe, ki je to izrekla
- kdaj je bilo povedano izrečeno in pred kom
- ali je oseba poskrbela, da se razume, kaj je želela povedati

Skratka, prepričan sem, da je kakršnokoli posploševanje o tem, kaj naj bi ta stavek pomenil, brez da so nam znane zgornje informacije in da jih upoštevamo pri "sodbi", povsem odveč. V nekaterih primerih je celo krivično in žaljivo.

Dodal bi, da prav tako, kot si nekateri pumpajo svoj ego ob tem, ko žalijo, si pumpajo ego nekateri! tisti, ki ne poslušajo sporočila, temveč se obregajo v besede, ki jih motijo same po sebi in potem celo poved sprejmejo kot žaljivo ne glede na to, ali gre za pohvalo ali šalo ali žaljivko ali golo dejstvo (v dotičnem primeru ne moremo govoriti o dejstvih).
mateja79
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 372
Na forumu od: 10. 9. 2009

Neprebrana objavaNapisal/-a mateja79 » 03. Sep. 2010 21:46

Žaljivka
Uporabniški avatar
rinca
Cosmopolitanka
Cosmopolitanka
Prispevkov: 1261
Na forumu od: 27. 3. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a rinca » 03. Sep. 2010 21:55

žaljivka ali golo dejstvo, nikogar ni treba klicat debelajs. če je bila izjava mišljena kot pohvala, bi se bolje slišalo: ta punca je izjemno lepa za svojo debelost. pa tudi takih stvari ni treba ljudem v glavo metat, čeprav gre samo za dejstva, ker najbrž ni prijetno poslušat kako je nekdo debel, plešat, ima velik nos itd.
Blue-eyed boy meets a brown-eyed girl.
Uporabniški avatar
kikyca
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 2628
Na forumu od: 17. 9. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a kikyca » 03. Sep. 2010 22:24

Men deluje kot žaljivka oz. posmehovanje. Vseeno se da to tud na lepši način povedat. :D
Yada, yada, yada...
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 04. Sep. 2010 9:50

Iz tega, kar sem zgoraj razdelal, sledi, da v anketi glasujem za "drugo", oziroma da gre lahko tako za pohvalo, kot žaljivko ali kaj tretjega. Samo iz povedanega se to ne ve. Poleg tega... iz vprašanja, ki ga je tysia podala, ni razvidno, ali naj bi bile besede (ta debelajsa je pa izjemno lepa glede na svojo debelost) rečene direktno osebi, o kateri je govora, ali pa neki tretji osebi (npr. da se dve prijateljici pogovarjata na samem o neki debeli osebi).

Vsekakor pa, če bi npr. meni takrat, ko sem imel 63 kg, osebno nekdo rekel "Ti okostnjak si pa izjemno lep glede na svojo suhost", bi se počutil dobro, neglede na to, ali bi šlo za šalo, kompliment, žaljivko, ali mešanico.

Kako pa bi se počutili vi, če bi vas nekdo nazval z "okostnjak"?
Kaj vam bi bilo ljubše - naziv z "okostnjak", ali "debelajs(a)"?
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 04. Sep. 2010 11:16

In močnejše in suhe ženske ti bodo na to odgovorile, da je lepše slišat okostnjak ;) ker so vseeno bolj suhe ženske, "lepše", bolj "zaželene", kot debele.

In seveda bi se ti počutil, kot da bi ti dal kompliment, ker je suhost zopet, veliko bolj sprejeta, kakor debelost. In vedno bo "bajsa" imelo bolj žaljiv efekt, kot prekla v zahodnem svetu, dokler imamo takšne vitke ideale. Sigurno ti ne bo kaka vitka ženska rekla, da raje sliši, da je debelajsa, kot da je prekla. :P

Sicer pa ima še velik faktor samozavest osebe, če si ti, kot moški zadovoljen s svojo vitkostjo, boš to vzel, kot kompliment, ker 1.) ti ni mar, če si drugim presuh, 2.)boš dobil dva komplimenta v "enem"- tvoja vitkost in lepota. Ko pa se človek počuti manjvredno zaradi kakšnega kompleksa, npr. debelejša ženska, ki ni zadvoljna sama s sabo, bo prvo slišala v tej wannabe pohvali "debelajsa" in šele na to "lepota". Prevlada tisto, kar je prvotno že njen kompleks in ji bo pomenilo veliko žaljivko.
It was forever..but it didnt last long..
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 04. Sep. 2010 22:47

..Evelyn.., se strinjam glede kompleksov, samo za take primere velja, da taka oseba užali sama sebe, ne užali jo nekdo drug. Drugi samo pove nekaj, kar oseba z neustreznimi miselnimi vzorci (vzorci s z manjvrednostnimi kompleksi) brezpogojno sprejme za žaljivo.

Glede suhosti in debelosti pa ne vem, kaj je ljudem splošno bolj všečno. Bom v nadaljevanju skušal dokazati, da verjetno tudi ti tega ne veš. In ne verjamem, da lahko govoriš o tem, katera oznaka (okostnjak ali debelajs) je v splošnem bolj žaljiva na podlagi tega, kaj je ljudem bolj všeč.

Na modnih pistah se sicer pojavljajo anoreksična dekleta, ki jih je sama kost in koža (45 kg in manj), ampak jaz še nisem slišal (kar še ne pomeni, da ne obstaja) žive duše, ki bi izjavila, da imajo taka dekleta lepo telo.

Malo bo komplicirano, kar bom opisal, ampak ima pa smisel, če se gremo pravičnega ocenjevanja in posploševanja. Če posplošujemo, je treba najprej definirati, kaj merimo in kako ocenjujemo.

Če govoriš o tem, da je suhost bolj sprejeta, kot debelost, bi bilo prav, da upoštavaš razmerja.
Če gledava odstotke... recimo, da je za višino 165 cm povprečna teža ženske 60 kg in da se pod to cifro nahajajo tiste bolj suhe, nad to cifro pa tiste bolj debele. Če se ta povprečna ženska za 50% zredi, bo težka 90kg, če za 50% shujša, pa bo imela 30 kg.

Sama presodi, kaj je bolj verjetno zate - ti bo lepša ženska s 30 kg ali z 90 kg? Lahko sploh predvidiš? Je potrebno upoštevati konstitucijo? Kaj še?

Moj point je, da če že posplošiš, da je suhost bolj sprejeta, omeni zraven še kilograme. Okostnjak je npr. zame ženska, ki pri 165 cm tehta 40 kg.

60 kg povprečje
1/3 od 60 kg = 20 kg
60 kg - 20 kg = 40 kg
60 kg + 20 kg = 80 kg

Težko verjamem, da bi mi bile povprečne ženske kar v splošnem lepše takrat, ko bi shujšale za 1/3 od povprečne teže, kot takrat, ko bi se za 1/3 povprečne teže zredile. Torej - težko verjamem, da bi mi bila ženska, ki bi imela najprej 60 kg in bi potem shujšala na 40 kg, lepša kot če bi se za 1/3 zredila in imela 80 kg.

In težko verjamem, da ljudje kar v splošnem raje vedo, da povprečno težke ženske shujšajo za 1/3, kot da se za 1/3 zredijo.

Iz tega sledi, da ne verjamem, dokler nimam opravljenih raziskav, da je ljudem suhost bolj všečna, kot debelost.

Oznaka debelajsa, če upoštavam zgornjo logiko, ne more biti v splošnem bolj žaljiva, kot oznaka okostnjak.

Predpostavljam, da se v svetu pač veliko govori o tem, kako so debelejše osebe prizadete, če kdo omenja njihovo debelost. In ko se o nečem veliko govori, postanemo ljudje na to bolj pozorni. In potem določena skupina ljudi neko besedo kar v splošnem označi za žaljivo, ne glede na karkoli.

Tako da navsezadnje zna celo biti res, da je oznaka debelajs v splošnem večkrat vzeta za žaljivo, kot oznaka okostnjak, ampak po mojem ne zaradi tega, ker bi ljudem v splošnem bili zelo suhi lepši od zelo debelih, pač pa zato, ker jih je družba tako sprogramirala. Tolikokrat moramo slišati, da je žaljivo, če nekomu rečemo, da je debel, da to dobi neko posebno težo.

Saj bodo tudi okostnjaki enkrat stopili skupaj in začeli programirati našo deželo v drugo smer :)
Uporabniški avatar
Boris
Kofetarica
Kofetarica
Prispevkov: 975
Na forumu od: 11. 7. 2006
Kraj: Novo mesto

Neprebrana objavaNapisal/-a Boris » 04. Sep. 2010 23:01

... samo vprašanje je, če bo programiranje, ki ga bodo izvajali okostnjaki, lahko kdaj tako težko, kot tisto od ta-težjih ;)
šala
Uporabniški avatar
..Evelyn..
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4757
Na forumu od: 4. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a ..Evelyn.. » 04. Sep. 2010 23:09

ampak jaz še nisem slišal (kar še ne pomeni, da ne obstaja) žive duše, ki bi izjavila, da imajo taka dekleta lepo telo.

Jaz pa sem. Ogromno ljudi. Deklet(še posebaj deklet, zato dekle lažje sprejme, da je suha, kot debelajsa) in moških. Sicer pa kakor sem zasledila pogosto, moški lahko rečejo, da so te punce okostnjaki bla bla, ni ničesar za prijet..potem pa padajo na dekleta, ki imajo mogoče dve kilci več ali pa samo dve kili več v joškah, telo pa popolnoma isto, kakor "anoreksične manekenke".

Če gledava odstotke... recimo, da je za višino 165 cm povprečna teža ženske 60 kg in da se pod to cifro nahajajo tiste bolj suhe, nad to cifro pa tiste bolj debele. Če se ta povprečna ženska za 50% zredi, bo težka 90kg, če za 50% shujša, pa bo imela 30 kg.
Težko vidim dekle s 30kg pri višini 165 sploh živet, medtem, ko oseba pri 165cm in 90kg lahko. V velik esktrem si zdj to potegnil.

Moj point je, da če že posplošiš, da je suhost bolj sprejeta, omeni zraven še kilograme. Okostnjak je npr. zame ženska, ki pri 165 cm tehta 40 kg.
ravno tukaj ne smeš upoštevat kilogramov, bolj, kot kilogrami so pomembna teža kosti, mišičevja in maščobe, ker lahko dve dekleti, obe težki nevem 70kg in isto visoki vseeno drugače izgledata zaradi teže kosti, mišičevja in maščobe. Mišice so težje ampak naredijo telo bolj sloko. Torej se kilogramov sploh nebi smelo upoštevati pri suh/ne suh, razen v ekstremnih primerih.

Torej - težko verjamem, da bi mi bila ženska, ki bi imela najprej 60 kg in bi potem shujšala na 40 kg, lepša kot če bi se za 1/3 zredila in imela 80 kg.
to TI težko verjameš, kdo drug ne, že jaz, ko pomislim na vsaj približno podobno, mi je veliko bolj všeč 40kg, kot 80, ker v splošnem velja, da bi dekle, ki je visoko 165 moralo imeti max. 55kg, 15kg minusa je meni osebno bolj sprejemljivo, kot 25kg plusa.

In težko verjamem, da ljudje kar v splošnem raje vedo, da povprečno težke ženske shujšajo za 1/3, kot da se za 1/3 zredijo.
Jaz verjamem lažje. :)

Iz tega sledi, da ne verjamem, dokler nimam opravljenih raziskav, da je ljudem suhost bolj všečna, kot debelost.
Hja, res je, to lahko trdiš za vsako stvari, ki ni raziskana, da nekaj morda ne drži ali morda drži, jaz osebno sklepam na podlagi izkušenj in videnega.
It was forever..but it didnt last long..

Vrni se na Čustva

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov