Pasja demenca: Ja, tudi tvoj kužek lahko ima demenco, in tako jo boš najlažje prepoznala

29. 11. 2023
Pasja demenca: Ja, tudi tvoj kužek lahko ima demenco, in tako jo boš najlažje prepoznala (foto: Profimedia)
Profimedia

Pozorna moraš biti na te nepričakovane znake!

Pasja demenca prizadene vse pasme. Starejši psi, pri katerih se razvije demenca, se postopoma začnejo obnašati drugače, na primer pozabljajo ukaze, spijo več podnevi ter so ponoči nemirni in glasni.

Čeprav demenca ni ozdravljiva, lahko nekaj storiš, da upočasniš njeno napredovanje.

Prej, ko opaziš znake, bolje bo!

Na katere simptome demence pri psih moraš biti pozorna?

Demenca prizadene starejše pse, z znaki, ki se začnejo okoli devetega leta starosti.

Toda napreduje počasi, začne se z enim ali dvema znakoma, preden pes pokaže popolne znake.

To vključuje naslednja vedenja:

Dezorientacija: Dezorientiran pes bo videti zmeden. Lahko se na primer zagozdijo v kotu, brezciljno tavajo ali hodijo proti vratom in čakajo, da jih spustijo ven na strani tečajev in ne na strani, ki se odpira.
Interakcije: Prizadeti bodo socialni odnosi tvojega psa z ljudmi in drugimi hišnimi ljubljenčki.
Cikel spanja in budnosti: Vzorci spanja tvojega psa se bodo spremenili. Morda bodo več spali čez dan, vendar se bodo večinoma začeli zbujati ponoči.
Kakajo, kjer prej niso: Tvoj pes lahko začne lulati v hiši, česar prej ni bil navajen. To je lahko ključni primer pozabljivosti, ki jo povzroča demenca.
Dejavnost: Stopnja aktivnosti tvojega psa se bo spremenila. Lahko postanejo bolj aktivni in nemirni ali lahko postanejo letargični, ko so bili nekoč precej energični.

Kako lahko pomagam svojemu psu, ki ima demenco?

Priskrbi prostor, kjer lahko tvoj pes nemoteno počiva, pelji ga na kratke sprehode in imej rutino pred spanjem, vključno z odhodom na stranišče, da se ponoči lažje umiri.

Pospremi svojega psa na vrt, namesto da čakaš, da te on prosi za to. Da bi olajšala čiščenje iztrebkov, postavi blazinice za vzgojo kužkov na strateška mesta v zaprtih prostorih.

Spusti se do višine oči svojega psa in preuredi pohištvo, da preprečiš, da bi bil dezorientiran. Spremljaj ga, da zagotoviš, da spremembe ne poslabšajo stvari.

Signali z rokami in okusni priboljški lahko psom pomagajo izvesti želeno dejanje. Razmisliš lahko tudi o učenju novih dejanj, ki jih tvoj pes lažje obvlada.

Ko gresta ven, uporabi tesno prilegajoč pas s kratko vrvico.

Če je vidljivost dobra, z majhnim tveganjem, da bi koga spotaknila ali da bi ga ujela, jim raztegljiva vrvica daje svobodo.

Psi, ki kažejo simptome demence, lahko postanejo tarča agresije drugih psov, zato jih opazuj, ko se družijo, in jih loči od drugih psov, če gresta ven.

Življenje s psom z demenco je lahko izziv, še posebej, če tvoj pes ni več prijazen ali kaka v hiši. In težko je gledati, kako kakovost življenja psa upada.

Toda psi z demenco lahko doživijo polno življenjsko dobo.

Da bi tvojemu psu pomagala živeti srečnejše življenje, je zato zagotavljanje mentalne in okoljske obogatitve ključnega pomena.

Ljudje, rojeni v TEM znamenju, se veliko bolje ujamejo z ŽIVALMI kot z ljudmi (si med njimi?)