Recesija - kako se spopasti z njo

Vse o domu in okolici, kjer prebivamo.

Moderatorji: saarijarvi, Dioniz, Sunshine, floribunda

Janez5
Sramežljivka
Sramežljivka
Prispevkov: 14
Na forumu od: 9. 4. 2008

Neprebrana objavaNapisal/-a Janez5 » 13. Mar. 2009 14:21

Dejansko dobijo 170 eur na osebo (6 otrok in Elka). Koliko dobijo ostali odrasli člani, pa ne vem...

Aja, država je dala 650 milijonov evrov za saniranje Bavčarjevih kreditov... To pa vas ne briga ne. Važno, da Pahorček špara pri kavicah :).
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 13. Mar. 2009 15:14

*purple* napisal/-a:oduzela pa revežem, ki se kumi vozjo še z autom okol na tiste par hlapou bezna, kterga jim je ostal! :roll:
A bejž no, a brez avta se pa ne da preživet? Peš, pa avtobusi, pa gremo..se da daleč prit. Namreč razmišljanje "kok sem bogi, nimam za bencin, pa vzdrževanje avta je tako drago" mi gre na bruhanje!
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 13. Mar. 2009 15:30

aja, kaj pa če se pelješ na vrhniko na šiht?
Mislm, da za ljubljančane, ki živimo v LPP območju to res ne zna bit velik problem, ampak tud sam LPP do marskam nima povezave pa je še vedno v območju "table" Ljubljana.
Recimo poglej dolgi most.Zdej so šestko podaljšal,kaj pa prej tist ki je živel pri Gorjancu al pa clo v Podsmreki?Nevem če bi bla ena mama zmožna prehodt dvakrat na dan tolkle+še kšne vrečke s trgovine.
ni tko enostavno, pa te obmestni autobusi so tud precej dragi, pa še vozni red je zlo ozek in marskdo more potem čakat nevemkolk časa na autobus in mu požre pou dneva.
sej sm mela sošolke iz obljubljanskih krajev pa so mogle tud po dve ure al pa več vlak pa bus čakat.in to zame ni neka pametna rešitev.
sicer sm pa hotla povedat s tem čist neki druzga in ja se mi pač ne zdi prou, dons brez auta že težko kej nardiš.če maš več opraukou na različnih koncih ljubljane,nevem no, kaj ti mislš?al ponucaš 5 eurou bencina, al pa daš 5 eurou za žetone, pa porabš pet ur da km prideš.ne gre to tok naizy.
ti se že mogoče rada pelješ s kolesom, ampak nis(m)o usi taki.sploh pa ne starejši ljudje.U en ornk šoping bi težko šla s kolesom (pustmo zdej to da maš štcuno čist zraven skor :D ).
fora je sam v tem, ker se odvzema navadnim smrtnikom in daje goljufivcem.Mogoče je kšno podjetje res potrebno tega denarja, ampak dokler ma direktor nevem kakšno plačo, žou ne,naj zmanjša pa naj on donira, ne pa da mormo mi donirat,ki konc konceu dost ne bomo mel od tega, sam bolj prazen žep.
Uporabniški avatar
jullia_
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 5285
Na forumu od: 29. 6. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a jullia_ » 13. Mar. 2009 15:46

Pač po pravici povej, da je bolj udobno imet avto. Niti slučajno pa ne neizogibno potrebno. Ampak ko si se enkrat navajen tik pred vhod Cityparka pripeljat, se ti zdi blazno zamudno in neprikladno hodit naokrog s trolo.

V Sloveniji je čudno, če avta nimaš, zato pa imamo sindrom bogatih revežev, ki imajo cel kup premoženja, pa minus na tekočem računu. Če preračunaš fiksne stroške avtomobila (kar zanemari cene bencina pa poglej registracijo, zavarovanje, in nenazadnje že samo nabavno ceno avta) res ni čisto jasno, kako si ga lahko nekdo s 400 evri sploh privošči.

Moj fotr že 50 let živi brez avta. Babica pa 80. Torej se da, čeprav porabiš več časa in moraš včasih kakšen korak tudi peš narest.
(Aja, pa ne živimo v centru Ljubljane)
Uporabniški avatar
Skrat potepuh
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 328
Na forumu od: 15. 1. 2009
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a Skrat potepuh » 13. Mar. 2009 15:48

purple_rain napisal/-a:
*purple* napisal/-a:oduzela pa revežem, ki se kumi vozjo še z autom okol na tiste par hlapou bezna, kterga jim je ostal! :roll:
A bejž no, a brez avta se pa ne da preživet? Peš, pa avtobusi, pa gremo..se da daleč prit. Namreč razmišljanje "kok sem bogi, nimam za bencin, pa vzdrževanje avta je tako drago" mi gre na bruhanje!


Velikokrat je javni prevoz dražja rešitev!
Lih včer sm se pogovarjala z nekom, ki me je pobral (sm redna štoparka), kako to, da je javni promet tako na psu... Ja, pismo, seveda je, če pa se preprosto ne splača... Js mam do Lj ene 20 km. Vlaka nimamo, z busom se vozim 1 uro in stane 3,10 evra+še do faksa morm pridt s trolo, kar traja mal manj kot 15 min če mam srečo. Torej ura in 10 min. Z avtom mam 25 min vožnje+10 minut hoje ker pač parkiram mal dlje pa za zihr. To je 35 minut.
Poleg tega so avtobusi ob določenih urah tako zasedeni, da morm celo pot stat, na trolah itak, pa še non stop neki čakam...

Seveda bom čimprej kupla avto, ker tako pršparam. Danes javni prevoz ni več za revnejše. :(

Drugač pa ja, recesija je, js je k sreči še nism občutla, so pa tut mojim staršem znižal plače. Šparam pa tut zarad recesije, sam ne zato ker se bojim da bom brez vsega ostala pač pa zato, ker se veselim napovedanih nižjih cen stanovanj. Samo bo treba še precej pujskov nafilat.
Tisto s Strojani pa drži prav tako kot drži, da prevečkrat socialno vlečejo tisti, ki bi si lahko z denarjem rit brisal (razni podjetniki, neporočeni pari, prijavljeni na različnih naslovih,...). Pa dokler država dovoli, bodo to počeli. Ampak to je že druga zgodba...

Julia, pa najbrž živite v LPP območju al pa v kakem drugem mestu. Na vasi gre brez avta bolj težko. Mi se precej prevažamo s kolesi in tudi hodimo, ampak vseeno brez ne bi šlo.
Povej mi o sanjah četudi so grešne,
zaupaj mi želje četudi so smešne.
(Feri Lainšček)
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 13. Mar. 2009 15:59

Skrat potepuh napisal/-a:
purple_rain napisal/-a:
*purple* napisal/-a:oduzela pa revežem, ki se kumi vozjo še z autom okol na tiste par hlapou bezna, kterga jim je ostal! :roll:
A bejž no, a brez avta se pa ne da preživet? Peš, pa avtobusi, pa gremo..se da daleč prit. Namreč razmišljanje "kok sem bogi, nimam za bencin, pa vzdrževanje avta je tako drago" mi gre na bruhanje!


Velikokrat je javni prevoz dražja rešitev!
Še vedno ni več kot nabava+zavarovanje+registracija vozila, kot je že jullia_ pred mano povedala.

Samo to sem hotela izpostavit pač, ker mi je res nerazumljiv ta pojav, da morata bit vsaj 2 avta pred vsako hišo/pri vsaki družini - po možnosti v Lj (ali kakšnem drugem večjem mestu).
Verjamem pa da je izven mesta, oz. izven LPP proge mal težje.
Uporabniški avatar
Skrat potepuh
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 328
Na forumu od: 15. 1. 2009
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a Skrat potepuh » 13. Mar. 2009 16:09

Jah js zase vem, da mi je škoda dat 6 evrov 20 + mesečno za tisto urco predavanja, ki po možnosti še odpade, ko pridem tja.
Nas je 6, od tega štirje vozniki, pa mamo dva avta, oči ma enga za v službo (ne dela v mestu, tja bus ne voz), enga pa si delimo ostali. In vem da je cenej tko.

Če bi pa živela v mestu ga verjetno res ne bi imela.
Povej mi o sanjah četudi so grešne,
zaupaj mi želje četudi so smešne.
(Feri Lainšček)
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 13. Mar. 2009 16:32

^^No, to mi je lažje razumljivo, da sta 2 avta na 6 ljudi..
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 13. Mar. 2009 16:38

pri nas je predvsem problem to, da se vsak s svojim avtom v sluzbo fura.
ker enostavno nismo navajeni prakticirat organiziranih prevozov v službo, 5 ljudi v avtu.
tudi če nisi direkt iz ljubljane, lahko avto na dolgem mostu pustiš in se odpelješ s trolo naprej. al pa pizdiš v gužvi, trošiš benza kot pečka in smradiš mesto.

ljubljana je idealna za vožnjo s kolesom. vse je ravno, celo prefuraš v pol ure. pa še hitreje si kot z vsemi ostalimi prevoznimi srdestvi. spet je problem samo v nezainteresiranosti ljudi, da bi pripranli dnar, okolju in nardili kej dobrega zase. v skandinavskih deželah dosti bolj prakticirajo vožnjo s kolesi. tudi pozimi. če je bla slučajno katera na predavanju jana gehla lani na eipprovi ulici z naslovom 'mesto po dveh' bi vedle v kolikšni meri se vožnja z biciklom dejansko obnese in splača. ko se ljudje navadijo na to. purple je omenla, da se babice z bicikli najbrž ne morejo vozit. dokler so vsaj količkaj vitalne, se da. spet sledi miljon primerov iz danske in ostalih skandinavskih držav.

malček sem offtopic, ali pa tudi ne. v končni fazi bo okolje zaradi krize najbolj nasrkalo.
Uporabniški avatar
Tamala_mrha
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 3322
Na forumu od: 21. 10. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a Tamala_mrha » 13. Mar. 2009 16:42

jullia_ napisal/-a:Samo ena pripomba, Romi so ravno tako Slovenci kot vsak povprečen Janez Novah in vaša zgražanja nad tem, koliko dobi Jelka podpore, temeljijo v glavnem na ksenofobiji.
Zakaj bi bila pa ona kaj manj upravičena do otroških dodatkov, kot je vaša soseda do znižane cene vrtca na podlagi lažnega samohranilstva, del študentske populacije do bonov zaradi fiktivnega vpisa na neke leve fakultete, katerih praga še nikoli niso prestopili, in prejemniki borčevskih penzij z letnico rojstva 1935 do svojih bajnih pokojnin? V sejnine upravnih odborov, nagrade nadzornih svetov in nadomestila poslanskih plač se pa raje sploh ne bi spuščala.

Pa ne, da bi kogarkoli od njih zagovarjala, ampak goljufanje države je slovenski nacionalni šport in izpostavljat zgolj eno cigansko mamo kot glavnega kriminalca je precej trapasto.

Ona je samo ena izmed številnih primerov, ki pa je pač prišla v javnost. Za druge podobne primere namreč (vsaj jaz) še nisem videla črno na belem, da bi dobivali toliko socialne podpore, zato sem navedla ta primer. Nikjer nisem napisala, da izrecno njihova družina ni upravičena do tolikšne podpore, to je pač (do zdaj) edini primer, ki je prišel v javnost in mislim, da se je upravičeno zamisliti nad tem oz. že kar zgroziti. Pa me tako daleč NE zanima, ali gre za Rome ali ne. Je pa to že velik odraz naše države.
Uporabniški avatar
purple_rain
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7639
Na forumu od: 13. 2. 2006
Kraj: Lj

Neprebrana objavaNapisal/-a purple_rain » 13. Mar. 2009 17:17

floribunda napisal/-a:pri nas je predvsem problem to, da se vsak s svojim avtom v sluzbo fura.
ker enostavno nismo navajeni prakticirat organiziranih prevozov v službo, 5 ljudi v avtu.
tudi če nisi direkt iz ljubljane, lahko avto na dolgem mostu pustiš in se odpelješ s trolo naprej. al pa pizdiš v gužvi, trošiš benza kot pečka in smradiš mesto.

ljubljana je idealna za vožnjo s kolesom. vse je ravno, celo prefuraš v pol ure. pa še hitreje si kot z vsemi ostalimi prevoznimi srdestvi. spet je problem samo v nezainteresiranosti ljudi, da bi pripranli dnar, okolju in nardili kej dobrega zase. v skandinavskih deželah dosti bolj prakticirajo vožnjo s kolesi. tudi pozimi. če je bla slučajno katera na predavanju jana gehla lani na eipprovi ulici z naslovom 'mesto po dveh' bi vedle v kolikšni meri se vožnja z biciklom dejansko obnese in splača. ko se ljudje navadijo na to. purple je omenla, da se babice z bicikli najbrž ne morejo vozit. dokler so vsaj količkaj vitalne, se da. spet sledi miljon primerov iz danske in ostalih skandinavskih držav.

malček sem offtopic, ali pa tudi ne. v končni fazi bo okolje zaradi krize najbolj nasrkalo.
:top:

Od kolega mama, stara 70+, gre večkrat tedensko s kolesom iz Bežigrada do BTC-ja (v Atlantis, še dodatno se rekreirat). Pa to je samo ena od reči/relacij, ki jih opravi s kolesom.
Toliko v razmislek. ;)
Uporabniški avatar
Skrat potepuh
Debatorica
Debatorica
Prispevkov: 328
Na forumu od: 15. 1. 2009
Kraj: Gorenjska

Neprebrana objavaNapisal/-a Skrat potepuh » 13. Mar. 2009 17:54

Tole mata pa čist prov, ja. Tut js izbulm oči ko vidim kakšnega Ljubljančana, ki se vozi po Ljubljani, da pršpara 5 minut.
Će bi js bla v Lj bi mela en kolo in bi veselo hupala in se vozila okol. To sm jeseni delala pri nas doma - z biciklom do fajn placa za štopat v Lj, zvečer pa nazaj. Pa so mi ga nekak uspel ukrast, tko d zdej iščem novga.
In ja, moja stara mama se že cel življenje vozi s kolesom, zdej je stara neki čez 70 pa nardi kakih vsaj 7 km na dan. Do prijateljic, v trgovino, k maš, na njivo,... Stare gospe velikokrat lažje kolesarjo kot hodjo, tko d tle ni problema, dokler lahko normalno hod bo loh tut kolesarla...

Sej zdej bojo zgradil kolesarnice po Ljubljani pa bo bolš glede koles. Mislm pa, da bi mogl mladi dat zgled vsem ostalim in potem bo še več poslovnežev in ostalih stuhtal, da je kolo kul - zdravo pa še cenejše. In pol bo Lj novi Amsterdam... :wink:
Povej mi o sanjah četudi so grešne,
zaupaj mi želje četudi so smešne.
(Feri Lainšček)
Uporabniški avatar
no angel
Cosmofrik
Cosmofrik
Prispevkov: 1614
Na forumu od: 2. 11. 2004
Kraj: vzhodno od LJ

Neprebrana objavaNapisal/-a no angel » 13. Mar. 2009 22:06

jullia_ napisal/-a:Samo ena pripomba, Romi so ravno tako Slovenci kot vsak povprečen Janez Novah in vaša zgražanja nad tem, koliko dobi Jelka podpore, temeljijo v glavnem na ksenofobiji.
Zakaj bi bila pa ona kaj manj upravičena do otroških dodatkov, kot je vaša soseda do znižane cene vrtca na podlagi lažnega samohranilstva, del študentske populacije do bonov zaradi fiktivnega vpisa na neke leve fakultete, katerih praga še nikoli niso prestopili, in prejemniki borčevskih penzij z letnico rojstva 1935 do svojih bajnih pokojnin? V sejnine upravnih odborov, nagrade nadzornih svetov in nadomestila poslanskih plač se pa raje sploh ne bi spuščala.

Pa ne, da bi kogarkoli od njih zagovarjala, ampak goljufanje države je slovenski nacionalni šport in izpostavljat zgolj eno cigansko mamo kot glavnega kriminalca je precej trapasto.


Se strinjam s tabo. Pa ko si že ravno omenla nadomestila poslanskih plač - to je pa men res čist absurdno, da dobivajo ti ljudje še leto dni po izteku mandata bajna nadomestila - itak že tekom mandata zaslužijo tolk, da majo čist dost, dokler si ne najdejo nove službe. Ampak seveda, oni morjo met luksuz. Pismo, nej jim dajo pol 1000€ pa mir - bojo lahk čist lepo normalno živel s tem. Ne pa 3000+€, fak! Sploh zdej v tem času, da država takle meče dnar stran ... :roll:
little dandelion
let your heart keep time
now the clouds are gone
all of your tomorrows shine
Uporabniški avatar
*purple*
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 7612
Na forumu od: 23. 1. 2006

Neprebrana objavaNapisal/-a *purple* » 13. Mar. 2009 22:28

julia_ napisal/-a:Pač po pravici povej, da je bolj udobno imet avto. Niti slučajno pa ne neizogibno potrebno. Ampak ko si se enkrat navajen tik pred vhod Cityparka pripeljat, se ti zdi blazno zamudno in neprikladno hodit naokrog s trolo.

ja valda, da je bolj udobno.Jst ne vidm niti enga samga razloga, zdej ko mam izpit, da se peljem na drugo stran ljubljane dve ure z autobusom, če sm pa lahko z autom v 15 minutah!Tud logično, do citiparka se bom pripeljala čimbližje vrat,valda nebom vrečke iz šopinga in poln voziček škatl fasnge, nosila do Milenium parkirne hiše.zato pa je auto, kajne?

V Sloveniji je čudno, če avta nimaš, zato pa imamo sindrom bogatih revežev, ki imajo cel kup premoženja, pa minus na tekočem računu. Če preračunaš fiksne stroške avtomobila (kar zanemari cene bencina pa poglej registracijo, zavarovanje, in nenazadnje že samo nabavno ceno avta) res ni čisto jasno, kako si ga lahko nekdo s 400 evri sploh privošči.


sm gor razložila kako je z autom, pač udobje, ugodje in večkrat nuja.
amm, 400 € plače mislm da ne dobi usak ven, ker je minimalc okol 500.
Če preračunaš in če pomisliš na to, da marskdo vzame registracijo oziroma zavarovanje na obroke, te pride to v desetih mescih cerka 40-50€ mesečno za en ne prou nou z ne prou velik konji-auto.
nekak se da a ne, sploh če tale za tega minimalca dela kje kjer ni območja mestnega potniškega prometa je auto pač zanj nuja.

Moj fotr že 50 let živi brez avta. Babica pa 80. Torej se da, čeprav porabiš več časa in moraš včasih kakšen korak tudi peš narest.
(Aja, pa ne živimo v centru Ljubljane)

lepo za vas a ne.Nam nebi zneslo.

purple_rain napisal/-a:amo to sem hotela izpostavit pač, ker mi je res nerazumljiv ta pojav, da morata bit vsaj 2 avta pred vsako hišo/pri vsaki družini - po možnosti v Lj (ali kakšnem drugem večjem mestu).

mi mamo dva auta pred hišo.zakaj?ker sta mati in oče u službi usak na svojem koncu usak ob svojih urah med katerimi je velika razlika, oba sta malce odmaknjena od LPP-ja, mami ma službo da more dostkrat kej domou nest in pride dost robe in tega tud slučajno ne more po busih vlačt.
In tretji razlog, ker smo zdaj trije in ker trije z enim autom,nebi sfolgali sploh.Prej sta se pa fotr pa mat skos kregala, kdo bo šel z autom in kdo ne in nevemkaj...No zdej je mir, mata usak svojga in ni več kreganja.

floribunda napisal/-a:ljubljana je idealna za vožnjo s kolesom. vse je ravno, celo prefuraš v pol ure. pa še hitreje si kot z vsemi ostalimi prevoznimi srdestvi. spet je problem samo v nezainteresiranosti ljudi, da bi pripranli dnar, okolju in nardili kej dobrega zase. v skandinavskih deželah dosti bolj prakticirajo vožnjo s kolesi. tudi pozimi. če je bla slučajno katera na predavanju jana gehla lani na eipprovi ulici z naslovom 'mesto po dveh' bi vedle v kolikšni meri se vožnja z biciklom dejansko obnese in splača. ko se ljudje navadijo na to. purple je omenla, da se babice z bicikli najbrž ne morejo vozit. dokler so vsaj količkaj vitalne, se da. spet sledi miljon primerov iz danske in ostalih skandinavskih držav.

Mjčkn preveč si posplošila :wink: So ljudje z različnimi tako bolezenskimi in drugačnimi stanji in potrebami in pač se ne more usak usest na kolo.sploh pa nevem zakaj bi se, če maš možnost imet auto in prihraniš velik časa?
jst zdej vidm kako je, ko imam oprauke na treh različnih koncih ljubljane.Prej sm porabila ceu faking dan, zdej nardim vse v eni uri.in niti slučajno se ne poslužim kšne druge prevozne alternative, razen kšnga motorja.pač živim skladno z 21 stoletjem.Kolo je za šport in prosti čas, auto usakdanje prevozno sredstvo, da me v čimkrajšem času pripelje na cilj, brez da sm mokra, prezebla, itn...
floribunda
Cosmopsiho
Cosmopsiho
Prispevkov: 4942
Na forumu od: 22. 2. 2007

Neprebrana objavaNapisal/-a floribunda » 13. Mar. 2009 22:37

seveda sem govorila o zdravi populaciji, ki je sposobna furat bajk. noben ni reku, da je treba zdej eno 90letno bako, ki hodi z berglami posadit na kolo.
ampak glede na raziskave, ki so jih delali v več svetovnih mestih, slikah before and after izgledov ulic...ipd ipd...je vožnja z biciklom dosti bolj prijazna ljudem, okolju in izgledu mesta samega.
vse je v zavesti ljudi. dejstvo je, da je eco friendly ravnanje dobro za okolje in za tvojo denarnico.

Vrni se na Dom, okolica in bivanje

Kdo je na strani

Uporabniki, ki brskajo po tem forumu: 0 registriranih uporabnikov